مدیر غذا ودارو دانشکده علوم پزشکی خدمات بهداشتی و درمانی سیرجان گفت: داروخانه‌ها تنها مکان مجاز برای فروش مکمل‌های دارویی، غذایی و ورزشی به شمار می روند.

دکتر شاهدادی با بیان اینکه آنچه که باید در حیطه ورزش رعایت شود، استفاده نکردن از مکمل‌ها است، اظهار داشت: بدن هر فردی براساس شرایط آن فرد مانند جنس، سن، وزن و رژیم غذایی نیازمند استفاده از ویتامین‌ها است و میزان عملکرد اعضای بدن و نیاز روزانه فرد به ویتامین متغیر است.

وی افزود: در جامعه بخشی از مردم به سبب اعتمادی که به نظارت‌های مسئولان دارند، فرزندان خود را به باشگاه‌های ورزشی می‌فرستند؛ ولی ممکن است در این مکان‌ها تحت آموزش‌های نادرست برای مصرف مکمل‌های دارویی و غذایی قرار بگیرند.

دکتر شاهدادی با بیان اینکه در بسته‌بندی دارویی کارخانه‌ها میزان مجاز مصرف هر ویتامین در یک روز مشخص شده است، بیان کرد: جوان‌ها به‌ویژه آن‌هایی که ورزش انجام می‌دهند باید به این نکته توجه کنند که مقدار مصرف ویتامین و مکمل‌ها از نیاز روزانه و ورزشی که در یک روز انجام می‌دهند بالاتر نباشد.

وی بعضی از تفکرات ورزشکاران را اشتباه دانست و تصریح کرد: ورزشکاران تصور می‌کنند، مصرف مازاد ویتامین‌ها مشکلی برای بدن آن‌ها ایجاد نمی‌کند؛ اما واقعیت امر این است که ویتامین‌ها مواد شیمیایی هستند که وارد بدن می‌شوند و اگر مازاد بر مصرف باشند به‌طور حتم عوارض جبران ناپذیری را برای اعضای بدن ایجاد می‌کنند

او گفت: داروخانه‌ها از سالم‌ترین مکان‌ها برای عرضه محصولاتی نظیر مکمل‌های غذایی به شمار می‌روند؛ اما نمی‌توان یک صنف را کاملاً پاک و صنفی دیگر را کاملاً ناپاک تلقی کرد؛ چون همه جا افراد سودجو فعالیت دارند که در برابر این گروه باید نظارت بیشتر و برخورد جدی‌تری انجام شود.

 دکتر شاهدادی با بیان اینکه استفاده از مکمل‌ها بر قلب و کبد تاثیر سویی خواهد داشت، عنوان کرد: فرآورده‌های مکمل دارای ترکیباتی مانند پروتئین، ویتامین‌ها و کربوهیدرات‌ها هستند که در طبقه بندی مواد غذایی قرار می‌گیرند و افراد در استفاده از مکمل‌ها نیاز درمانی پیچیده‌ای پیدا خواهند کرد که احتمال ماندگاری عوارض این محصولات وجود دارد، براساس قانون تنها منبع مجاز برای عرضه مکمل‌های غذایی داروخانه‌ها هستند.

دکترشاهدادی از عموم شهروندان درخواست کرد تا درصورت مشاهده هرگونه تخلف در عطاری ها، سالن‌های زیبایی، باشگاه‌های ورزشی موضوع را از طریق سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت و یا از طریق تلفن ۰۳۴۳۱۲۹۶۸۰۰ داخلی ۴۱۱ مدیریت غذا و دارو دانشکده سیرجان اطلاع دهند. تا در اسرع وقت رسیدگی شود.

وی افزود: شهروندان سیرجانی این نکته را در نظر داشته باشند تنها داروخانه‌ها برای مراجعه و دریافت مکمل‌های غذایی و دارویی قابل اعتماد هستند. از مراجعه به افراد سودجو و غیر مجاز که اقدام به عرضه این محصولات در سطح شهر می‌کنند. جدا خودداری کنند و درصورت مشاهده این افراد به شدت با آن‌ها برخورد قاطع و قانونی صورت خواهد گرفت.

 دکتر شاهدادی باشگاه‌های ورزشی را محل عرضه‌ی خدمات ورزشی و سلامت دانست؛ و از عرضه‌ی هر نوع دارو و مکمل‌های غیر مجاز و خدمات غیر تخصصی که می‌تواند سلامتی افراد جامعه را به مخاطره بیندازد منع کرد.

 در این بازدید چند ساعته نماینده مرکز بهداشت و رئیس پلیس اطلاعات شهرستان رابر نیز رئیس حوزه قضایی این شهرستان را همراهی می‌کردند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار