معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور:

۷۰ درصد مواد مصرفی آزمایشگاه ژنتیک تولید داخل است

قادی پاشا گفت: در حال حاضر ۷۰ درصد مواد مصرفی در آزمایشگاه‌های ژنتیک پزشکی قانونی تولید داخل است.

مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: هرگونه توسعه فضای فیزیکی، تأمین تجهیزات و گسترش آزمایشگاه‌ها در پزشکی قانونی به منظور ارائه خدمات بهتر به مردم و اظهارنظر کارشناسی دقیق‌تر صورت می‌گیرد که این رویکرد طی سال‌های اخیر و در برنامه ریزی‌ها همواره مورد توجه بوده است.

وی افزود: در بررسی پرونده‌های ارجاعی به پزشکی قانونی کارشناس سازمان به نوعی قاضی پرونده است، بنابراین باید با دقت و حساسیت بالا نظر کارشناسی خود را صادر کند و به محاکم قضایی ارائه دهد به همین دلیل تجهیزات و علم پزشکی قانونی همواره باید به روز و مطابق با آخرین دستاورد‌های این علم در جهان باشد.

معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان در ادامه با اشاره به عملکرد حوزه‌های تخصصی سازمان تصریح کرد: سازمان پزشکی قانونی در چهار حوزه تخصصی معاینات بالینی، تشریح، آزمایشگاه و کمیسیون به مردم و مراجعین عزیز ارائه خدمت می‌کند که بیشترین حجم مراجعات آن (بیش از ۸۰ درصد) مربوط به حوزه معاینات بالینی است.

وی با تأکید بر رشد و توسعه آزمایشگاه‌های سازمان در سال‌های اخیر ادامه داد: هم اکنون در ۳۱ استان کشور آژمایشگاه‌های سم شناسی و آسیب شناسی فعال و پاسخگوی ارجاعات هستند همچنین ۱۰ قطب آزمایشگاه ژنتیک نیز در کشور فعال هستند که امور مربوط به آزمایش‌های این حوزه و بانک اطلاعات هویت ژنتیک را انجام می‌دهند.

قادی پاشا در خصوص فعالیت‌های بانک اطلاعات هویت ژنتیک ایران گفت: در حال حاضر ۱۹۰ هزار نمونه ژنتیکی اخذ شده که ۵۴ هزار مورد آن مربوط به مجرمین خطرناک است همچنین ۸۵ هزار پروفایل ژنتیکی نیز استخراج و در بانک نگهداری می‌شود.

وی با اشاره به نقش مؤثر بانک ژنتیک در رسیدگی به بسیاری پرونده‌های مجهول افزود: تا به امروز بیش از ۲۰ پرونده پیچیده با کمک اطلاعات موجود بانک اطلاعات هویت ژنتیک حل و فصل شده و به نتیجه رسیده است، پرونده‌هایی که سال‌ها مسکوت مانده بود و چه بسا به سرانجام نمی‌رسید.

قادی پاشا در ادامه به تأمین تجهیزات آزمایشگاهی توسط مرکز تحقیقات اشاره کرد و گفت: در سال‌های گذشته در حوزه‌های تخصصی به خصوص آزمایشگاه‌ها با مشکلات و موانع جدی مواجه بودیم و در زمان اعمال تحریم‌ها این مشکلات بسیار جدی‌تر نیز شد تا آنجا که در مقاطعی با کمبود قابل توجه کیت‌ها و دیگر تجهیزات مورد نیاز مواجه بودیم.

وی گفت: خوشبختانه طی سال‌های اخیر با تلاش و همت نخبگان مرکز تحقیقات پزشکی قانونی شاهد تولید و ارتقای کیت‌های ژنتیک در کشور بودیم و این موضوع به طور کلی سازمان را از واردات کیت‌های خارجی بی نیاز کرد؛ هم اکنون تنها ۳۰ درصد تجهیزات آزمایشگاه‌های ژنتیک وارداتی است که امیدواریم تا پایان سال این تجهیزات نیز بومی سازی و در داخل تولید شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار