مشاور السودانی: دولت عراق توجیهات آمریکا در باره بمباران جرف النصر را رد کرد

مشاور سیاسی نخست وزیر عراق گفت که دولت این کشور توجیهات ارائه شده از سوی دولت آمریکا در باره بمباران جرف النصر را نپذیرفته است.

از رسانه‌های عراقی، «فادی الشمری» مشاور سیاسی نخست وزیر عراق با بیان اینکه دولت آمریکا در توجیه بمباران جرف النصر می‌گوید که پایگاه‌های ما بمباران می‌شوند و دولت عراق باید متعهد به حفاظت از آن‌ها باشد، گفت: این استدلال‌ها توسط دولت عراق رد شد.

وی با اشاره به اینکه ما ماهیت تفاهم‌ها را به آن‌ها یادآوری کرده و توضیح دادیم، اضافه کرد: آنچه رخ داده، بازتاب حوادث غزه بوده و به نفع ما نیست که تشدید شود.

مشاور سیاسی نخست وزیر عراق اظهار کرد: السودانی پس از بمباران در تماس با واشنگتن، ائتلاف بین‌المللی و سفارت آمریکا، همه اشکال اعتراض را اعلام کردند.

وی در عین حال اضافه کرد که السودانی به گفتگو با واشنگتن برای حل موضوع حضور آمریکایی‌ها با مجوز از «اکثریت معقول» در چارچوب هماهنگی ادامه می‌دهد.

الشمری گفت: تفاهم نامه‌ها و رویه‌هایی برای انجام توافق برای تعیین ماهیت حضور آمریکایی‌ها، پوشش زمینی و هوایی و تشکیل کمیته‌ای برای تعیین تاریخ خروج مستشاران آمریکایی و برخی نیرو‌های نظامی وجود دارد.

وی افزود: دولت عراق بسیاری از عملیات‌ها که آمریکایی‌ها را هدف قرار می‌داد، متوقف کرد و این گواه جدی بودن آن‌ها در این پرونده است، در عین حال نمی‌خواهیم خود را به آمریکایی‌ها ثابت کنیم، اما معتقدیم بهترین راه برای حل این موضوع گفت‌وگو است.

مشاور سیاسی نخست وزیر عراق ادامه داد: در جریان گفت‌وگو‌های ما و آمریکایی‌ها این سوال را مطرح کردیم که حضور شما در این منطقه جغرافیایی برای حفاظت از منطقه است یا این ما هستیم که از شما محافظت می‌کنیم؟

به گفته الشمری، السودانی از آمریکایی‌ها خواست به آداب و قواعد گفت‌وگوی ماه‌های گذشته و نتایج و پیامد‌های آن پایبند باشند و اگر آمریکا به بمباران ادامه دهد، این خواهد شد که تاوان آن را خواهد داد.

در حمله هوایی بامداد چهارشنبه گذشته ائتلاف موسوم به ضدداعش به سرکردگی آمریکا به منطقه جرف النصر، ۹ رزمنده عراقی شهید شدند.

این حمله که در مقر حزب‌الله عراق در منطقه «جرف النصر» در شمال استان بابل رخ داد، موجب عصبانیت شدید گروه‌ها و شخصیت‌های مختلف عراقی شده است.

سازمان بسیج مردمی عراق "الحشدالشعبی" نیز همان روز در واکنش به حمله جنایتکارانه آمریکا به پایگاه این سازمان در منطقه جرف النصر اعلام کرد که در دفاع از عراق تردید نمی‌کنیم.

سازمان الحشد الشعبی عراق در این بیانیه ضمن محکومیت شدید این حمله، آن را تعدی به حاکمیت عراق خواند و تاکید کرد که این سازمان بخشی از منظومه نظامی و دفاعی عراق به‌شمار می‌آید که از فرمانده نیرو‌های مسلح تبعیت می‌کند و بی‌تردید در دفاع از حاکمیت ملی عراق هیچ وظیفه‌ای را ترک نخواهد کرد.

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی حمله به مقر‌های نظامی الحشدالشعبی در جرف النصر جنوب بغداد را محکوم کرد.

وی از همه طرف‌ها خواست تا از دولت در عمل به مسئولیت‌هایش در حفاظت از هیأت‌های دیپلماتیک و قرارگاه‌های امنیتی و جلوگیری از به هم خوردن صحنه امنیتی عراق حمایت کنند.

«وعد القدو» یکی از اعضای کمیته امنیت و دفاع مجلس عراق نیز اظهار کرد: بمباران مقر نیرو‌های الحشد الشعبی توسط آمریکایی‌ها بیانگر سیاست انتقام‌جویی واشنگتن از این سازمان مردمی است.

«ابوحسین الحمیداوی» دبیرکل گردان‌های حزب‌الله عراق نیز در بیانیه‌ای گفت که حملات علیه پایگاه‌های آمریکا تا زمانی که این کشور به اشغالگری در عراق ادامه می‌دهد، متوقف نخواهد شد.

«اکرم الکعبی» دبیرکل جنبش نجبای عراق نیز ضمن فراخوان همگانی برای اعلان جنگ و اخراج اشغالگران از عراق، تأکید کرد که مقاومت در میدان به وعده‌های خود عمل خواهد کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار