تولید ۱۸۰۰ تن پسته در آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از تولید ۱۸۰۰ تن پسته در استان خبر داد.

آقای کرامتی در دومین جشنواره پسته قشلاق شهرستان آذرشهر با بیان اینکه باغات بارور پسته در آذربایجان شرقی یک هزار و ۴۶۴ هکتار و باغات غیربارور نیز ۷۷۴ هکتار است اظهار کرد: میزان تولید محصول پسته طی امسال یک هزار و ۸۰۰ تن برآورد می‌شود و متوسط عملکرد در هکتار ۱.۲ تن است. 

وی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ درصد تولید پسته معادل ۱۸۰۰ تن به صورت تازه خوری و فرآوری شده مصرف می‌شود افزود: ارقام موجود باغات پسته استان را رقم احمد آقایی، اکبری، کله قوچی، شاه پسند، ریز قزوین، زرند کرمان و سایر ارقام بومی تشکیل می‌دهد.

آقای کرامتی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی از مجموع بیش از ۵۳۴ هزار و ۱۹۱ هکتار باغات پسته کشور حدود ۴ دهم درصد سطح زیر کشت باغات پسته در سطح کشور را داراست و مقام چهاردهم کشور را به خود اختصاص داده است گفت: بیشترین سطح زیرکشت پسته در شهرستان‌های اسکو به میزان ۹۵۸ هکتار، مرند به میزان ۴۵۷ هکتار و آذرشهر به میزان ۲۳۱ هکتار است که شهرستان‌های اسکو و مرند به ترتیب در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند و باید گفت شهرستان اسکو و مرند قطب‌های مهم تولید پسته در استان هستند و متوسط میزان آب مصرفی باغات پسته ۵۵۰۰ متر مکعب در هکتار است.

وی به وضعیت باغات پسته شهرستان آذرشهر نیز اشاره کرد و گفت: شهرستان آذرشهر با دارا بودن ۲۳۱ هکتار از کانون‌های تولید محصول پسته در استان محسوب می‌شود و سطح زیر کشت پسته در این شهرستان ۲۳۱ هکتار است که سطح باغات بارور پسته ۲۱۰ هکتار و سطح باغات غیربارور ۱۱ هکتار است. 

آقای کرامتی ادامه داد: ارقام موجود پسته در شهرستان آذرشهر احمد آقایی، اوحدی، کله قوچی و سایر ارقام است و پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۰۲ میزان تولید ۱۷۷ تن محصول خشک باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار