یکی از ارکان مهم وقف بحث اجرای نیت است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان گفت:هرکس یک قطعه زمین یاوسیله ای یا هرچیزی که توانسته وقف کرده عین حال محبوس می شود واز منفعتش دیگران بهره می گیرند.

 حجت الاسلام  سیدعباس مسعودی مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان در نشست خبری با اصحاب رسانه که بمناسبت هفته وقف برگزارشد گفت :  از ۱۰ تا ۱۶ مهر ماه به عنوان هفته وقف نامگذاری شده،از جمله مظلومیت‌های وقف این است، که بخش عمده‌ی کار‌هایی که با موقوفات انجام می‌شود، مردم و حتی مسئولین بی‌خبر هستند، چرا که ترویج یک فرهنگ نیاز به مقدمه‌سازی دارد و رسانه‌ها باید برای این مقدمه‌سازی همراهی کنند.

حجت الاسلام مسعودی گفت:در هفته وقف، بالغ بر ۱۳۰ عنوان برنامه در نظر گرفته شده است، در سراسر استان ۷ هزار و ۷۵۵ موقوفه داریم که به دو دسته انتفاعی و منفعتی تقسیم می‌شوند. گفت: غالب موقوفات استان، موقوفات انتفاعی هستند چنانچه امروزه بیش از ۴ هزار موقوفه تحت عنوان مسجد و ۶۰۰ باب نیز حسینیه و   ۲۰۰مورد زینبه وقف شده است. 

او گفت از جمله برنامه ها هفته غبار رویی گلزارشهدا ،شرکت در نماز جمعه وبرپایی میز خدمت ،تجلیل از خانواده شهدا است.

 مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان هرمزگان گفت: استان ۷ هزار و ۷۵۵ موقوفه دارد، تعداد موقوفات منفعتی که دارای درآمد یا قابلیت به درآمد رسیدن را دارند، ۲ هزار و ۵۴۰ موقوفه است که در حال حاضر از ۵۹۰ مورد از آن‌ها درآمد حاصل می‌شود و مابقی هنوز به درآمد نرسیده‌اند.

 حجت الاسلام  سیدعباس مسعودی گفت:تعداد موقوفات منفعتی که دارای درآمد یا قابلیت به درآمد رسیدن را دارند، ۲ هزار و ۵۴۰ موقوفه است که در حال حاضر از ۵۹۰ مورد از آن‌ها درآمد حاصل می‌شود و مابقی هنوز به درآمد نرسیده‌اند.

او گفت: از لحاظ تعداد موقوفات دارای درآمد نیز شهرستان میناب در رتبه اول قرار گرفته است و ۶۹ مورد وقف جدید در استان هرمزگان در سال ۱۴۰۱ انجام شده که بیشتر آن‌ها مسجد بوده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان، گفت: در بحث وقف باید نیازسنجی در استان انجام شود تا واقفین را به این سمت هدایت کنیم به عنوان مثال در حال حاضر علم و فناوری، اشتغال و ازدواج جزو نیاز‌های جامعه است که می‌توان از ظرفیت وقف‌های جدید برای آن استفاده کرد.

حجت الاسلام مسعودی گفت: یکی از کار‌های بزرگی که در حاشیه وقف انجام می‌شود اجرای طرح شمیم خدمت با هدف آموزش، ایجاد شغل و بازیابی است و طی یک سال گذشته ۱۷۰ نفر در این طرح آموزش دیدند و ۵ کارگاه در بقاع متبرکه فعال شده که برای افراد اشتغال ایجاد شده است.

او با بیان اینکه تعداد وقف‌هایی که تصرف می‌شود کم نیست، گفت: در زمین موقوفه اگر تصرفی واقع شود اتفاقات خوبی نمی‌افتد و این مسئله باید به اطلاع مردم نیز برسد ما نیز تلاش می‌کنیم تا موقوفات تصرف شده را آزاد سازی کنیم بر همین اساس طی سال گذشته ۲۷ مورد از پرونده‌ها به نفع اوقاف رای صادر شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه هرمزگان گفت: در بحث سنددار کردن موقوفات، نیز ۲۶۰ موقوفه سند دار شدند و ۹۱ موقوفه نیز سند دفترچه دار داشته که سند تک برگ برای آن‌ها گرفته شده است.و بیش از ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون در سال گذشته، اجرای نیت در استان داشتیم البته ظرفیت استان بیش از این است، نکته دیگری هم که وجود دارد این است که ما باید از درآمد موقوفه باید برای حفظ عین موقوفه نیز استفاده کنیم و بخشی از درآمد‌ها نیز صرف عین موقوفه می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.