همایش توجیهی بازرسی ونظارت انتخابات در کرمان

همایش آموزشی توجیهی بازرسی و نظارتِ هیات‌های بازرسی انتخابات شهرستان‌های استان کرمان برگزار شد.

 در راستای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری وباحضور اعضای هیات‌های بازرسی شهرستان‌های کرمان همایش توجیهی ویژه انتخابات برگزار شد.

روح‌الله‌الرضا نعمت‌اللهی مدیرکل بازرسی استانداری کرمان، برگزاری این همایش را ایجاد هماهنگی، هم‌افزایی و مرور بر موضوعات شرح وظایف و اختیارات هیات‌های بازرسی شهرستان‌ها دانست و افزود: رهبر همواره تاکید بر انتخابات سالم داشته و ما نیز به همان نسبت به این مسئله دغدغه‌مند هستیم و هیات‌های بازرسی باید بتوانند این دغدغه رهبر و رسالتی که بر عهده مجموعه نظارتی استان است را محقق کنند.

وی با اشاره به ساختار تعریف شده دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: وظایف هیات‌های بازرسی در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری و حسب توافقاتی که قبلا انجام شده نظارت بر هر دو انتخابات برعهده مجموعه هیات‌های بازرسی است که در استان و در شهرستان نیز برگزار شده است.

نعمت‌الهی گفت: دغدغه مقام معظم رهبری انتخابات صحیح و مشارکت صحیح، حداکثری و همگانی است و ما بعنوان هیات‌های بازرسی باید خطوط قرمز را رعایت کنیم.

مدیرکل دفتر مدیریت عملکرد، بازرسی، امور حقوقی و ارتباطات مردمی استانداری کرمان با اشاره به شرح وظایف بازرسان در قبل، حین و بعد از انتخابات اظهار کرد: بازرسان انتخابات باید کنشگری فعالی داشته و اشراف اطلاعاتی کامل از فضای انتخاباتی شهرستان خود داشته باشند.

سیدمهدی قویدل معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان با تبیین جایگاه بازرسی و نظارت در انتخابات تصریح کرد: اختیار شورای نگهبان عام است و نظارت آن در هر لحظه و هر مرحله به هر شکل و طریقی می‌تواند پیاده و مطرح شود و نظارت شورای نگهبان الزام‌آور و تخلف از آن جرم است.

وی با اشاره به نحوه نظارت هیئت بازرسی تصریح کرد: تحلیل روند انتخابات و تحلیل کاستی‌ها و محاسن بسیار مهم است که هیئت بازرسی باید آن‌ها را مستندسازی کند.

وی با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص دسیسه‌های دشمنان برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات تاکید کرد: ارکان برگزار کننده انتخابات باید به اهمیت برگزاری این امر سیاسی بزرگ اشراف داشته باشند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کرمان، پیش‌بینی را مهمترین عامل در پیشگیری از جرم و تخلف دانست و بیان کرد: براساس دستورالعمل‌ها و تعامل و هم‌افزایی برنامه‌ها را انجام دهید.

وی بی‌طرفی را یکی دیگر از مهمترین وظایف هر بازرس برشمرد و بیان کرد: رفتار هیئت‌های بازرسی می‌تواند باعث ایجاد تنش شود یا از یک مشکل و آسیب پیشگیری کند.

قویدل بیان کرد: قوه قضائیه به عنوان یک قوه مستقل و پشتیبان حقوق عام و آزادی‌های مشروع است، لذا این قوه در کنار سایر ارکان انتخابات بدون دخالت وظیفه پیشگیری از تخلف و جرم قبل، حین و بعد از انتخابات را دارد.

وی افزود: قوه قضائیه شورای عالی پیشگیری از جرائم و رسیدگی به جرائم انتخاباتی در کشور و در استان‌ها و شهرستان‌ها را تشکیل داده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار