هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا در ۱۰۰ سالگی درگذشت

هنری کیسینجر سیاستمدار و نظریه پرداز مشهور آمریکایی در عرصه سیاست خارجی و وزیر امور خارجه پیشین این کشور، چهارشنبه شب به وقت محلی در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

هنری کیسینجر سیاستمدار مشهور آمریکایی در دولت‌های ریچارد نیکسون و جرالد فورد که سردمدار تعیین سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بعنوان وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی بود، چهارشنبه شب به وقت محلی در منزلش در ایالت کنیتیکت آمریکا درگذشت.

کیسینجر ۲۷ می‌امسال صد ساله شد؛ کسی که او را پدر دیپلماسی آمریکا به دلیل عملگرایی اش و نقش او در سیاست‌های واشنگتن در دهه ۱۹۷۰ می‌خوانند. او پس از سن ۱۰۰ سالگی نیز همچنان فعال بود و در جلسات کاخ سفید شرکت می‌کرد. کیسینجر در صد سالگی کتابی درباره سبک‌های رهبری منتشر کرد و در مقابل کمیته سنا درباره تهدید هسته‌ای کره‌شمالی شهادت داد.

او در ماه جولای گذشته برای دیدار با «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری چین به طور غیرمنتظره به پکن سفر کرد. کیسینجر به دلیل عمل گرایی خود در مسائل سیاست خارجی، نقش کلیدی در شکل دادن به سیاست واشنگتن در دهه ۱۹۷۰ در مورد طیف گسترده‌ای از موضوعات، به عنوان پدر دیپلماسی آمریکا در نظر گرفته می‌شود.

او یکی از پدران سیاست موسوم به"دتنت" یا کاهش تنش در روابط میان آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی و همچنین طرفدار گفتگو با چین کمونیست بود که به ایجاد زمینه برای برقراری روابط دیپلماتیک واشنگتن با پکن در سال ۱۹۷۹ کمک کرد.


بیشتر بخوانید:
دستان کیسینجر به خون ۳ میلیون انسان آغشته است


 علاوه بر این، کیسینجر برای پایان جنگ در ویتنام و آماده سازی توافقنامه صلح پاریس مذاکره کرد. در نتیجه، هنری کیسینجر در سال ۱۹۷۳ به همراه دیپلمات و سیاستمدار ویتنامی، لو دوک تو، جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. اما لو دوک تو از پذیرفتن این هدیه معتبر امتناع کرد. کیسینجر نیز در مراسم اهدای جوایز حاضر نشد و به گفته رسانه‌های آمریکایی سعی کرد جایزه خود را پس دهد. جنگ ویتنام در سال ۱۹۷۵ (دو سال پس از انعقاد قرارداد) پایان یافت. کیسینجر همچنین به دلیل تلاش‌های فعال خود برای حل مناقشه اعراب و اسرائیل از طریق مشارکت در «دیپلماسی در حرکت» شناخته می‌شود.

 در عین حال، این دیپلمات صد ساله، مسئول فعالیت‌های خرابکارانه علیه سالوادور آلنده، رئیس جمهور سابق شیلی، حمایت از کودتای نظامی در آن کشور و همچنین گسترش کمپین بمباران در ویتنام شمالی، حملات در کامبوج و لائوس و دخالت در امور داخلی آنگولا است.

اطلاعات منتشر شده در آمریکا نشان می‌دهد که در سال ۱۹۷۶، علیرغم تشخیص واشنگتن مبنی بر وجود خطر درگیری مستقیم با مسکو در صورت وقوع جنگ داخلی آنگولا، او از عملیات نظامی علیه کوبا به عنوان پاسخی به حمایت نظامی هاوانا از دولت مرکزی حمایت کرد. این تجاوزگری آمریکا باعث شد تابرخی از فعالان حقوق بشر، کیسینجر را به ارتکاب جنایات جنگی متهم کنند.

نیک تِرس، نویسنده مشهور آمریکایی در زمینه جنگ ویتنام، در وبسایت اینترسپت، آمار و شواهدی گزارش نشده از حملات آمریکا در دوران وزارت خارجه کسینجر ارائه داده است که طی آن صد‌ها غیرنظامی کامبوجی کشته یا زخمی شدند.

در این گزارش آمده است: بن کی یرنان، مدیر سابق برنامه مطالعات نسل‌کشی در دانشگاه یل و یکی از برجسته‌ترین مقامات در کارزار هوایی ایالات متحده در کامبوج، کیسینجر را مسئول کشته شدن ۱۵ هزار غیرنظامی در حملات در کامبوج و به عبارتی شش برابر بیشتر از جان باختگان غیرنظامی آمریکا در حملات هوایی ۱۱ سپتامبر می‌داند. این شمار از جان‌باختگان، مسائلی را برای کارشناسان مطرح کرده است که مسلزم تلاش مجدد برای پاسخگو کردن او در قبال جنایات جنگی‌اش است.

 این گزارشات اعم از حملات عمدی در داخل کامبوج و حملات اتفاقی نیرو‌های آمریکایی در مرز ویتنام جنوبی، به ندرت از طریق کانال‌های نظامی گزارش می‌شد و عمدتاً در تاریخ گم شده‌اند. پرونده‌های ارتش و مصاحبه با بازماندگان کامبوجی، پرسنل نظامی آمریکایی، افراد مورد اعتماد کسینجر و کارشناسان نشان می‌دهد که معافیت از مجازات از کاخ سفید به سربازان آمریکایی در میدان تسری یافت. مجموع مصاحبه‌ها و اسناد حاکی از عدم توجه همیشگی به زندگی مردم کامبوج است. 

 کیسینجر که معمار اصلی سیاست جنگی آمریکا در جنوب شرقی آسیا بود و تقریباً به جایگاهی هم ردیف رئیس جمهور در چنین موضوعاتی دست پیدا کرد، به مدت چندین دهه از سؤالات مربوط به بمباران کامبوج طفره رفت و نیمی از عمر خود را صرف دروغگویی درباره نقش خود در کشتار آنجا کرده است.

کیسینجر و نیکسون مسئول حملاتی بودند که صد‌ها هزار کامبوجی را کشته، زخمی یا آواره کردند و زمینه را برای نسل‌کشی اعضای حزب کمونیست کامبوج فراهم کردند. کیسینجر و دستیارانش مکرر سربازان ویتنام شمالی و چریک‌های ویتنام جنوبی را که از این کشور به عنوان پایگاه و مرکز تدارکات استفاده می‌کردند، مقصر جنگ آمریکا در کامبوج می‌دانستند در حالی که به دخالت ایالات متحده توجهی نمی‌کردند.

چندین دهه بعد، بازماندگان هنوز دلیل مورد حمله قرار گرفتن، معلول یا کشته شدن بسیاری از عزیزان خود را نمی‌دانند. آن‌ها نمی‌دانند رنج آن‌ها عمدتا بخاطر مردی به نام هنری کسینجر و نقشه‌های شکست خورده او برای دستیابی به "پایان شرافتمندانه جنگ در ویتنام" است که این وعده را به دلیل گسترش، تشدید و طولانی کردن این جنگ به نیکسون داده بود.

 کیسینجر، یکی از بازدیدکنندگان مکرر مسکو بوده است و طی دو سال گذشته به طور مداوم از یک راه حل مذاکره برای بحران اوکراین حمایت کرده است. او هشدار داده که یک جنگ سرد جدید به طور بالقوه خطرناک‌تر از جنگ اول خواهد بود و از غرب خواسته استتا روسیه را در فضای اروپایی نگه دارد.

 کیسینجر در مصاحبه مارس ۲۰۱۹ با میخائیل گوسمن، معاون اول مدیر کل تاس، روسیه را کشوری بزرگ با تاریخ بزرگ خواند و اعتراف کرد که تصور نظمی بین‌المللی که روسیه در آن نقش اصلی را نداشته باشد، برایش دشوار است. کیسینجر در آن زمان گفت که روسیه باید در تمام مسایل جهان حرفی برای گفتن داشته باشد و در نهایت این نقش خود را خواهد داشت.

با این وجود، او اخیرا برخی از دیدگاه‌های خود را تغییر داده و خواستار عضویت اوکراین در ناتو شده بود. وی استدلال کرده بود که "در شرایطی که اوکراین نمی‌تواند در مورد حاکمیت ارضی خود تصمیم بگیرد، بهتر است به عضویت ناتو دراید.

 پنجاه و ششمین وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با اکونومیست اعلام کرده بود که پیشنهادات روسیه در سال ۲۰۲۱ برای تضمین‌های امنیتی می‌توانست مبنایی برای گفتگو میان مسکو و واشنگتن باشد، اما دولت آمریکا آن را جدی نگرفت. او بن بست و تنش میان آمریکا و چین را تهدید اصلی برای صلح و موجودیت بشریت امروز توصیف کرد.

هنری کیسینجر، وزیر امور خارجه و مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در مصاحبه‌ای با وال استریت ژورنال با بیان اینکه تلاش آمریکا برای به عضویت درآوردن اوکراین در ناتو یک اشتباه جدی بود و به جنگ کنونی منجر شد، در عین حال از عملکرد دولت جو بایدن در مورد اوکراین حمایت کرده بود.

کیسینجر گفته بود که برای مدت بسیار طولانی روسیه از نفوذ قابل توجهی در منطقه برخوردار بوده است، اما موضع آن در قبال اروپا به دلیل اینکه مسکو برای توسعه خود علاقه‌مند به تقویت روابط با کشور‌های منطقه بوده و در عین حال به دلیل تهدیدات احتمالی از سوی غرب محتاطانه عمل کرده، مبهم بوده است.

کیسینجر معتقد بود که همین دوگانگی دلیل دیگری برای آغاز درگیری در اوکراین بود. او گفته بود: من فکر می‌کنم پیشنهاد قرار دادن اوکراین در ناتو اشتباه بزرگی بود و منجر به این جنگ شد. او در عین حال گفته بود:"بسیاری از اقدامات" دولت بایدن درست است. من از دولت بایدن در مورد اوکراین حمایت می‌کنم.

این دیپلمات کهنه کار آمریکایی تاکید کرده بود: از دیدگاه من، جنگ اوکراین از نظر جلوگیری از حمله روسیه به کشور‌های متحد در اروپا پیروز شده است. با این حال، خطرات دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند از روسیه نشات بگیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۳ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
این پدر سوخته هم مثل بایدن خونخوار بود لعنت خدا تادبه قیامت بر هنر کیسینجر وهم دستانش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
به درک رفت .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
یهودی سرگردان به جهنم رفت به دیدار موشه دایان وشیمون پرز ودیگر اذناب صهیونیستش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
لعنت بهش بره به جهنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۲ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خداروشکر ب درک واصل شد
ان شاالله بقیه سردمداران ظالم دنیا هم بزودی به درک واصل بشن،چه خارجی چه داخلی...
Iran (Islamic Republic of)
فلفل
۱۶:۰۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
اکنون او است و آتش و مس مذاب و قیف و....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۰۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
هنری جان جهنم چطوره؟
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ناشناس
۱۶:۰۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
سنگی پس از ۱۰۰ سال به ته چاه جهنم افتاد
Canada
ناشناس
۱۵:۵۲ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
با سلام این مرد جز مشاوره در کشت کشتار در سراسر دنیا کاری دیگر نکرد. در دوره شاه هم ایران آمده بود که خوب حالی کرد و با نمام هنرپیشه های زیبا روی اشنایی کامل پیدا کرد . بدرک رفت که البته در اسفل سافلین رزو شده برای این تبهکار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
جون سگ هم دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۹ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
اینقد این سیاسیون همه جای دنیا سختی میکشن لامصبا همه جوون مرگ میشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۹ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
انشاالله راهی جهنم شد با بار سنگین، خون بی گناهان اجرای کودتا...حتما بخشی به گردن اونه...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
اینا گوشت خوک میخورند چطور ۱۰۰سال عمر کردندخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۷ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ خَيْرٌ لِأَنْفُسِهِمْ إِنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ لِيَزْدَادُوا إِثْمًا وَلَهُمْ عَذَابٌ مُهِينٌ ﴿۱۷۸﴾
و البته نبايد كسانى كه كافر شده‏ اند تصور كنند اينكه به ايشان مهلت مى‏ دهيم براى آنان نيكوست ما فقط به ايشان مهلت مى‏ دهيم تا بر گناه [خود] بيفزايند و [آنگاه] عذابى خفت ‏آور خواهند داشت (۱۷۸)
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۴۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت به جهنم پیش ملکه الیزابت و شمر و یزید و فرعون
Iran (Islamic Republic of)
محمدعلی
۱۴:۴۲ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
سلام...لطفا خبر را اصلاح بفرمایید و بجای کلمه درگذشت بهتر است از کلمه مردن استفاده بفرمایید.
هنری کسینجر تئوریسین غرب و وزیر خارجه پیشین آمریکا مُرد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۳۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت پیش خداش یعنی پول
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
به درک‌واصل شد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
به درک
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۱۱ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت تا در عذاب آخرت گرفتار شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۹ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت به جهنم ،هر کس حامی صهیونیست و ظلم بر مردم فلسطین است الهی زودتر بمیرد و برود به جهنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خدا لعنتش کنه
Iran (Islamic Republic of)
احسان
۱۳:۵۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
فقدان استاد را به جناب آقای ظریف تسلیت می‌گیم!
برای مراسم تشییع و ختم مرحوم، تنها می‌روید یا خانواده هم هستن؟
جناب روحانی که گمونم به یه پیام تسلیت اکتفا کنند؟ هان ؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خداوند با آل یزید همنشین کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
دست های این مستکبر به خون سه میلیون انسان آغشته است
تاریخ را بخوانید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۴۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
حرومزاده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۷ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
بهتر نیست بنویسید به درک واصل شد، سقت شد، یک کثافت کم شد، عامل قتل عام 3 میلیون انسان به درک واصل شد
Iran (Islamic Republic of)
حسینپور
۱۳:۳۷ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
آقای کیسینجر مثل شیطان نبود، خود شیطان بود.ایده ها و طرحهای ایشان جان میلیون ها نفر از جمله تعداد بیشماری از هموطنان ما رو گرفت.آرزو میکنم جایگاهش در عذاب ابدی در جهنم باشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
سقت شد یکی یکی این مستکبرها سقت میشن و ایران به مسیر تمدن اسلامی ادامه میدهد و درخت انقلاب اسلامی تنومند تر می شود به کوری چشم خود تحقیر های داخلی و مزدوران خارجی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۲۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خونهای زیادی به گردنش بود و بعیده از جهنم نجات پیدا کنه
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۳:۱۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
روباه مکار دهه های ۷۰ و ۸۰ میلادی. دشمن خلق های ستمدیده.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
به کار بردن کلمه درگذشت برای این حرام زاده استفاده نکنید بهتر است از واژه های به درک واصل شد و یا سقط شد استفاده شود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
