اسرائیل چگونه خود را به مخمصه انداخت؟

جنگ غزه نشان داد که رژیم صهیونیستی با یک بن بست شدید روبرو شده که نه توان ادامه جنگ را دارد و نه می‌تواند از این جنگ عقب نشینی کند.

به گزارش المیادین، آتش بس موقت چهار روزه در جنگ غزه، از حجم ویرانی گسترده در نوار غزه براثر بمباران‌های رژیم صهیونیستی پرده برداشت و حجم فاجعه انسانی و انتقام رژیم صهیونیستی از مقاومت در کشتار و قتل عام غیرنظامیان و کودکان فلسطینی و تخریب بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های نوار غزه را آشکار کرد.

البته چنین اقداماتی هیچ امتیاز نظامی برای هیچ ارتشی در جهان ندارد، بلکه انتقامی است که رژیم اسرائیل پس از ناتوانی سیاسی و نظامی در دستیابی به اهداف خود در برخورد با مقاومت غزه از غیرنظامیان گرفت.

بن بست نظامی-سیاسی

پس از بمباران نوار غزه توسط رژیم صهیونیستی که در تاریخ جنگ‌ها بی سابقه است، رژیم صهیونیستی سه هفته پس از آغاز جنگ، هجوم زمینی خود به نوار غزه را آغاز کرد. پس از یک ماه کامل از عملیات نظامی، نیرو‌های حماس با تجهیزات نظامی و آمادگی کامل در وسط نوار غزه ظاهر شدند و سومین گروه از اسیران صهیونیست را در خیابان «فلسطین» که رژیم اسرائیل ادعای تسلط بر آن را داشت، تحویل صلیب سرخ دادند.

علاوه بر دروغ بودن ادعا‌های رژیم اسرائیل مبنی بر تسلط بر شمال نوار غزه و کوچاندن ساکنان آن و نابودی توانایی حماس، آنچه رسانه‌های صهیونیستی درباره جداشدن نظامیان از ارتش این رژیم و فرار از خدمت و دیگر شکست‌ها منتشر کردند، جای هیچ تردیدی باقی نمی‌گذارد که رژیم صهیونیستی در این نبرد شکست سنگینی خورده است و حجم این شکست پس از خاموش شدن آتش نبرد و آغاز تحقیقات اسرائیلی بهتر آشکار خواهد شد.

امروز سیاستمداران رژیم صهیونیستی احساس سرخوردگی می‌کنند، زیرا اهداف بلندپروازانه‌ای را برای این جنگ اعلام کرده بودند و در حدود ۵۰ روز نتوانستند به این اهداف دست یابند و بعید است که توانایی دستیابی به آن را داشته باشند بویژه اینکه ارتش رژیم صهیونیستی توانایی ثبت پیروزی جدید را ندارد.

به همین خاطر بن بست و مخمصه رژیم صهیونیستی در متناسب نبودن اهداف تعیین شده با امکانات موجود است و این رژیم برای گرفتار نشدن در این تنگنا یا باید امکانات و توانایی‌های خود را افزایش دهد، که این مساله بسیار دشوار است، زیرا همه توانایی خود را تاکنون به میدان آورده است و یا اینکه سقف اهداف خود را پائین آورده و آن نیز یک شکست قطعی است.

تنگنای اعتماد صهیونیست‌ها

صهیونیست‌ها از زمان اشغال فلسطین با این اندیشه که ارتش دژ مستحکم حامی و مدافع آن‌ها است و نظرسنجی‌ها نشان می‌داد که ارتش اسراییل تنها نهاد مورد اعتماد صهیونیست‌های مهاجر به فلسطین است.

در نظرسنجی‌های انجام شده در فلسطین اشغالی پیش از آغاز جنگ غزه، اعتماد صهیونیست‌ها به کنست (پارلمان) بسیار پایین بود و اعتماد به کابینه نیز بسیار پائین تر، تا آنجا که ۷۰ درصد از شرکت کنندگان در سرزمین‌های اشغالی در نظرسنجی اعلام کردند که هیچ اعتمادی به حکومت ندارند.

با این حال، ارتش تنها نهادی بود که از اعتماد شهرک نشین‌های مهاجر برخوردار بود، ولی آنچه در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) و پس از آن رخ داد، اعتماد صهیونیست‌ها به ارتش رژیم صهیونیستی را بویژه در زمینه توانایی آن در دفاع از شهرک نشین‌های صهیونیست، تا حدود زیادی کاهش داد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار