از سرگیری فعالیت های سفارت افغانستان در هند

دو دیپلمات افغانستانی در هند از آغاز فعالیت های سفارت این کشور در هند خبر داده اند.

زکیه وردک، سرکنسول افغانستان در مومبای، و سید محمد ابراهیم‌خیل، سرپرست کنسولگری در حیدرآباد، بیانیه‌ای مشترک در روز شنبه چهارم قوس صادر کردند که طبق آن، مسئولیت سفارت افغانستان در دهلی‌نو بر عهده آن‌ها است. 

در بیانیه این دو دیپلمات دولت سابق در هند آمده است: «با توجه به روابط تاریخی و تمدنی و روابط دوستانه هند و افغانستان مجدد تاکید می‌کنیم که تصمیم گرفته‌ایم از ادامه کارکرد سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو که نماد آرزوها و امید مردم افغانستان است، اطمینان حاصل کنیم.

در این بیانیه ادعا شده است دیپلمات‌های پیشین افغانستان در خارج از کشور مستقرند و اظهارات «غیرحرفه‌ای» و «غیر مسئولانه» این دیپلمات‌ها را شهروندان افغانستان باید نادیده بگیرند.

در این بیانیه آمده است: «از سفیر پیشین افغانستان و‌ دیپلمات‌ها/ مقام‌های پیشین افغانستان در دهلی‌نو تقاضا می‌شود که از شبکه‌های اجتماعی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در دهلی‌نو، برای صدور هر گونه اظهارات غیرموجه، غیرمسئولانه و غیرحرفه‌ای از خارج استفاده نکنند».

او ادعا کرد که پس از ملاقات با چندین دیپلمات هندی، با بیشتر کارکنان محلی سفارت افغانستان در دهلی‌نو دیدار کرده است.

او گفت: اطمینان دادیم که سفارت به‌ شیوه معمول کار خواهد کرد و با هم به خدمات‌رسانی به مردم افغانستان خواهیم پرداخت.

پیش از این در نامه سفارت افغانستان در دهلی که به وزارت خارجه هند ارسال شده بود، آمده بود: «از ۲۳ نوامبر، هیچ دیپلماتی از افغانستان در هند نمایندگی نمی‌کند. این اعلام پایان ماموریت دیپلماتیک ما را در کشور شما است. برای سفارت همواره ارتباط میان دو ملت با ارزش بود، اما تحولات اخیر، انتخاب دیگری جز بستن این سفارت برای ما باقی نگذاشت.»

مقامات طالبان و هند تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.