باشگاه خبرنگاران جوان از مدیر نظارت بر بورس‌ها پیگیری کرد؛

پروژه سامانه رصد هوشمند فضای مجازی سازمان بورس به کجا رسید؟

صبائی گفت: هدف اصلی از پروژه رصد هوشمند فضای مجازی، شناسایی برخی ناهنجاری‌ها در فضای مجازی و دسترسی به ابزار نظارتی است.

 امیر مهدی صبائی مدیر نظارت بر بورس ها در خصوص پایش و بررسی فضای مجازی گفت: رصد فضای مجازی با دو هدف اصلی مقابله با تخلفات و ناهنجاری های مرتبط با بازار سرمایه در فضای مجازی و  بررسی دیدگاه ها و دغدغه های فعالان بازار سرمایه و اقدامات متناسب، به صورت مستمر در سازمان بورس در حال انجام است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: در زمینه مقابله با ناهنجاری های بازار سرمایه در فضای مجازی و کشف تخلفات در این حوزه، با توجه به گستردگی فضای مجازی و استفاده بخش زیادی از جامعه سهامداران از این فضا، امکان ارسال گزارش های ناهنجاری توسط سهامداران به سازمان بورس فراهم شده است و اشخاص می توانند با مراجعه به سایت دیده بان سلامت بازار سرمایه به آدرس dideban.seo.ir گزارش های مستند خود در حوزه فضای مجازی را ارسال نمایند. گزارش های دریافتی پس از بررسی کارشناسی در صورت احراز تخلف یا جرم به مراجع رسیدگی مربوطه ارسال خواهد شد.

صبائی اظهار کرد: در زمینه بررسی دیدگاه ها و دغدغه های فعالان بازار سرمایه در فضای مجازی نیز، این موضوع در راستای حمایت از حقوق سهامداران خرد و اصلاح برخی از رویه های اجرایی و نظارتی بازار سرمایه، مورد توجه قرار گرفته است. برخی از موضع گیری ها و مصاحبه های سخنگوی سازمان نیز در همین راستا و جهت پاسخ به دغدغه های سهامداران محترم انجام شده است.

او افزود: توجه به تاثیرگذاری برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی بر وضعیت معاملات و تصمیم سرمایه گذاران، سعی شده است مواضع سازمان بورس در آن خصوص نیز در لحظه و با قید فوریت به عموم سهامداران اطلاع رسانی شود.

او در پاسخ به  این پرسش که پروژه سامانه رصد هوشمند فضای مجازی به کجا رسید؟ بیان کرد:  هدف اصلی از پروژه رصد هوشمند فضای مجازی، شناسایی برخی ناهنجاری ها در فضای مجازی و دسترسی به ابزار نظارتی در زمینه کشف ارتباط احتمالی فعالیت اشخاص در فضای مجازی با رفتار‌های معاملاتی مشکوک به وقوع تخلف است. در حال حاضر بخش هایی از این پروژه مطابق با نیازمندی های نظارتی تعیین شده، توسط پیمانکار مربوطه طراحی گردیده و به صورت آزمایشی در اختیار واحد‌های نظارتی قرار گرفته است که در حال بررسی و ارائه بازخورد به پیمانکار است. خروجی های فعلی این پروژه برخی از نیازمندی های نظارتی تعیین شده را پوشش داده است و ارائه برخی از قابلیت های مورد نیاز نیز، توسط پیمانکار در حال طراحی و توسعه است.

او افزود: رصد فضای مجازی یک فرآیند مستمر و پیوسته است که به صورت روزانه در حال انجام است و کلیه مطالب با اهمیت مرتبط با بازار سرمایه که در فضای مجازی منتشر می شود بررسی شده و اقدام متناسب با آن انجام می شود بنابراین در حوزه رصد نمی توان آمار کمی ارائه نمود. ولیکن در حوزه ناهنجاری های فضای مجازی، تمامی گزارش های ناهنجاری دریافتی در حوزه فضای مجازی در سامانه دیده بان سلامت بازار سرمایه مورد بررسی های کارشناسی قرار گرفته و در صورت احراز تخلف یا جرم به مراجع رسیدگی مربوطه ارسال شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۲ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
اصل دارایی مردم توی بورس طی سال های 99 و 402 توسط خود دولت های وقت و زیر مجموعه هاشون به تاراج رفت و کسی رصد نکرد حالا میخوان برن سراغ فضای مجازی؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۳ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
دولت عملا کمر به نابودی بازار سرمایه و پول مردم بسته و متاسفانه بذر نفرت و بی اعتمادی رو تو دل مالباختگان بازار سرمایه کاشته و اقتصاد دستوری رو بسوی فروپاشی پیش میبره ونتیجه این کار تو انتخابات مجلس نمایان میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۰ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کاش سامانه ای هم برای رصد فضای واقعی داخل خود بورس طراحی می شد ، الان دارایکم بعد از انتخاب بازارگردان، بیشتر از ۱۰ هزار تومان کمتر از ارزش واقعی اش معامله میشه، بعد از چند سال خبری از سود سالانه نیست و گفته شد در اختیار بازارگردانی قرار گرفت که حتی به تعهدات خرید روزانه خودش عمل نکرده، نه نظارتی و نه پاسخگویی و نه پیگیری از سمت رسانه ای ، هیچی به هیچی ، بیچاره من ِ سهام دار خرد
آخرین اخبار