واکسینه بیش از ۴ میلیون راس دام سبک و سنگین سیستان و بلوچستان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۴ میلیون راس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های واگیر دامی به صورت رایگان واکسینه شده‌اند.

 روابط عمومی اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان، ویدا معزی بیان کرد: اولین و مهمترین هدف واکسیناسیون دام‎ها، پیشگیری از شیوع بیماری‌ها است، برای تحقق این هدف مطالعات گسترده‌‎ای برای اثر بخشی بیشتر واکسن‌ها انجام می‌شود؛ در این راستا ممکن است یک بیماری در یک یا تعدادی از دام‌ها مشاهده شود که امکان سرایت بیماری به سایر دام‎ها نیز وجود دارد ولی با واکسیناسیون می‌توان از شیوع برخی از بیماری‎های خطرناک مانند سیاه زخم (شاربن)، هاری و تب برفکی جلوگیری کرد.

وی در خصوص اهمیت واکسیناسیون دامها برای سلامت انسان افزود: از آنجایی که این بیماری‌‎ها حتی می‎ توانند به انسان نیز سرایت کنند و باعث مرگ و میر در بین انسان‎ها ‎شوند بنابراین واکسیناسیون دام‌ها علاوه بر مقاوم سازی جمعیت دامی، برای زندگی انسان‎ها نیز مفید خواهد بود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان تصریح کرد: نکته دیگر در رابطه با اهمیت واکسیناسیون دام‌ها، افزایش مقاومت سیستم دفاعی و ایمنی بدن دام‌هایی است که هنوز به دنیا نیامده‌اند و به دلیل ایجاد ایمنی مادری بدن آن‎‎ها نیز در برابر بیماری مقاوم می‌شود.

به گفته معزی؛ دلیل دیگری که در رابطه با اهمیت واکسیناسیون دام مطرح می‌شود پیشگیری از مرگ و میر و ضررهای اقتصادی است. بسیاری از بیماری‌ها، در صورت واکسینه نشدن دام‎ها به سرعت منتقل می‌شوند. در نتیجه باعث مرگ و میر دام‎ها به صورت گسترده خواهد شد. اگر نگوییم تمام گله، تعداد زیادی از دام‎ها، به ویژه بره‌ها، بزغاله‎ ها و گوساله‌ها را خواهد کشت که به تبع می‌تواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد.

وی گفت: در این راستا از ابتدای سال تا کنون با تلاش پرسنل دامپزشکی در استان بیش از ۴ میلیون راس دام سبک و سنگین علیه بیماری‌های واگیر دامی به صورت رایگان واکسینه شده‌اند. همچنین جهت مبارزه با انگل‌های خارجی ناقل بیماری‌های دام، بیش از یک میلیون مترمربع از جایگاه نگهداری دام و حدود ۱۸۰ هزار راس دام به صورت رایگان سم پاشی شده‌اند.

برچسب ها: واکسن دام ، دامپزشکی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار