یک کارشناس مسائل بین‌الملل:

پرتاب ماهواره نور ۳ برجستگی علمی متخصصان کشورمان را نشان داد

تقوی‌نیا گفت: بدون تردید جمهوری اسلامی ایران امروز به قدرتی برجسته در سطح نظامی تبدیل شده است.

علیرضا تقوی نیا کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گویی تلویزیونی در ارتباط با بازتاب‌های جهانی پرتاب ماهواره نور ۳ اظهار کرد: طیف وسیعی از رسانه‌های غربی به این پرتاب پرداختند و سعی کردند جنبه تهدید آمیز آن  را برجسته کنند در حالی که این اقدام ایران و فرستادن ماهواره نور بیش از آن که جنبه تهدیدی داشته باشد برجستگی علمی و صنعتی متخصصان کشور ما را در بستر فضا که رقابت‌های قدرت‌های جهانی در آن بیشتر می‌شود نشان داد.

وی گفت: رسانه‌های عربی نیز به بازتاب این موضوع پرداختند. شبکه الجزیره اعلام کرد که پرتاب ماهواره ایران حرکتی موفقیت آمیز بود و اسم ماهواره‌بر را که قاصد بود به معنای پیام آور برجسته کرد و عنوان کرد که هدف جمهوری اسلامی ایران ارسال یک پیام مخصوص به جهان است و از طرف دیگر باید این نکته را گفت که ماهواره نور ۳ سومین پرتاب موفق توسط سپاه بود. سپاه پاسداران بدون مشکلی می‌تواند این کار را انجام دهد.

وی ادامه داد: شبکه‌های آمریکایی خصوصا در فضای مجازی این نکته را مهم جلوه داده بودند که برای آن که یک کشور بتواند ماهواره به فضا ارسال کند باید در ده‌ها فناوری به مرز رسیده باشد و عنوان می‌کردند که ایران توانسته است علی‌رغم تحریم‌ها، امکانات و قابلیت‌های علمی خود را به سطحی برساند که هم می‌تواند ماهواره بومی تولید کند و هم می‌تواند به طور موفق ماهواره را در مدار قرار دهد؛ البته سعی می‌کردند جنبه تهدید آمیز آن را پر رنگ کنند.

وی ادامه داد: بدون تردید علاوه بر دستاورد‌های علمی و صنعتی برای متخصصان ایرانی برای قدرت و پرستیژ بین المللی ما و همچنین بازدارندگی ملی ما این ماهواره و ماهواره‌بر کاربرد‌های خود را خواهد داشت و بدون تردید جمهوری اسلامی ایران امروز به قدرت برجسته در سطح نظامی تبدیل شده است و در رسانه‌های غربی به کاربرد دوگانه ماهواره‌بر قاصد بسیار پرداخته اشده است. رسانه‌های غربی اعلام می‌کردند ایران با شلیک موفق این ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای نشان داد که می‌تواند هر محموله‌ای را به هر نقطه‌ای از جهان شلیک کند و این قابلیت را دارد که در شمار کشور‌های تولید کننده موشک‌های قاره پیما قرار گیرد.

وی در انتها گفت: پرتاب ماهواره‌بر ۳ مرحله‌ای، بازدارندگی خاصی را برای کشور ما خواهد داشت و همراه شدن این موضوع با غنی سازی ۶۰ درصدی پیام ویژه‌ای را بری غرب به همراه دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۰۶ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
پرتاب ماهواره پیشرفت بزرگ فضایی ایران ،دم تمام دانشمندان و مهندسان نخبه ایرانی گرم گرم
آخرین اخبار