مشکلات حوزه رفع سوء اثر از چک‌های برگشتی حل می‌شود؟

پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: اساسا چک باید به سمتی برود که مشکل مردم را حل کند اما در برخی موارد مشکلاتی را برای صاحبان چک به وجود می‌آورد.

میز اقتصادی امروز با حضور مسئولان به بررسی مشکل رفع سوء اثر چک‌های برگشتی پرداخت.

در همین زمینه پژمانفر رئیس کمیسیون اصل ۹۰ گفت: چیزی که مشکل اصلی قضیه سوءاثر از چک است عدم همکاری بانک‌ها است ما نسبت به این موضوع هیچ توجیهی برای عدم همکاری بانک‌ها نمی‌بینیم. قانون‌گذار در مسائل دقت دارد و نمی‌خواهد مزاحمت ایجاد کند. چیزی که برای ما مشخص است مسئله قانون است اساسا چک باید به سمتی برود که مشکل مردم را حل کند.

در ادامه نیز شیرازی دبیرکمیسیون شورای هماهنگی بانک‌های دولتی مطرح کرد: موضوع رفع سوء اثر چک برگشتی دچار خوانش اشتباه شده است. بطور مثال چک فرد برگشت خورده و و از مبلغ چک ۵۰ تومانی ،یک میلیون تومان کسری داشته است .فرد می‌خواهد این کسری را جبران کند، اما چون حساب مسدود شده، فرد باید برابر مبلغ چک مجددا پول واریز کند تا بتواد هم چک را پاس کند هم حساب خود را آزاد کند. برخی شعب دچار این اشتباه هستند که به آن ۵۰ تومن اولیه حساب دسترسی ندارد در حالی که این خوانش اشتباه است.

او افزود: این ظرفیت وجود دارد که اگر بانکی تخلف داشت فرد مطالبه حق داشته باشد و آن را پیگیری کند در نهایت هم بخشنامه به شعب ابلاغ شده است.

همچنین رادیمو نماینده کانون بانک‌های خصوصی بیان کرد: این مسله چند بخش دارد اگر چک کسری داشته باشد سیستم اتوماتیک حساب مشتری را بررسی تا به اندازه کسری مبلغ از فرد مسدود شود زمانی که مشتری مراجعه می‌کند به سبب این که ما به بانک‌های دیگر دسترسی نداریم مجبور هستیم کل کسری را بلوکه کنیم و نمی‌توانیم در بانک‌های دیگه کاری کنیم. اما مسئول نظام کمیسیون پرداخت بانک‌های خصوصی هستم و این در بانک‌های خصوصی به این شکل نیست.

میرزا پور مدیر نرم افزار بانک مرکزی نیز گفت: برخی از بانک‌ها توجیح بخشنامه بانک مرکزی نیستند برخی از بانک‌ها نیازمند تکمیل سامانه‌های خود هستند در چند ماه اخیر به سبب بخشنامه بانک مرکزی که شفاف سازی کرد روند نزولی شده است. بانک‌ها باید در این زمینه اقداماتی را انجام و مردم هم باید گزارش دهند.

او می‌گوید: اقدامی که بانک مرکزی باید انجام می‌داد بخشنامه و شفاف سازی بود، اما بخش نظارتی ورود می‌کند و این موضوع را پیگیری خواهد کرد زیر ساخت ما چک است و سامانه‌ها کامل است برای پرهیز از توسعه سامانه به سمت اصلاح فرآیند‌ها رفتیم. ما تمام حساب‌های فرد را ۲۴ ساعت بعد مسدود می‌کنیم و این یعنی فرد برای تامین کسری ۲۴ ساعت از حساب دیگر خود فرصت منتقل کردن دارد.

در نهایت هم شیرازی می‌گوید: اکنون اشکالی که وجود دارد و بانک مرکزی باید به آن ورود کند این است که فرد در ۱۰ بانو موجودی دارد حساب فرد قفل می‌شود و دسترسی فرد به تمام دسترسی‌ها قطع و به این صورت هم صادر کننده و هم دریافت کننده دچار مشکل می‌شود باید این دسترسی وجود داشته باشد که بتوان این پول‌ها را از حساب بانک‌ها بردارند که بنظرم می‌تواند الکترونیکی این فرآیند حل شود.

برچسب ها: دست چک ، بانک مرکزی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۶ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
وام مسکن روستایی دریافت کردم ۱۱ میلون تومن با ملت کارمزد و برا بیمه کم کرد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۲ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
گوشت کیلو ۷۰۰هزار تومان شد! اقتصاد بلد نیستین ، دولت رو به دست نگیرین و با جان و مال مردم بازی نکنین .برین از چین و آلمان رئیس جمهور بیارین بخدا سه ماهه رفاه رو میاره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۳۱ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
۵۰ ملیارر تومن میگیرم تا عید اقتصاد کشور رو متحول میکنم دلار زیر ۳۵ تومن درامد کسور دوبرابر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۰ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
بانک = قاتل اقتصاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۳۵ ۰۸ آذر ۱۴۰۲
خواهر من اومد ضامن من بشه بانک بهش گفت نمیتونی ضامن بشی چون چک برگشتی داری که خواهر شاخ درآورد رفت دید چک مال چند سال پیشه و پاس شده بوده ولی بانک گذاشته بودش تو بلک لیست
United States of America
ناشناس
۱۳:۵۸ ۱۳ آذر ۱۴۰۲
همین مونده بود که بانک ها جای قوه قضاییه بشینن من یدونه چک داشتم برا سال دیگه بانک ملی برداشته برگشت زده تاریخش براسال دیگس اینوکجای دلمون بزاریم
آخرین اخبار