وضعیت خدمات‌دهی دستگاه‌ها در پنجره واحد دولت چگونه است؟

وزیر ارتباطات گفت: به منظور خدمت‌رسانی در هر ساعت از شبانه‌روز، دستگاه‌ها باید ۲۰ درصد خدمات خود را تا پایان سال هوشمند‌سازی کنند.

جواد موحد، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات به دنبال پیگیری اتصال صددرصدی دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات هوشمند، بیان کرد: از مرحله اتصال به پنجره ملی خدمات هوشمند عبور کرده‌ایم و همه دستگاه‌ها متصل شدند چیزی که در حال حاضر تاکید داریم این است که تمام خدمات برای مردم در دسترس و اتصال صددرصدی باشد.

او با اشاره به اینکه مبنای صحت سنجی برای ورود به درگاه پنجره واحد خدمات براساس نوع کاربر حقوقی و حقیقی است، گفت: در بررسی‌ها اگر نتوانیم وارد درگاه شویم ناچارا آن خدمت را تایید شده در نظر نمی‌گیریم تا زمانی که صحت‌سنجی کامل انجام شود.

به گفته وی، از بین زیرمجموعه‌های وزارت ارتباطات، سازمان فضایی ۸۸ درصد و  شرکت پست ۸۱ درصد اتصال دارند و شرکت ملی پست ۱۶ زیر خدمت شناسنامه دار دارد که ۸۱ درصد الکترونیکی ارائه می‌شود و ما بقی الکترونیکی است اما اتصال به پنجره واحد حاصل نشده است.

موحد همچنین از رشد جهشی تنظیم مقررات و اتصال صد درصدی آن خبر داد.

میزان اتصال سازمان اداری استخدامی

به گفته او، سازمان اداری استخدامی براساس آخرین آمار ۹۹ درصد خدمات خود را متصل کرده است. مرکز آموزش مدیریت دولتی ۱۰۰ درصد و سازمان ملی بهره‌وری ایران ۳۶ درصد اتصال برقرار کرده‌اند.

علیزاده، رئیس امور توسعه دولت هوشمند سازمان اداری استخدامی در این باره توضیح داد: تمام همکاران در سازمان جهت اتصال مشغول بودند، کارهای فنی و مسائل پیگیری می شوند. تا کنون حد خوبی را توانستند متصل کنند.

او ادامه داد: هر دستگاهی بسته به زیرساختی که از قبل داشته تا حدی توانسته به اتصال برسد اما مسائل فنی در هر دستگاهی متفاوت است و هرکدام باید جداگانه بررسی شوند. هم سازمان اداری استخدامی و هم وزارت ارتباطات در تلاش هستند تابا همکاری دستگاه‌ها این مشکلات را حل کنند.

علیزاده گفت: ما از مجموع حدودا ۲۱۱ دستگاه در حال حاضر ۱۸۱ دستگاه شناسه دار داریم. همه در کمیته مربوطه بررسی می‌شود و تا به حال با سه دستگاه جلسات مشترک با وزیرشان برگزار شده است و بحث اتصال را پیگیری می‌کنیم. در این تعداد ۱۸ دستگاه در سال ۱۴۰۲ خدمات خود را به‌روزرسانی کردند و ۳۱ دستگاه هم درخواست هایی دادند که در حال انجام است.

او تاکید کرد: همه دستگاه ها در فعالیتی که ما داشتیم همراهی و همکاری داشتند اما به دلیل زیرساخت‌های مختلف و‌ ضعیف‎ها در زمان متفاوت بودند. در تلاشیم سرعت دستگاه ها را بیشتر کنیم.

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات بیان کرد: در جلساتی که در کمیته نظارتی داریم، مشکلات دستگاه ها با حضور برترین مقام دستگاه بررسی می‌شوند. بعضاً برخی خدمات برای ارائه الکترونیکی نیازمند اطلاعات و استعلامات از دستگاه های دیگر هستند. اما فرایند هم باید بصورت الکترونیکی ارائه شود. باید بازنگری هایی انجام شود و باعث ایجاد تاخیراتی خواهد شد که برخی‌موجه و برخی غیرموجه هستند.

میزان اتصال وزارت نفت

او درباره اتصالات وزارت نفت گفت: بیش از ۱۵ شرکت زیرمجموعه شرکت ملی نقت است که عدم مشمول خورده اند. ۶ مجموعه مشمول مادرتخصصی پالایش پخش ۱۰۰ درصد، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ۱۰۰، صنایع پتروشیمی ۶۰ درصد، ستاد وزارت نفت ۴ درصد، پژوهشگاه صنعت نفت ۲۵ و  شرکت ملی گاز ۱۳ درصدمتصل شده‌اند.

لزوم اتصال صددرصدی سامانه‌های پرکاربرد

معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به صحبت‌های وزیر فرهنگ و ارشاد بیان کرد: وزارت فرهنگ جزو اولین وزارتخانه هایی بود که به پنجره واحد متصل شد، از حیث تکلیف امسال که ارائه صد درصدی خدمات است متاسفانه سه مجموعه این وزارتخانه به صورت صددرصدی متصل نشده‌اند. نهاد کتابخانه ها ۱۰۰ درصد، سازمان اوقات ۹۵ درصد، ستاد وزارت  ارشاد ۶۴ درصد و سازمان حج ۲۱ درصد اتصال دارند.

او با بیان اینکه سازمان حج تقریبا اکثرا خدماتش را الکترونیک ارائه می‌کند اما به پنجره متصل نشده، گفت: در بخش عمده ای از دستگاه‌ها شاهد هستیم که خدمات الکترونیکی هستند اما به پنجره واحد متصل نشده اند. چیزی ک در قانون ذکر و تعریف شده این است که خدمات در پنجره ملی در دسترس مردم باشد.

بهانه‌های عدم‌ اتصال، قابل پذیرش نیست 

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: ان‌شاءالله این دو دستگاه ( سازمان فضایی و پست) ظرف چند روز آینده متصل می‌شوند. وزارت ارشاد جزو اولین دستگاه هایی بود که متصل شد. 

او ادامه داد: هفته ای یکبار جلسه داریم و این موضوع امروز و دیروز نیست. دستگاه ها اگر مسئله ای از نظر زیرساخت‌ها داشتند باید تاکنون حل می‌کردند. برخی بهانه و دلایل به نظر می‌رسد منطقی نباشد و قابل پذیرش نیست.

زارع پور تاکید کرد: امیدواریم در چند روز باقی مانده تا پایان آذر این تکلیف برسانند. دستگاه‌ها تکلیف دیگری هم دارند و باید ۲۰ درصد خدمات خود را تا پایان سال هوشمند سازی کنند‌ تا مراجعات حضوری حذف و خدمت بدون نیروی انسانی در هر ساعت از شبانه روز انجام شود.

زارع پور اعلام کرد: به گفته رئیس جمهور، حتی اگر در  یک دستگاه یک خدمت ارائه نشده باشد این کار ناقص است. عزم و اراده در دستگاه ها وجود دارد. باید همه استعلامات تا پایان آذر در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند برخط شود.️ برخط شدن استعلامات مقدمه هوشمندسازی ارائه خدمات است.

سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت تعاون چه میزان اتصال دارند؟

به گفته معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، سازمان حفاظت محیط زیست ۶۳ درصد اتصال خود را برقرار کرده و از ۴۱ خدمت، ۶۳ درصد به صورت الکترونیکی ارائه می‌شود.

موحد بیان کرد: سازمان اداره استخدامی سایتی دارد که شناسنامه‌ تمام خدمات دستگاه‌ها در آنجا قابل رویت است و بر حسب نوع دستگاه و نوع خدمت، می توانند اطلاعات را دریافت کنند.

او درباره اتصال وزارت تعاون گفت: ستاد وزارتخانه ۹۰ درصد الکترونیکی شده است،  سازمان تامین اجتماعی ۸۰ درصد و بهزیستی ۶۳ درصد اتصال دارند. جلسه با وزارت تعاون در کمیته نظارتی هنوز برگزار نشده اما بهزیستی و سازمان فنی حرفه ای در تلاش هستند تا بقیه خدمات را به صورت الکترونیکی ارائه کنند. مسئله اصلی زمان است ، مسائل فنی نیازمند زمان هستند و تا پایان آذر فرصت داده شده اتصال‌ها تکمیل شوند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار