ارزآوری ۱.۵ میلیارد دلاری خرما/ شیوع آفت سوسک سرخرطومی در نخلستان‌ها

رئیس انجمن ملی خرما ایران با بیان اینکه ۱۵ درصد نخلستان‌ها در کشور آلوده به آفت سوسک سرخرطومی حنایی شده است.

محسن رشید فرخی رئیس انجمن ملی خرما ایران در همایش بین‌المللی تخصصی خرما و صنایع وابسته در استان بوشهر با بیان اینکه جشنواره خرما در استان بوشهر آثار و نتایج مهمی در برداشته است، اظهار داشت: برنامه‌های کوتاه مدت می‌تواند حائز اهمیت است و در صادرات خرما اقدامات مهمی انجام شده است.

وی افزود: در حوزه عوارض صادراتی، ممنوعیت‌ها، برگشت ارز صادرات خرما در میز ملی خرما مورد توجه قرار گرفت و تصمیمات مهمی تصویب شد.

رئیس انجمن ملی خرما ایران با بیان اینکه نزدیک به ۴ هزار تن خرما فصل گذشته در انبار‌های استان بوشهر باقیمانده است، افزود: این مهم به سبب تصمیمات و مقررات اتخاذ شده در زمینه برگشت ارز حاصل از صادرات و ممنوعیت‌های صادراتی بوده است که امید می‌رود در سال‌های آینده با همکاری مسئولان ذیربط این مشکلات برطرف شود.

وی ایجاد یک تشکل نو بنیان و دانش‌بنیان توسط سازمان برنامه و بودجه از دیگر مصوبات میز ملی خرما در برنامه هفتم توسعه دانست و تأکید کرد: این مهم به بخش خصوصی و انجمن ملی خرما واگذار شده که ان‌شاءالله در عرصه‌های نوآوری و فناوری پیشرفته در تولید، بسته‌بندی و فرآوری خرما و صادرات گام‌های اثربخش برداشته شود.

رشیدفرخی با بیان اینکه ۱۵ درصد نخلستان‌ها در کشور آلوده به آفت سوسک سرخرطومی حنایی شده است، گفت: این آفت به سرعت در حال آلوده کردن سایر باغات است و برای کنترل این آفت که موضوع حیاتی و بنیادین محسوب می‌شود با ستاد بحران هماهنگی لازم شده است.

وی از شیوع این افت در استان‌های تولیدکننده خرما تصریح کرد: آفت سوسک سرخرطومی منجر به از بین رفتن نخلستان‌ها و در برخی استان‌ها منجر به کاهش تولید و صادرات خواهد شد.

رئیس انجمن ملی خرما ایران با بیان اینکه این آفت صادرات خرما را تحت تأثیر قرار داده است، تصریح کرد: صادرات خرما ۱.۵ میلیارد دلار برای کشور ارزآوری دارد که این آفت می‌تواند این ارزآوری را با خطر جدی مواجه کند.

احداث شهرک خرما و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی

خورشید گزدرازی نیز ظرفیت‌های اقتصادی و تولیدی استان را برشمرد و تولید ۱۷۰ هزار تن خرما را از جمله این ظرفیت‌ها دانست و اظهار داشت: استان بوشهر با شش میلیون اصله نخل و تنوع فوق‌العاده از تولید محصول سومین تولید کننده خرما در کشور است که با تولید ۱۷۰ هزار تن محصول موجبات ارزآوری به کشور آن هم در شرایط سخت و تحریمی فراهم کرده است.

با بیان اینکه بخشی از این محصول به کشور‌های مختلف از جمله آورآسیا، آسیای شرقی، پاکستان، حوزه خلیج‌فارس صادر می‌شود گفت: با توجه به مزیت‌های این محصول در استان بوشهر و ظرفیت کم نظیر آن در ایجاد اشتغال، ارزآوری و تأمین امنیت غذایی و به تبع آن امنیت اجتماعی ضروری است مدیران و مسئولان ذیربط اهتمام مضاعف در ساماندهی تولید، عرضه و صادرات این محصول با رفع مشکلات و سختی‌های پیش‌روی کشاورزان و تسهیل تجارت و صادرات آن برای فعالان اقتصادی این حوزه فراهم کنند.

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر مشکلات و موانع پیش‌روی این صنعت را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: اجرا استاندارد G.A.P در تولید خرما، اصلاح و نوسازی نخیلات استان بوشهر، اصلاح سیستم آبیاری در پیشرفت اقتصادی باغداری، توسعه صنایع جانبی و فرآوری خرما با هدف ایجاد ارزش افزوده در این محصول مورد تأکید است.

وی، اصلاح قوانین و مقررات ناکارآمد به‌ویژه موضوع بازگشت ارز حاصل از صادرات را به‌عنوان یکی از چالش‌های عمده در روند توسعه صادرات خرما برشمرد.

رئیس اتاق بازرگانی بوشهر با تأکید بر توجه به ارتقا سیستم بسته‌بندی خرما همگام با کشور‌های پیشرو اضافه کرد: احداث شهرک خرما و پایانه صادراتی محصولات کشاورزی توسط دستگاه‌های متولی از جمله صمت، جهاد کشاورزی، توسعه تجارت، اتاق بازرگانی، وزارت راه و شهرسازی و شرکت شهرک‌های صنعتی یک ضرورت است.

وی توسعه صادرات خرما و محصولات فرآوری آن از برنامه‌های مهم سال جاری دانست و تصریح کرد: برپایی نمایشگاه، جشنواره و میز ملی خرما در استان بوشهر فرصت مهمی برای توسعه صادرات این محصول فراهم کرده است.

خرما می‌تواند میوه صلح جهانی باشد

آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری نیز با بیان اینکه خرما و مشتقات آن از محصولات استراتژیک محسوب می‌شود، گفت: خرما دارای ویژگی خاصی در حوزه اقتصاد استراتژیک امنیت غذایی، دفاع زیستی بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه عرصه تولید، فرآوری و صادرات و مدیریت بازرگانی این محصول از مقولات مهم است گفت: خرما می‌تواند میوه صلح جهانی باشد که مردم جهان از آن استفاده کنند.

نماینده، ولی فقیه در استان بوشهر کمبود مواد غذایی، مواد اولیه تغذیه و عدم امنیت غذایی را معضلات کنونی جهان دانست و بیان کرد: خرما می‌تواند میوه‌ای تحت عنوان کالای استراتژیک و در رفع بحران تغذیه در جهان اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از کشور‌های خرماخیز در جهان است، گفت: با توجه به سطح گسترده کشت خرما در کشور،  میزان تولید نسبت به سطح زیر کشت مطلوب نیست و از آن طرف خام‌فروشی و نبود تجهیزات فرآوری‌های نوین بر اساس نیاز بازار‌های جهانی مشکلاتی در عرضه این محصول ایجاد کرده است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان بوشهر مدیریت تولید، بازرگانی و فرآوری خرما را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: قوانین دست‌وپاگیر در عرصه صادرات و بازگشت ارز صادراتی از دیگر مشکلات است که باید در این عرصه چاره‌اندیشی شود.

صفایی بوشهر با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم در عرصه تولید، فرآوری، صادرات و ارزآوری خرما برنامه ریزی شود اضافه کرد: ایجاد مدیریت واحد بازرگانی خرما در بازاریابی و صادرات در منطقه و استان بوشهر یک ضرورت است.  اگر بازرگان، تولیدکننده، نیرو‌های واسطه از جمله صنایع فرآوری و بسته‌بندی از مدیریت اقتصاد خرما بهره‌مند نشوند، بازار این کالای استراتژیک از دست می‌رود.

وی با تأکید بر نگاه به محصول خرما به‌عنوان یک کالای استراتژیک و مولفه قدرت سیاسی و اقتصادی اضافه کرد: سیستم آبیاری نخیلات غرق آبی است که باید از سیستم سنتی به سمت مکانیزه شده، نوین و آبیاری تحت فشار سوق داده شود.

نماینده، ولی فقیه در استان بوشهر توجه به طرح‌های دانش‌بنیان برای ارتقای تولید و صنایع فرآوری و صادرات را مورد تأکید قرار داد و گفت: حوزه تولید و صنایع فرآوری خرما و زیرساخت‌های نگهداری خرما و رطب استاندارد نیست که سبب بروز آفت و خسارت می‌شود.

صفایی بوشهری بزرگترین مشکل تولید خرما را آفت دانست و بیان کرد: پیشگیری در بروز آفت و کنترل بیماری‌ها در عرصه نخلستان‌ها یک ضرورت است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.