برگزاری نخستین کارگاه «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» در قم

نخستین ورکشاپ «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» به همت دبیرخانه بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم برگزار شد.

نخستین دوره از کارگاه‌های تخصصی «پلاتو» به همت دبیرخانه بیست‌وچهارمین جشنواره استانی تئاتر قم آغاز به کار کرد و در نخستین گام، کارگاه «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» با تدریس «شهرام نوشیر» مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی و مدیر بخش «نمایش‌های خیابانی» چهل‌ودومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر برگزار شد. 

در این کارگاه آموزشی که با حضور جمعی از هنرمندان و هنرجویان تئاتر همراه بود، «نوشیر» در قالب ۵۴ ساعت آموزشی به تدریس ۱۴ سرفصل نظری، عملی و پژوهشی پرداخت. 

«نوشیر» که کارگردانی، نویسندگی و طراحی بیش از ۷۰ اثر نمایشی و پرفورمنس را در کارنامه خود دارد، در این کارگاه آموزشی بر ضرورت بررسی جایگاه مخاطب در خلق اثر هنری تأکید کرد و توجه به بومی‌سازی جریان آموزشی و حمایت از نسل نو را در روند ایده‌پردازی و اجرا مهم دانست. 

تشریح ایده‌پردازی کاربردی، چگونگی استخراج ایده اولیه از دوره‌های مختلف تاریخی جغرافیای اجرا، نقش دین و مذهب در شکل‌گیری ایده هنری، نگاه خلاق و پیشرو در انتخاب رویکرد اجرایی و تأثیر توریسم مذهبی بر خلق اثر هنری با رویکرد جامعه‌شناختی از جمله سرفصل‌های آموزشی این کارگاه هنری بود. 

برگزاری نخستین کارگاه «ایده‌پردازی و کارگردانی تئاتر خیابانی» در قم

همچنین از دیگر سرفصل‌های این دوره آموزشی می‌توان به تأثیر آیین در بازنمایی هنری محیط اجرا و ایده‌پردازی با موضوع دفاع مقدس، تمرین کار گروهی و برجسته‌سازی خلاقیت فردی و مدل‌سازی اجرا متناسب با ضرورت‌های فرهنگی هنری اشاره کرد. 

خاطرنشان می‌شود کارگاه‌های «ایده‌پردازی و تجربه اجرا» به مدت پنج روز در تالار فرهنگ و هنر اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار