روایت امیرعبداللهیان از حمله به عین‌الاسد:

آمریکایی‌ها پیام دادند دیگر نزنید و حمله را تمام کنید!

وزیر امور خارجه کشورمان به نکاتی درباره حمله ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد آمریکا در عراق اشاره کرد.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در سخنانی در ارتباط با حمله ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد آمریکا در عراق در واکنش به اقدام آن‌ها در ترور شهید سلیمانی و همراهانشان در فرودگاه بغداد گفت: در آن مقطع رئیس جمهور وقت آمریکا، دونالد ترامپ در رسانه‌ها اعلام می‌کرد که اگر ایران به این اقدام ما کوچک‌ترین واکنشی نشان دهد و حتی گلوله‌ای از یک تفنگ ساده به منافع آمریکا در منطقه شلیک کند، ما همزمان ۵۲ مکان استراتژیک در ایران را مورد هدف قرار می‌دهیم.

وی افزود: این سخنان در رسانه‌ها یک روی سکه بود، ولی روی دیگر سکه این بود که قاصدان و پیام‌رسان‌هایی از سوی آمریکا به جمهوری اسلامی ایران پیام می‌فرستادند و مثلاً می‌گفتند، بله ما می‌دانیم که شما تصمیم گرفته‌اید که به این اقدام پاسخ دهید و وقتی مقام معظم رهبری در ایران صحبت از انتقام می‌کند این انتقام محقق خواهد شد. آن‌ها در همین چارچوب پیشنهاد می‌دادند که ما آمادگی داریم که بخشی از تحریم‌های ایران را لغو کنیم و به ازای آن شما پاسخی به ترور انجام شده، ندهید. پاسخ جمهوری اسلامی ایران این بود که ما بر اساس تصمیم خود عمل خواهیم کرد.

امیرعبداللهیان افزود: در روز سوم شهادت سردار سلیمانی و تشییع پیکر ایشان و همراهانشان، پیام جالبی را طرف آمریکایی داد و گفت ما آمادگی داریم که تعریف کنیم که شما چگونه از ما انتقام بگیرید و در واقع ما این موضوع را تعریف می‌کنیم و بعد از اینکه انتقام گرفته شد ما سکوت می‌کنیم! پاسخ ایران در این زمینه بی‌اعتنایی به این پیام‌ها بود.

او ادامه داد: جمهوری اسلامی اسلامی ایران در آن مرحله با حمله به عین‌الاسد سیلی لازم را به آمریکایی‌ها زد و بعد از آن اتفاق در حالی که پیش از این آمریکایی‌ها گفته بودند که اگر ایران کوچک‌ترین واکنشی به ترور شهید سلیمانی و همراهانش علیه منافع ما در منطقه داشته باشد ما ۵۲ مکان و مرکز استراتژیک ایران را در لحظه هدف قرار می‌دهیم چند دقیقه بعد از حمله ایران به عین‌الاسد پیامی را مقامات وقت کاخ سفید برای ایران ارسال کردند و پیام آن‌ها این بود که «دیگر نزنید و حمله را تمام کنید».

پیش از این پایگاه اطلاع رسانی اینسایدر در گزارشی تحلیلی با اشاره به حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکایی عین الاسد در عراق آن را نمونه‌ای از آسیب پذیری  نظامیان آمریکایی در نبرد‌های آینده با سایر کشور‌های جهان برشمرد.

اینسایدر در ادامه گزارش خود نوشت: «حمله بی‌سابقه ایران با استفاده از موشک‌های بالستیک [به پایگاه آمریکا] در عراق در ژانویه ۲۰۲۰، نمای نگران‌کننده‌ای از آسیب‌های کمتر دیده‌شده، اما طولانی‌مدتی که سربازان آمریکایی احتمالا در جنگ‌های آینده متحمل خواهند شد، ارائه کرد. پنج روز پس از ترور ژنرال ایرانی، قاسم سلیمانی در حمله پهپادی آمریکا در بغداد، ایران با شلیک ۱۱ موشک بالستیک به پایگاه هوایی عین الاسد در هشتم ژانویه ۲۰۲۰، تهدید خود برای مقابله به مثل را عملی کرد. صد‌ها سرباز آمریکایی در این پایگاه چیزی را تجربه کردند که به آن بزرگترین حمله بالستیک علیه آمریکایی‌ها در تاریخ می‌گویند».

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۴ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خودتون اینایی که میگید رو باور میکنید؟
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۳:۳۶ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
ای کاش تلفات هم میدادن.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۸ ۱۱ مهر ۱۴۰۲
وقتی سر ترامپ را بالای نیزه دیدیم انتقام کامل شده است... تمام
آخرین اخبار