سقط شد وبدرک واصل شد وتا ابد در عذاب جهنم خواهد سوخت بخاطر اینهمه جنایتی که در حق ویتنام وبقیه کشورها کرد خدا لعنتش کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۳۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
نمیدونم اینا چرا اینقدر عمر میکنن ؟!؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خاک بر سر یه سری الدنگ وطن فروش که به سن بزرگان این کشور گیر میدن ملکه انگلیس ۹۷ سال هنری ۱۰۰ سال چرا به اینا گیر نمی دید ....
مرد به جهنم
Sweden
ناشناس
۱۲:۱۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
از یهودیان مفسد اشکنازی اسلاوی بود که ماجوج آخرالزمانن؛ نفوذی های شرق در غرب!
Iran (Islamic Republic of)
abeed
۱۱:۵۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
الی جهنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
دلال صهیونیست. رفت به جهنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
با پوزش انسان نباید از مرگ کسی خوشحال شود ولی این قاتل خدا راشکر به درک واصل شد .
خدا راشکر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۸ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
این چه آدمیه که اینجا پشت سر کسیکه دستش از دنیا کوتاه شده اینقدر هتاکی می کند‌ ؟؟!!!
Iran (Islamic Republic of)
حسن کاشانی فرد
۱۱:۳۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
الهی شکر به درک واصل شد دشمن ایرانی ها ومسلمانان
انشالله به عذاب الهی دچار بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۳۲ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خبر مرگ بایدن ترامپ نتانیاهوهوهو گروسی سران فرانسه و آلمان و انگلیس و وهابیون لعین را منتظریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۰ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
ان شاالله
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۱۱:۲۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت به جهنم.لعنت ابدی خدا بر همه حکام و نمایندگان کنگره و سناو مشاوران دولت آمریکا چه قبلیها و چه همین جنایتکاران فعلی .همشون یک مشت جنایتکار و خونخوارند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۷ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خداوند (ج) همه رفتگان را ببخشد و بیامرزد روح هنری کیسینجر وزیر خارجه پیشین آمریکا هم شاد باد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۳ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
شما که برای این بی شرف آرزوی آمرزش کردی یا کثافتی یا کثافت پیش تو پادشاهه، لعن و نفرین خداوند تا اون روز که زنده ای بر تو باد، خاک دو عالم بر سرت که از نبود غیرت و شرف رنج میبری شبه انسان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۲ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
وجودت برازنده آتش دوزخ و دوزخیان است.عذابت هر ثانیه بیشتر و لعنت به تو و پیروان تو
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۱۱:۰۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خدا لعنتش کنه.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خداوند همه مارا رحمت کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۴۵ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
ان غربگداهایی که منفی میدن فکر میکنن با منفی دادن اینها انهمه جنایاتش پاک میشه وبه جهنم واصل نمیشه زهی خیال باطل
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۳ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
اسلام کمک بر ظلم را از زشت ترین گناهان برشمرده است و در قرآن و روایات مذمت شده است. فرعون ها به کمک افراد زبون و فرصت طلب به ظلم خود ادامه دادند. قرآن در آیه 2 سوره مائده با تاکید بر نیکی و تعاون بر تقوی، از کمک به ظلم و ستم نهی نموده است و رکون و همکاری بر ظالمان را موجب داخل شدن در آتش دوزخ دانسته است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
قاتل میلیونها انسان
لعنت به تو
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۴ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خُب، پس بالاخره رضایت داد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۵۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
من ربک؟ من امامک؟ من نبیک؟ من کتابک؟ من دینک؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت ته جهنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۴۶ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
رفت ته جهنم
Iran (Islamic Republic of)
مهیار
۱۰:۱۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
مرد یا درگذشت؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۴ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
به درک واصل شد حروم زاده کثافت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۰ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
لعنت برکیسینجرو تمامی بنیانگذاران آمریکا و صهیونیزم
Iran (Islamic Republic of)
علی.م
۱۰:۰۷ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
پس از عمری دسیسه چینی بر علیه ملتهای آزاده جهان
رفت پیش رفیقش برژنسکی در ضحضاحی(چاله)از آتش.الحمدلله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۱ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
وای از وقت که عزرائیل قصد جان کند.
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۹:۵۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
عاقبت این نردبان افتادنیست
Iran (Islamic Republic of)
نویان جان
۰۹:۵۱ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خدا لعنتش کنه
Iran (Islamic Republic of)
نویان جان
۰۹:۵۱ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
خدا لعنتش کنه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
به جهنم رفت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۷ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
اینم مثل مسئولان ایران عمر کرده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۴ ۱۰ آذر ۱۴۰۲
بمیر تو کی به درک واصل میشی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۹ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
مسئولان خوب ایران خار چشم دشمن اسلام هستند
Germany
ناشناس
۰۹:۴۳ ۰۹ آذر ۱۴۰۲
بنيانگذار تمام سياست هاى كثيف امريكا بود واقعا كاش مردم بشناسن اين آدم هارو فريب بايدن و ترامپ و نخورن چون همشون سرتاپا يه كرباسن
آخرین اخبار