آغاز ساخت واحد فرآوری بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی از آغاز ساخت ساختمان واحد فرآوری بافت این مرکز در واحد پرند دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

محسن صابری رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی گفت: در هفته جاری و همزمان با هفته بسیج که یک روز آن با عنوان بسیج، جهادعلمی، اعتلای فرهنگ و هنر نامگذاری شده بود، احداث ساختمان واحد فراوری بافت مرکز تحقیقات با همکاری و مساعدت دانشگاه آزاد اسلامی در واحد پرند این دانشگاه آغاز شد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر فرآوری بافت‌های برداشتی توسط دو شرکت خصوصی انجام و محصولات تولیدی آن در اختیار بیماران قرار می‌گیرد که با توجه به عدم تامین نیاز‌های کشور در برخی زمینه ها، با راه اندازی و آغاز به کار واحد فرآوری بافت مرکز تحقیقات، این واحد می‌تواند محصولات تولیدی حاصل از بافت‌ها همچون پودر استخوان، دریچه‌های قلبی، رباط‌ها و تاندون‌ها و ... را فرآوری و در اختیار بیماران نیازمند قرار دهد.

وی با تأکید بر اینکه محصولات حاصل از فرآوری بافت در درمان بسیاری از بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار داشت: برداشت، فرآوری و تولید محصولاتی از این بافت‌ها به نفع مردم و کمکی قابل توجه به درمان بسیاری از بیماری‌ها است در حالی­که هم اکنون ۵۰ درصد بافت‌های مورد نیاز کشور از خارج وارد می‌شود که ما از شرایط برداشت بافت و یا اجسادی که از آن برداشت بافت شده اطلاعی نداریم.

صابری با اشاره به اینکه همین واردات بافت برای کشور ارزبری داشته و هزینه محصولات نهایی را نیز بالا می‌برد، خاطرنشان کرد: پزشکی قانونی در تلاش است پاسخگوی نیاز کشور و تأمین کننده محصولات مورد نیاز بخش‌های درمانی از ناحیه فرآوری بافت، آن هم با قیمت و هزینه مناسب تر، باشد؛ به همین دلیل نسبت به راه اندازی واحد بافت اقدام کرده است.

رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی افزود: در مواردی که با کاستی‌هایی در بازار و کمبود‌هایی در محصولات حاصل از فرآوری بافت مواجه می‌شویم و نیاز بیماران به درستی تأمین نمی‌شود ارزش کار مرکز تحقیقات بیشتر نمایان خواهد شد.

وی با تأکید بر نیاز کشور به محصولات فرآوری بافت اظهار امیدواری کرد: با تلاش و همت دو چندان و همکاری قابل توجه دانشگاه آزاد اسلامی در ساخت این واحد بتوانیم با دریافت مجوز‌های لازم و تهیه تجهیزات مورد نیاز، واحد فرآوری بافت مرکز تحقیقات پزشکی قانونی را در سال آینده راه اندازی و محصولات تولیدی آن را در اختیار بیماران قرار دهیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار