پرداخت تسهیلات ۵۰۰میلیون تومانی قرض‌الحسنه برای بازگشت به روستا

دبیر شورای عالی جهاد سازندگی گفت: برای بازگشت افراد به روستا تسهیلات اشتغالزایی تا سقف ۵۰۰میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود.

سید امیرحسین مدنی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی در نشست خبری اظهار داشت: بر اساس مطالعاتی که درباره مهاجرت از روستا‌ها به شهر‌ها صورت گرفته است، دلایل متعددی برای این امر برشمرده شده که یکی از آن‌ها دلیل فرهنگی است.

 وی افزود: رسانه‌ها یکی از دلایل تصویرسازی نامناسب از روستای‌های کشور هستند، اما تصاویری که در رسانه‌ها از روستا‌ها در کشور‌های غربی نشان داده می‌شود متفاوت است و افراد و اشخاص برجسته کشور از روستا برمی‌خیزند و خانه‌های زیبا در روستا وجود دارد و لباس‌های فاخر پوشیده می‌شود.

دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی ادامه داد: تحصیل یکی از دلایل مهاجرت از روستاست به‌طوری که در برخی از روستا‌های کشور افراد برای تحصیل در دوره دبیرستان مجبور به مهاجرت از روستا‌ها هستند و در دوره دانشگاه نیز روستاییان برای تحصیل باید به شهر‌ها بروند.

وی تصریح کرد: روستا‌های بالای سه هزار نفر تبدیل به شهر می‌شوند که اتفاق تلخی است و باعث گسیل روستاییان به شهر‌ها خواهد شد.

تورم روستایی بالاتر از شهری

مدنی اظهار داشت: از طرفی باید توجه داشت که نرخ تورم در روستا‌ها بالاتر از شهرهاست و از طرفی روستاییان با مشکلات حمل‌ونقل مواجه هستند؛ برای رفع این مشکلات مصوباتی در شورای‌عالی روستایی و عشایری گذرانده شده است.

وی گفت: بر اساس مطالعه انجام‌شده ۴۵۰ هزار نفر در فاصله زمانی سال‌های ۹۵ تا ۱۴۰۰ به روستا‌ها بازگشته‌اند که این اتفاق در سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ نیز تکرار شده است، اما هنوز در این بخش نتیجه بررسی‌ها ارائه نشده است.

مدنی گفت: برای توسعه اشتغال در روستا‌های کشور ۵۰۰ معدن احیا شد و همچنین ۹۰۰ واحد تولیدی که اشتغال روستا را تأمین می‌کردند احیا شده‌اند که امیدواریم تا پایان دولت این رقم به ۳ هزار واحد افزایش یابد.

پرداخت تسهیلات ۵۰۰ میلیون‌تومانی قرض‌الحسنه برای بازگشت به روستا

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ادامه داد: برای بازگشت افراد به روستا تسهیلات اشتغالزایی تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان به‌صورت قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود؛ همچنین بر اساس رایزنی‌های انجام‌شده با بنیاد مسکن به‌دنبال ارائه تسهیلاتی برای تأمین مسکن افرادی هستیم که قصد بازگشت به روستا دارند.

مدنی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه مهاجرت معکوس به روستا‌ها آیا عمدتاً در سه استان شمالی و پرآب کشور بوده یا در روستا‌های مختلف پراکنده است، گفت: بازگشت به روستا‌ها را در مناطق مختلف کشور را شاهد هستیم.

دبیر شورای‌عالی جهاد سازندگی افزود: بر خلاف تصوری که وجود دارد بسیاری از روستاییان در مناطق کم‌آب به مشاغل غیرکشاورزی از جمله صنایع دستی مشغول هستند و درآمد‌های خوبی نیز در این محل به دست می‌آورند و اقتصاد روستا به آب وابسته نیست.

وی اضافه کرد: در ۲۵ هزار روستا زنجیره ارزش ایجاد شده است و روستا‌های مختلفی در کشور وجود دارند که بیکار ندارند، یا روستای IT، معدنی و گلخانه‌ای داریم و معیشت افراد از طرق مختلفی تأمین می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
بینام
۰۸:۴۷ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
سلام
امیدوارم حرف الکی نباشه
ما که 500 میلیون تومان از جیب خودمان هزینه کردیم تو روستا دو واحد ساختیم به امید اینکه وام روستایی بدهند . اما ....... دریغ از اینکه 5 هزار تومان به ما ندادند . حالا ما موندیم و کلی بدهکاری .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۴ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
احتمالا مسئولین میخواهند در روستاهه دوباره خانه بسازند
آخرین اخبار