تأمین یک میلیارد دلار برای خرید ۷۹۱ دستگاه واگن مترو با کمک دولت

هرمزی گفت: میزان اعتبار قرارداد ۷۹۱ واگن مترو، یک میلیارد دلار است که بزرگ‌ترین قرارداد تاریخ مترو محسوب می‌شود و دولت اعتبار آن را تامین کرده است.

محسن هرمزی سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلام اینکه برای تشویق دانش‌آموزان و دانشجویان به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، بلیت مترو و اتوبوس برای این قشر تا ۱۵ مهر رایگان است، گفت: یکی از تصمیمات مهم جلسات ستاد استقبال از مهر برای مدیریت ترافیک نیمه دوم سال که به نتیجه رساندیم، شناورسازی ساعت کاری ادارات، مدارس و صنوف مختلف است.

هرمزی از انتقال زمان توزیع بار و کالا به ساعات غیر اوج ترافیک و برخورد با خودرو‌های متخلف از سوی پلیس راهور خبر داد و افزود: به منظور ترغیب و تشویق به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، برای شهروندانی که از طریق نرم‌افزار «شهرزاد» در مهرماه بلیت مترو و اتوبوس خریداری کنند، ۳۰ درصد تخفیف لحاظ خواهد شد.

وی در خصوص تعداد سفر‌های انجام شده در روز اول مهر با مترو و اتوبوس گفت: حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تراکنش سفر با مترو و بیش از یک میلیون تراکنش سفر با اتوبوس در روز اول مهر داشتیم که ۴ تا ۵ درصد این آمار را دانش‌آموزان و دانشجویان تشکیل دادند که هزینه سفر آن‌ها رایگان بوده است. 

معاون شهردار تهران با تأکید بر اینکه اولویت ما، تکمیل خطوط فعلی و سپس توسعه مترو است، اعلام کرد: قرارداد‌های مترو در خصوص تامین ۶۳۰ دستگاه واگن و همچنین اورهال قطار‌ها را پیگیری می‌کنیم و در زمینه تعمیرات اساسی قطار‌ها نیز با عقب‌ماندگی مواجه بودیم که از اول سال تا امروز، توانستیم ۱۲ رام قطار را اورهال کنیم و بازسازی کلی ۲۹ رام قطار دیگر را نیز تا پایان سال در دستور کار داریم.

هرمزی با اعلام اینکه اضافه شدن قطار‌های بازسازی شده باعث کاهش سرفاصله حرکت قطار‌ها و ارائه مطلوب خدمات به شهروندان خواهد شد، تأکید کرد: قرارداد تأمین ۶۳۰ دستگاه واگن مترو را بعد از ۷ سال با کمک دولت به سرانجام رساندیم و این اتفاق مهم پس از تغییر دولت و مدیریت شهری با همت دکتر زاکانی و شورای ششم و با همراهی دولت سیزدهم رقم خورد و امیدواریم سال آینده، اولین قطار‌ها از محل این قرارداد را تحویل گرفته و در خدمت مردم قرار بدهیم.

وی در مورد اعتبارات مورد نیاز برای نوسازی و بازسازی ناوگان ریلی، با ذکر این نکته که برای خرید قطار‌های مترو، دولت نزدیک به یک میلیارد دلار کمک کرده است، توضیح داد: میزان اعتبار قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن مترو، ۸۷۰ میلیون دلار است که با توجه به افزایش تعداد واگن‌ها به ۷۹۱ دستگاه، هزینه آن به یک میلیارد دلار رسید که بزرگ‌ترین قرارداد تاریخ مترو محسوب می‌شود، ضمن اینکه در حوزه اورهال قطار‌ها نیز تا امروز نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌ایم و برای اورهال ۲۹ رام قطار تا پایان سال به حدود ۲ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز داریم. 

هرمزی درباره تأمین برق متروی پرند، از همکاری خوب استانداری تهران و شرکت توزیع نیروی برق تهران، خبر داد و گفت: تا چند روز آینده، مشکل برق متروی پرند برطرف می‌شود و این خط که دولت، کمک خوبی برای تکمیل آن کرد و عمده عملیات عمرانی و ساختمانی و تأمین تأسیسات و تجهیزات آن در یک سال گذشته انجام شد، بعد از ۱۲ سال آماده بهره‌برداری است.

هرمزی، اعتبار هزینه شده برای راه‌اندازی متروی پرند را ۲ هزار میلیارد تومان که با کمک دولت و شهرداری تهران تأمین شده است، اعلام کرد و افزود: پیشرف پروژه متروی پرند به ۹۹ درصد رسیده است و برای بهره‌برداری از این خط آماده می‌شویم. 

معاون شهردار تهران در مورد پروژه‌هایی که افتتاح و بهره‌برداری از آن‌ها برای مهرماه در نظر گرفته شده‌اند نیز توضیح داد: امسال، ماه مهرِ پُرباری در حوزه حمل و نقل داریم و علاوه بر بهره‌برداری از اتوبوس‌های نو و بازسازی شده و ۱۲ رام قطار اورهال شده، به زودی ایستگاه متروی میدان کتاب در خط ۷ مترو با معماری زیبا و مدرن به بهره‌برداری خواهد رسید و علاوه بر آن، ایستگاه متروی شهید ستاری تا انتهای خط ۶ مترو به طول ۶ کیلومتر را بهره‌برداری خواهیم کرد و به این ترتیب اهالی منطقه ۵ از نعمت مترو بهره‌مند خواهند شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۵۵ ۱۰ مهر ۱۴۰۲
باید سوله های زیادی با امکانات تعمیراتی کامل هم تعمیر و نگهدای اینهمه واگن تهیه بشه
آخرین اخبار