۱۲۰۰ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر سیستان و بلوچستان انجام شد

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: در نیمه نخست امسال یک هزار و ۲۰۳ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر سراسر استان انجام شد.

  روابط‌عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، خلیل احمد سلامی بیان کرد: گسترش نظارت بر کارگاه‌های مشمول قانون کار، افزایش حفاظت فنی و بهداشت‌کار و ارتقای ایمنی و سلامت شغلی از اولویت‌های وزارت متبوع در دولت سیزدهم بوده که خوشبختانه نتایج ملموس و مطلوبی را به همراه داشته است.

وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان تلاش کردیم تا با نظارت و آموزش ایمنی در واحدهای کاری در پیشگیری از وقوع حوادث کارگاهی با همکاری تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و استفاده از ظرفیت سازمان‌ها و نهادها، اقدامات مؤثری در راستای صیانت از نیروی کار صورت گیرد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با بیان اینکه اکثر کارفرمایان موارد ایمنی را رعایت می‌کنند و در تعداد کمی از کارگاه‌ها حوادث و اتفاقاتی رخ می‌دهد، ادامه داد: اگر کارفرما دنبال رونق تولید، افزایش بهره‌وری و درآمد مناسب‌تر است، باید کارگاهش مجهز به به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌های شناسایی آلایندگی‌های زیست‌محیطی باشد، علاوه‌ بر این‌ها باید برای رفع دغدغه روحی کارگران نیز اقدام کند وگرنه این گرفتاری‌ها و مشکلات سبب حواس‌پرتی‌ می‌شوند که خسارات شدیدی را در پی دارد.

سلامی گفت: عملکرد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شش‌ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است و چشم‌انداز دراین‌خصوص، افزایش ۵۰ درصدی بازرسی از کارگاه‌ها در پایان سال ۱۴۰۲ است.

وی اظهار کرد: صیانت از نیروی کار از جمله اولویت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می‌رود و دراین‌خصوص کمیته حفاظت فنی در کارگاه‌های بالای ۲۵ نفر کشور به‌منظور حفاظت از نیروی کار تشکیل شده است که ضمن خودارزیابی در کارگاه، از نیروی کار و سرمایه‌های مجموعه صیانت می‌کنند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان یادآور شد: مطابق ماده ۹۵ قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار و مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت‌کار بر عهده کارفرمایان گذاشته شده است. هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد حادثه‌ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مذکور از نظر کیفری و حقوقی و مجازات‌های مندرج در این قانون مسئول است.

سلامی گفت: همچنین بازرسان کار سیستان و بلوچستان در شش‌ماهه اول امسال، ۴ هزار و ۷۶۳ بازرسی موردی و ادواری از کارگاه‌های سطح استان انجام دادند که این بازرسی‌ها منجر به صدور ۴  هزار و ۳۵۷ ابلاغیه رفع نقص شده است.

برچسب ها: شرکت گاز ، تعاون
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار