بازرسی از کارگاه های پرخطر سیستان و بلوچستان

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: در نیمه نخست امسال، هزار و ۲۰۳ مورد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر سراسر استان انجام شد.

 روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، خلیل احمد سلامی اظهار کرد: گسترش نظارت بر کارگاه‌های مشمول قانون کار، افزایش حفاظت فنی و بهداشت کار و ارتقای ایمنی و سلامت شغلی از اولویت‌های وزارت متبوع در دولت سیزدهم بوده که خوشبختانه نتایج ملموس و مطلوبی را به همراه داشته است.

وی افزود: در استان سیستان و بلوچستان تلاش کردیم تا با نظارت و آموزش ایمنی در واحدهای کاری در پیشگیری از وقوع حوادث کارگاهی با همکاری تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و استفاده از ظرفیت سازمان‌ها و نهادها، اقدامات مؤثری در راستای صیانت از نیروی کار صورت گیرد.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اکثر کارفرمایان موارد ایمنی را رعایت می‌کنند و در تعداد کمی از کارگاه‌ها حوادث و اتفاقاتی رخ می‌دهد، ادامه داد: اگر کارفرما دنبال رونق تولید، افزایش بهره‌وری و درآمد مناسب‌تر است، باید کارگاهش مجهز به به‌روزترین تجهیزات و دستگاه‌های شناسایی آلایندگی‌های زیست‌محیطی باشد، علاوه بر این‌ها باید برای رفع دغدغه روحی کارگران نیز اقدام کند وگرنه این گرفتاری‌ها و مشکلات سبب حواس‌پرتی می‌شوند که خسارات شدیدی را در پی دارد.

سلامی گفت: عملکرد بازرسی از کارگاه‌های پرخطر اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی در شش ماهه اول امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است و چشم انداز در این خصوص، افزایش ۵۰ درصدی بازرسی از کارگاه‌ها در پایان سال ۱۴۰۲ است.

وی اظهار کرد: صیانت از نیروی کار از جمله اولویت‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به شمار می‌رود و در این خصوص کمیته حفاظت فنی در کارگاه‌های بالای ۲۵ نفر کشور به منظور حفاظت از نیروی کار تشکیل شده که ضمن خودارزیابی در کارگاه، از نیروی کار و سرمایه‌های مجموعه صیانت می‌کنند.

سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: مطابق ماده ۹۵ قانون کار، نظارت مستمر بر حوزه ایمنی کار و مسئولیت اجرای مقررات و ضوابط فنی و بهداشت کار بر عهده کارفرمایان گذاشته شده، هر گاه بر اثر عدم رعایت مقررات مذکور از سوی کارفرما یا مسئولین واحد حادثه‌ای رخ دهد، شخص کارفرما یا مسئول مربوطه از نظر کیفری و حقوقی و مجازات‌های مندرج در این قانون مسئول است.

سلامی گفت: همچنین بازرسان کار سیستان و بلوچستان در شش ماهه اول امسال، چهار هزار و ۷۶۳ بازرسی موردی و ادواری از کارگاه‌های سطح استان انجام دادند که این بازرسی‌ها منجر به صدور چهار هزار و ۳۵۷ ابلاغیه رفع نقص شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار