گسترش اعتراضات فنلاندی‌ها علیه دولت با شروع پاییز

هزاران تن از دانشجویان، کارکنان دانشگاه‌ها و اتحادیه‌های کارگری ضمن تظاهرات علیه دولت فنلاند، آن را «معکوس رابین هود» نامیده‌اند.

رهبران اتحادیه‌های کارگری می‌گویند که دولت راست فنلاند «معکوس رابین هود» است چرا که مزایای فقرا را کاهش، اما به ثروتمندان با معافیت‌های مالیاتی پاداش می‌دهد.

براسای گزارش یورونیوز، دولت راستگرای فنلاند با اعتراضات پاییزی روبرو است، زیرا اتحادیه‌های کارگری و دانشجویان به دلیل کاهش رفاه اجتماعی، کاهش حقوق شغلی و امنیت شغلی و محدودیت‌های جدید برای دانشجویان بین المللی که می‌خواهند در کشور شمال اروپا بمانند، تحت فشار قرار خواهند گرفت.

مشهودترین اعتراضات اخیر با اشغال دانشگاه هلسینکی توسط دانشجویان آغاز شد، جنبشی که اکنون وارد سومین هفته خود شده است و هزار نفر از کارکنان دانشگاه نامه حمایتی را امضا کرده اند. سازمان دهندگان می‌گویند که این جنبش "مثل آتش سوزی" در تمام دانشگاه‌های بزرگ دیگر در کشور گسترش یافته است.

هاوو لااکسو، یکی از دانشجویانی که به دانشگاه هلسینکی رفته است، گفت: در طول دهه گذشته، حمایت‌های رفاهی که دانشجویان فنلاند دریافت می‌کنند به طور مداوم قطع شده است. این دولت به آن ادامه می‌دهد. وضعیت دانشجویان بدتر می‌شود و ما را مجبور می‌کند برای تحصیل بدهی بیشتری بپذیریم، به این معنی که وقتی فارغ التحصیل می‌شویم، بدهی هنگفتی خواهیم داشت.

لااکسو به یورونیوز می‌گوید: «این دولت کنونی همچنین می‌خواهد هزینه‌های تحصیل را افزایش دهد و سیاست‌های مهاجرتی را سخت‌تر کند تا دانشجویان بین‌المللی پس از فارغ‌التحصیلی تنها سه ماه فرصت پیدا کنند که شغلی پیدا کنند، یا اخراج می‌شوند».

کارشناسان در مورد اینکه چرا دولت فعلی کمک هزینه مسکن را کاهش می‌دهد، گیج شده اند، در حالی که در همان زمان نیاز به جذب هزاران کارگر خارجی برای پر کردن مشاغل سنتی کم دستمزد مانند پرستاری و مراقبت از سالمندان دارد - کارگرانی که دقیقاً به این نوع مزایا متکی هستند. 

یکی از سیاستمداران حزب حاکم ائتلاف ملی در آخر هفته با معرفی دانشجویان به عنوان «متجاوزان چپ‌گرا» که به‌طور غیرمنطقی خواستار کمک‌های مالی و کمک‌های بیشتر از دولت بودند، سخنان خود را علیه آنان تشدید کرد. در حالی که سیاستمداران اپوزیسیون از سوسیال دموکرات‌ها این سوال را مطرح کردند که چرا نمایندگان مجلس مایل به کاهش رفاه هستند، اما حاضر نیستند به تظاهرات بروند و توضیح دهند که چرا این کار را رو در رو انجام می‌دهند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار