نرخ سالمندی تهران از متوسط کشور بالاتر است

با حضور یک هزار سالمند تهرانی در باغ موزه قصر جشن روز جهانی و هفته ملی سالمندان برگزار شد.

رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران درمراسم گرامیداشت مقام و منزلت سالمند، استفاده از تجربیات سالمندان در اداره شهر را یک الزام برای مسئولان دانست و گفت: نباید از واژه سالمند برای خطاب قرار دادن بزرگتر‌ها استفاده کرد بلکه این افراد جهان دیدگانی هستند که باید از تجربه‌های زیسته آنان در همه امور استفاده کرد.

سوده نجفی افزود: اقدامات و فعالیت جوانان دیروز و جهان دیدگان امروز شهر و جامعه را به تعالی وموقعیت امروز رسانده است و از این رو باید با استفاده از دانش و تجربه جهان دیدگان در کنار توان نیروی جوان و دانش امروز جامعه به گونه‌ای استفاده کنیم که بتوانیم شهری مناسب برای آیندگان بسازیم و آن را در اختیار نسل بعد قرار دهیم.

مراکز توانمندسازی سالمندان در تهران راه اندازی می‌شود 

مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: اکنون بالغ بر۱۳ درصد جمعیت شهر تهران را سالمندان بالای ۶۰ سال تشکیل می‌دهند. برخی مناطق مانند ۱، ۶ و ۳ تهران سالمندتر هستند، باید برنامه‌های خاصی را برای سالمندان در نظر بگیریم و زیرساخت‌های مورد نیاز برای تقویت حضور اجتماعی این گروه جمعیتی پیش بینی کنیم.

حمید صاحب با بیان اینکه در حوزه سالمندی از نظر کیفی و کمی با مشکلاتی رو به رو هستیم بیان داشت: نسبت سنی جمعیت سالمندی در حال زنانه شدن است و نسبت زنان سالمند به مردان در حال افزایش است. پیش بینی می‌شود در سال ۱۴۱۰ با جمعیت سالمند متولد سال ۱۳۵۰ رو به رو شویم.

وی توضیح داد: مشکل اصلی ما در کمیت حوزه سالمندی است، در سال ۱۳۵۵ جمعیت سالمند ما ۵ درصد بود، اما این نسبت در سال ۱۳۹۸ به ۱۰ درصد رسید. درصورتی که این روند تغییر نکند در سال ۱۴۲۱ بالغ بر۲۰ درصد جمعیت سالمندخواهد بود و در سال‌ ۱۴۴۵ بالغ بر ۳۳ درصد جمعیت ما نیز سالمند می شوند، بنابراین دچار بحران سالمندی خواهیم شد.

صاحب با بیان اینکه روند سالمندی در کشور روندی رو به شتاب است، اظهار داشت: اگر نسبت جمعیت سالمندی به ۱۴ درصد کل جمعیت برسد آن جامعه سالمند خواهد بود و این نسبت قطعا در سال ۱۴۱۰ محقق خواهد شد و ما در زمره کشور‌های سالمند قرار خواهیم گرفت.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه برای کاستن ازتبعات ناشی ازسالمندی در کشور نیازمند اصلاح نگرش به موضوع فرزند آوری هستیم، گفت: در صورتی که اگر مسئله فرزندآوری در جامعه به عنوان موضوع اصلی در جامعه تبدیل شود بدون تردید می‌توانیم از بحران سالمندی به خوبی عبور کنیم.

صاحب از رویکرد شهرداری برای ایجاد مراکز روزانه ارائه خدمات سالمندی درپایتخت خبر داد و گفت: به زودی در چند منطقه تهران این مراکز فعالیت خود را آغاز می‌کنند. قطعا با توجه به افزایش جمعیت سالمندان در تهران در هر محله باید مراکز ارائه روزانه خدمت و توانمندسازی سالمندان ایجاد شود.

وی اضافه کرد: اکنون در منطقه ۲۱ اولین مرکز فرهنگ فعالیت خود را آغاز کرده است و بزودی در چند منطقه دیگر پایتخت نیز این مراکز آغاز به کار می‌کنند. مراکزی در آن سالمندان با مقتضیات زندگی سالمندی می‌توانند از خدمات فرهنگی و اجتماعی مورد نیازشان بهره‌مند شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار