شعرباف گفت: در حال تقویت بانک زمین شهرداری و تبدیل آن به پروژه‌های سرمایه‌گذاری هستیم.

سعید شعرباف درخصوص طرح‌های مالی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری شهرداری کرمان در دوره تحت مدیریتش، گفت: در گام اول، کاهش وابستگی به درآمد‌های ناپایدار شهرداری به‌ویژه فروش زمین خام را دنبال کردیم.

او  با یادآوری اینکه در ابتدای ورودش به شهرداری کرمان در سال ۱۴۰۰، نزدیک به ۵۰ درصد از بودجه شهرداری؛ یعنی بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان، به فروش زمین خام وابسته بود، افزود: در آن زمان شرایط بانک زمین شهرداری کرمان، به‌هیچ‌وجه خوب نبود؛ با این وجود، علاوه بر اینکه رقم بودجه از ۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، به ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ افزایش پیدا کرد، درصد وابستگی به فروش زمین خام کم‌تر شد.

شهردار کرمان ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ به نسبت آنچه در بودجه بود، میزان کمتری زمین فروختیم و این سیاست را در سال ۱۴۰۲ نیز دنبال کردیم.

او با بیان اینکه در حال تقویت بانک زمین شهرداری و تبدیل آن به پروژه‌های سرمایه‌گذاری هستیم، گفت: گام دوم شهرداری طی امسال، تجمیع پروژه‌های تفکیک زمین به سمت بلوک‌هایی بوده که بتوانیم براساس آن، قرارداد‌های مشارکت ساخت را انجام دهیم.

شعرباف افزود: این کار را از ابتدای سال ۱۴۰۱ شروع کردیم و هم اکنون، بخش قابل توجهی از قطعات یادشده برای پروژه‌های مشارکت ساخت آماده است.

او با بیان اینکه امسال برای اولین‌بار در بودجه شهرداری کرمان، مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان برای بودجه مشارکتی برنامه‌ریزی شده است، گفت: با برنامه‌ریزی مناسب، به این عدد و حتی بیشتر از این میزان نیز خواهیم رسید.

شهردار کرمان افزود: فقط با اجرای پروژه بازگشایی انتهای خیابان امام‌جمعه، این عدد به ۵۰۰ میلیارد تومان رسید.

او با بیان اینکه عدد یادشده تا پایان امسال به ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید، بیان داشت: با در نظر داشتن افزایش معقول قیمت زمین و ساخت‌وسازها، اجرای پروژه‌های مشارکتی در بازه زمانی ۱۴۰۲ و ۱۴۰۳، به بیش از ۱ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.

شعرباف اظهار امیدواری کرد: با اقدامات در حال انجام، بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان آورده را در اختیار دوره آینده شهرداری کرمان بگذاریم.

او  از تعیین‌تکلیف بسیاری از پروژه‌های برزمین‌مانده شهرداری کرمان در ادوار گذشته خبر داد و به‌طور مثال از پروژه‌های  افلاطونیان و میلاد نام برد و افزود: با سرمایه‌گذاری مشارکتی خوبی که با شرکت مس در حال انجام است، یک پروژه مشارکتی قابل توجه در محدوده اطراف مسجد امام (ره) اجرا خواهد شد.

شهردار کرمان ادامه داد: همچنین با شجاعت همکارانم در این دوره، گره کور پروژه صاروج پارس باز شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال، بخشی از فاز اول آن افتتاح شود.

او  به پروژه تله‌کابین و هتل‌بام کرمان نیز اشاره کرد و گفت: این پروژه‌ها نیز در شورای اسلامی شهر تعیین‌تکلیف شده است.

شعرباف همچنین بیان کرد: امسال، بودجه شهرداری کرمان بیش از ۴هزار میلیارد تومان افزایش یافت که تلاش می‌کنیم از راه‌هایی به‌غیر از فروش زمین خام و ارزش افزوده، آن را تا حد ممکن محقق کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار