۵۰ درصد از هزینه‌های مسکن، حمایتی برای مصالح ساختمانی است

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن با بیان اینکه ۵۰ درصد از هزینه‌های مسکن، حمایتی برای مصالح ساختمانی است، گفت: باید با سازوکار‌ها این هزینه‌ها راکاهش دهیم.

فرشید پورحاجت در نشست خبری بیستمین اجلاس کانون سراسری انبوه سازان گفت: در پروژه‌های نهضت ملی مسکن باید تمامی هزینه‌ها و قیمت‌ها شفاف سازی شود و در حال حاضر به نظر می‌رسد که بخشی از قرارداد‌های این پروژه‌ها با مشکل مواجه هستند.

به گفته دبیر انجمن انبوه سازان مسکن کشور در اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن باید از ظرفیت انبوه سازان استفاده شود چراکه آن‌ها با گستردگی جغرافیایی که در تمامی استان‌ها دارند می‌توانند در کمترین مدت زمان اقدام به اجرای پروژه‌ها کنند.

او می‌گوید: از زمانی که پروژه‌های نهضت ملی مسکن کلید خورده قالب پروژه‌ها به سرانجام نرسیده است و علت آن مکان یابی بوده که دچار مشکل شده است؛ به طور مثال در استان خوزستان دو شهر شیرین شهر و رامین به دلیل بارگذاری و جانمایی نامناسب این پروژه‌ها به اجرا نرسیده و در هشتگرد هم این معضل وجود دارد.

پورحاجت گفت: در خصوص مصالح ساختمانی هم باید دولت برنامه‌هایی را برای کاهش هرچه بیشتر پروژه‌های نهضت ملی مسکن فراهم کند چراکه این پروژه‌ها به نوعی پروژه‌های مهم و سوگلی دولت محسوب می‌شوند.

او اظهار کرد: ۵۰ درصد از هزینه‌های مسکن حمایتی مربوط به مصالح ساختمانی است که باید هرچه سریعتر ریسک قیمتی در مصالح ساختمانی را برای این پروژه‌ها کاهش دهیم.

دبیر انجمن انبوه سازان کشور درباره حضور فولاد و سیمان در بورس  گفت: امیدوارم بحث رسیدگی به قیمت های تمام شده مسکن تداوم داشته باشد ،در ابتدا باید بررسی شود که بورس سازوکار مناسبی برای این کار دارد یا نه که این موضوع نیازمند بحث های تخصصی است.

وی اظهار کرد: در بخش ساخت و ساز شهری یا در بخش حمایتی و تکلیفی دولت، بایستی میان ساخت و ساز شهری و دولتی تفاوت باشد اما در سازمان بورس چنین ابزاری وجود ندارد و این ساز و کار ها انجام نشده است.

رئیس کانون انبوه سازان با خطاب قرار دادن وزارت اقتصاد و دارایی اظهار کرد: صحبت ما با وزارت اقتصاد است.چرا ریسک تولید مسکن را کاهش نمی دهید؟ساز و کار کشف قیمت بر چه اساسی است؟ طی دو سال گذشته که فولاد وارد بورس شده افزایش قیمت آن رقم خورده است.

او گفت: ما به زحمات این بخش اذعان داریم اما این همه سوبسید دولتی و سایر مزایا که تعلق می گیرد، باید تفاوتی را ایجاد کند که در این میان هزینه خدمات هم سنگین است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار