احمدوند:

ایران، رتبه نخست کتابخوانی در منطقه را دارد

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه رتبه نخست را دارد و در جهان جز کشور‌های برتر به شمار می‌رود.

یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (دوشنبه) در پنجمین دوره هفته ملی کتاب کشاورزی و منابع طبیعی که در محل سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی (تات) برگزار شد، افزود: وقایع اخیر در جهان نشان می‌دهد که باید کشور‌ها قوی باشند، در غیر این صورت مورد ظلم قرار می‌گیرند. ایران نیز مستثنی از این موضوع نیست و باید قوی و قدرتمند باشد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه ریشه قدرت در علم و دانش است، ادامه‌داد: حتی اگر کشوری ثروت اقتصادی داشته باشد، اما علم و دانش نداشته باشد، قدرتش تزئینی است و واقعی نیست، اما کشوری که تولید علم دارد قدرت دارد و قدرتش از بین رفتنی نیست.

وی با بیان اینکه پژوهش‌های کاربردی و ترویج باید منجر به تولید ثروت شود در غیر این صورت به‌طور حتم جایی از کار اشکال دارد، تصریح‌کرد: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به عنوان تامین کننده امنیت غذایی کشور و تامین کننده توان ملی اهمیت دارد، بنابراین دستاورد‌های علمی این سازمان علاوه بر قدرت، امید نیز می‌سازد.

احمدوند گفت: ایران به عنوان یک کشور قدرتمند باید به جای غم، اندوه و فقر، شادی و امید را در معرض دید جهانیان بگذارد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه کتاب افزود: طبق آمار‌ها قبل از بهمن سال ۱۳۵۷ کمتر از سه‌هزار عنوان کتاب داشتیم، اما اکنون سالیانه ۱۱۰ هزار عنوان کتاب چاپ می‌شود و تاکنون ۲ میلیون کتاب ثبت شده است.

احمدوند اضافه‌کرد: بنابراین اکنون ایران از لحاظ سرانه مطالعه در منطقه رتبه نخست را دارد و در جهان جز کشور‌های برتر به شمار می‌رود.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان‌داشت: با وجود اینکه ایرانی‌ها کتاب می‌خوانند، اما وضعیت فرهنگی و کتابخوانی کشور مساعد نیست. مهارت کتاب‌خوانی یک کار عملی است که از دوران نوزادی و خردسالی باید شکل بگیرد و فرهنگ‌سازی شود.

وی ادامه‌داد: اگر هموطنان امکان خرید کتاب ندارند، می‌توانند برای مطالعه از کتابخانه‌های مجهزی که در سراسر کشور وجود دارد استفاده کنند یا اینکه از کتب الکترونیک بهره‌مند شوند.

این مقام مسئول از شهروندان خواست تا فایل کتاب‌ها را رایگان تهیه نکنند، زیرا این امر اجحاف به نویسندگان و ناشران است و گفت: تهیه رایگان فایل و تکثیر کتاب شرعا حرام و از نظر قانونی اشکال دارد و ظلم در حق نویسنده و ناشر است، در حالی که این اقدام به طور معمول در مراکز دانشگاهی با تکثیر کتاب‌های درسی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای حمایت از نویسندگان و ناشران کتاب باید خریداری شود، افزود: حق نویسنده، مولف و ناشر باید حفظ شود و این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۵ ۳۰ آبان ۱۴۰۲
عربا ک کتاب نمیخونن فقط شکم گنده میکنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۹ ۲۹ آبان ۱۴۰۲
منظور در کدام منطقه ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۵۶ ۳۰ آبان ۱۴۰۲
در منطقه تخیلات
Iran (Islamic Republic of)
حقیقت
۱۹:۳۰ ۲۹ آبان ۱۴۰۲
رتبه اول توی جهان هستیم برا دانلود فیلتر شکن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۵:۵۵ ۳۰ آبان ۱۴۰۲
رتبه اول و آخر در جهان
بقیه که اصلا فیلترشکن نیاز ندارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۶ ۲۹ آبان ۱۴۰۲
این آمار رو از کجا بدست اوردین آخه؟
طبق کدوم سند و مدرک؟!
Italy
ناشناس
۱۹:۲۳ ۲۹ آبان ۱۴۰۲
ازمعدود حرف های حسابی که از مسئولان شنیدم. هر تحولی در جامعه از کتابخوانی آغاز می شود بنابراین کتابخوانی می بایست در الویت سیاست گذاری قرار بگیرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۴۸ ۲۹ آبان ۱۴۰۲
خخخخخخحح
آخرین اخبار