۱۱۰ هزار واحد مسکن مهر به بهره‌برداری رسید

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: پیشرفت فیزیکی یک و نیم میلیون واحد نهضت ملی مسکن به ۲۵ درصد رسیده است.

ابولفضل نوروزی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در دو سال گذشته دولت در حال جبران  کسری عملکرد مسکن  دولت های قبل بوده‌ است چرا که ۸ سال در  دولت کسری جدی وجود داشت و طبق  مطالعات طرح جامع مسکن که  بازنگری شد از سال ۹۵ تا سال ۱۴۰۵ باید یک میلیون مسکن ساخته می‌شد اما دولت تنها سالی ۴۰۰ هزار مسکن  ساخته بود و سالی حدود ۶۰۰ هزار  کسری مسکن وجود داشت که در مجموع  ۲ و نیم میلیون کسری مسکن وجود داشت.

وی ادامه داد: کار بزرگی برای جبران کسری مسکن  در قالب ساخت  ۴ میلیون مسکن در آیتم  های  مختلف و در قالب یک برنامه جامع دقیق و منسجم آماده شد. این آیتم ها در قالب طرح حمایتی مسکن روستایی، بافت فرسوده و واحدهای خود مالکی بودند که ناظر به ساخت آنها بوده ایم و سهمیه هر استان مشخص شده است و در قالب یک سامانه ثبت نام در مدل های مختلف  آغاز شد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی بیان کرد:  در موضوعات حمایتی بحث پالایش کامل انجام شد و بعد از پالایش فرآیند تامین زمین انجام شد به طوری که   ۵۲ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن  تامین شده است‌. ۵۲ هزار هکتار اراضی حمایتی به جز بافت فرسوده و خودمالکی  بوده است به طور مثال تامین اراضی در استان خراسان جنوبی در دولت گذشته  تنها ۴ هکتار بوده اما در این دولت فقط در خراسان جنوبی تنها ۱۲ هکتار الحاق شده است.

نوروزی اظهار کرد: در دو سال گذشته ۴ هزار هکتار در مناطق شهری و روستایی تامین زمین انجام شده که یک کار بسیار بزرگ و زمان بر  بوده و در ۵ مرحله بررسی انجام شده است. در حال حاضر  مشکل تامین زمین همچنان داریم چراکه در برخی از استان ها به دلیل شرایط توپوگرافی مانند کردستان و استان های شمالی کشور میزان زمین بسیار کم بوده و نسبت به سایر بخش ها با مشکلات زیادی روبرو هستیم. تناقض گویی آمار و اطلاعات به هیچ عنوان نداریم و و تمامی اطلاعات و آمارها به صورت شفاف منتشر می شود‌.

او تاکید کرد: عملکرد ساخت  بعد از مراحل تامین زمین و آماده سازی زمین ارائه می ‌شود و ما می توانستیم مانند دولت قبل با افتخار اعلام کنیم نخواهیم ساخت  اما  شجاعانه اعلام کردیم که خواهیم ساخت و ادامه می دهیم. در حوزه آماده سازی با وجود تنگنای مالی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون  برای هر آماده سازی هزینه می کنیم و حدود ۳۰ هزار هکتار در مراحل آماده سازی است و من باز تاکید می کنم هیچ تناقض گویی وجود نداشته است. 

نوروزی  بیان کرد: هر سه ماه یک بار گزارش ها اعلام می شود و تا به امروز ۲ بار در امسال به کمیسیون عمران با دیتا ارائه  کرده ایم و در حال تهیه دیتاهای جدید هستیم. یک و نیم میلیون واحد شروع شده که ۲۵ درصد پیشرفت داشته است و  در حوزه طرح های حمایتی  زمین ۹۹ ساله ارائه شده و تسهیلات با بازپرداخت ۲۰ ساله انجام می شود. در مدل انبوه‌سازی  حدود ۵۰۰ هزار واحد مسکونی شروع شده که در مراحل مختلف تجهیزات کارگاه تا تحویل به متقاضیان و سفت کاری قرار دارد.

وی یاد آور شد: در یک مدل زمین به مردم تحویل داده شده و مانند  ساخت و سازهای بخش خصوصی با نظارت خود دولت و نظام مهندسی  ساخته می شود و در شهرها به بالغ بر  ۴۰۰ هزار متقاضی زمین واگذار شده است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی  با بیان اینکه  تورم مسکن در دولت گذشته هم افزایشی بوده استُ افزود: در حال حاضر  تورم مسکن منفی است و ماه به ماه  کاهشی می شود که این منفی بودن  حاصل عملکرد واحدهایی است که در حال ساخت است اما این اقدام باید از دولت های قبل شروع می شد و ما تمام تلاش  خود را می کنیم  که عرضه و تقاضا را بهه هم برسانیم. متقاضیان  برای آنکه  اراضی حمایتی به آنها  واگذار شود  باید ۴ شرط از جمله  داشتن فرم ج سبز، سابقه سکونت،  عدم دریافت تسهیلات و متاهل بودن را داشته باشند که بخشی از متقاضیان تنها سه شرط را دارند که تعداد زیادی از آنها به دلیل عدم سابقه سکونت اراضی را دریافت نمی کنند‌.

نوروزی افزود: در بسیاری از مناطق از جمله بوشهر و مازندران به دلیل عدم تأمین زمین یا سایر موانع ممکن است در برخی از آیتم ها و طرح ها عقب باشیم اما در حوزه نوسازی بافت‌های  فرسوده و مسکن روستایی و یا ساخت مسکن توسط دستگاه ها از جمله  نیروهای مسلح اقدامات خوبی شده است. در استان هایی از جمله لرستان، کردستان و یا شهرهای شمالی به شدت در تنگنا برای تامین زمین هستیم  چراکه بخش زیادی از این اراضی کشاورزی و باغ هستند که امکان تامین زمین وجود ندارد. تا به امروز  ۶۳۲ هزار نفر ۴۰ میلیون آورده اولیه داشته اند و باید بخشی از  هزینه  های آماده سازی را مردم تامین کنند.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت:  واریز ۴۰ میلیون شرط اولیه است و بخشی را خود مردم تامین می کنند. یک بخش از هزینه ها هم از طریق وام است. ثبت نام اولیه در نهضت ملی مسکن  ۶ و نیم میلیون بوده و افرادی که  واجد سه شرط  بودند ۴ و نیم میلیون بود و افرادی که  شرط آخر را داشتند یک و نیم میلیون نفر  ۵ سال سابقه سکونت داشته‌اند. ۵۵۰ هزار نفر واحد انبوه سازی داشته‌اند و  در حوزه حمایتی حدود ۴۰۰ هزار نفر زمین واگذار شده و مدیریت  ساخت توسط پیمانکاران انجام می شود. ۲۵۰ هزار واحد مسکن مهر از ۱۵ تا ۱۶ سال قبل مانده بود و برخی از این افراد حتی اقساط خود را  هم پرداخت می کردند اما  دولت سعی کرد این واحدها را تکمیل و به بهره برداری رساند.

 نوروزی  افزود: از ۲۵۰ هزار  واحد مسکونی  ۱۱۰ هزار واحد مسکونی  مهر تحویل مردم داده  شده  و مابقی  پیشرفت بالای ۹۰ درصد  داشته اند. ۴۰۰ هزار واحد توسط خود مردم انجام شده  و بیش از ۴۰ هزار واحد در مراحل پایانی است‌. ۱۰ هزار میلیارد تومان  تخصیص یافته  که بخشی از آن از منابع بازگشتی مسکن مهر بود ه و بخشی مولدسازی دارایی های خود  وزارت راه و شهرسازی  بوده  و بخشی  از بودجه و مالیات  حوزه مسکن و جریمه بانک ها که هنوز  منابع آن محقق نشده  و ۳ هزار میلیارد تومان از منابع بازگشتی مسکن مهر بوده  است. در صندوق توسعه ملی قرار بود ۳ میلیارد دلار حواله نفتی قرار بگیرد که در مرحله هماهنگی  بین وزارت نفت،  سازمان برنامه و بودجه  و صندوق ملی مسکن بوده است. انشالله اواخر امسال و سال آینده نهضت  ملی مسکن به  بهره برداری  می رسد.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
الی
۱۹:۰۰ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
تو روخدا زون سه بدید خسته شدیدم پردیس
آخرین اخبار