دژکام:

نیروی دریایی ایران، یک نیروی دریایی بین المللی است

امام جمعه شیراز تاکید کرد: امروز نیروی دریایی ما یک نیروی دریایی بین المللی است و محدود به خلیج فارس و دریای عمان نیست بلکه تمام آب‌های آزاد جهان را طی می‌کند و دور کره زمین می‌گردد و به پایگاه خود برمی گردد

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های امروز نماز جمعه شیراز پیرامون سیاست‌های کلی خانواده، اظهارداشت: خانواده در اسلام اهمیت ویژه‌ای دارد و جامعه در اسلام خانواده محور است و همان طوری که تک تک مسلمانان در مورد تشکیل خانواده، تحکیم خانواده، پیشبرد امور خانواده و اعتلای خانواده موظف هستند، مدیران و مسئولان کشور هم در این زمینه وظایفی دارند.

او افزود: رهبر عظیم الشأن انقلاب اسلامی به حسب وظیفه ولایتی که به عهده دارند سیاست‌های کلی خانواده را ابلاغ فرموده‌اند برای اینکه ما مردم و مسئولین نسبت به این سیاست‌های دینی و الهی برنامه‌ریزی کنیم و کار را تا جایی پیش ببریم که انشاالله جامعه بر پایه خانواده اسلامی محقق شود.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در مقابل ما تمدن غربی براساسی پایه نهاده شده که خانواده در آنجا دچار تزلزل بسیار شده است.

او بیان کرد: ما سوای اینکه از نظر دینی خودمان موظف به تشکیل خانواده اسلامی هستیم در این نبرد بین تمدنی هم بایستی پیروز از میدان بیرون بیاییم از این جهت توجه به مسائل خانواده یک موضوع بسیار مهمی است که هیچ کدام از ما نباید از آن غفلت کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهارکرد: رهبر معظم تذکر فرموده‌اند همه باید به صورت ویژه دقت کنیم نه دقت به معنای اینکه صرفا فقط بشنویم بلکه دقت به این معنا که هر کدام از ما چه قسمتی از آن را می‌توانیم انجام دهیم، چون وظیفه الهی است و دنبال عملیاتی کردن آن باشیم.

آیت‌الله دژکام با تصریح بر اینکه دو رکعت نماز کسی که ازدواج می‌کند به اندازه ۷۰ رکعت نماز فرد مجرد ثواب دارد، افزود: پدر و مادر باید وقتی فرزند به سن رشدی رسیده که باید ازدواج کند به فکر باشند و زمینه آن را فراهم کنند و برنامه ریزی می‌خواهد لذا والدین موظف هستند برای کمک به ازدواج فرزند هر چه از دستشان بر می‌آید انجام دهند.

او در ادامه با اشاره به اینکه مدیران، بزرگان و ریش سفید‌های اجتماع باید برای ازدواج جوانان بزرگ تری کنند، گفت: روی این مسئله باید برنامه ریزی کنیم، سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در رابطه با مقوله ازدواج تشکیل شده و برخی کار می‌کنند، ولی کافی نیست. همچنین خیراندیشان به میدان بیایند و ثواب این کار را ببرند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس اضافه کرد: گاهی زبان خیر گذاشتن بیشتر از بحث مالی نیاز است، همه باید به فکر ازدواج جوانان باشند، وقتی فکر کردید زمینه مالی را خدا فراهم می‌کند، ولی وقتی بی فکری باشد دیگر چه توقعی داریم؟ این نکات را با جدیت دنبال کنیم.

آیت‌الله دژکام در ادامه به وظایف مسئولان و مدیران اشاره و بیان کرد: وقتی سیاست‌های کلی نظام می‌شود یعنی رهبر معظم برای مجموعه دولت و حاکمیت در بحث ازدواج وظیفه و مسئولیت تعیین کرده است، وظیفه همگانی است؛ به صورت کلی در سطح جامعه اسلامی از بین مکلفان کسی نیست که مورد خطاب این آیه نباشد و همه موظف هستند و این همه موظف هستند را باید به شکلی ترویج کنیم و پای اقدام و عمل بیاییم.

او با اشاره به اینکه برای تشکیل خانواده اسلامی، تشویق‌های زیادی در دین ما شده است، افزود: گفته اند راه رفتن انسان مجرد و عزب در زمین سنگین است و سعی کنید ازدواج شود. گفته اند کسی ازدواج کرد نمازش قیمت پیدا می‌کند و... که همه تشویق است. تشویق برای اینکه سن ازدواج ما بالای ۳۰ سال نرود.

خطیب نماز جمعه امروز شیراز ادامه داد: پزشکان در زمینه باروری و فرزندآوری می‌گویند بهترین سن برای فرزندآوری بین ۲۰ تا ۳۵ سالگی است، بعد از آن می‌شود صاحب اولاد شد، اما بچه کسی که در این سن جوانی به دنیا می‌آید از نظر سلامت، قدرت و جهات مختلف خیلی متفاوت است و ما کاری کردیم که هنوز در این سن ازدواج نکرده است و باید خیلی تغییر در برنامه‌های خود بدهیم.

آیت‌الله دژکام همچنین با بیان اینکه وقتی جوانی می‌خواهد مشغول کار شود میبینید زمان بر است و امکانش نیست؛ چطوری مرحله بعدی که ازدواج است را توقع کنیم؟! گفت: سن اشتغال باید در همین حدود بیاید تا بعد بحث ازدواج و فرزندآوری در این سن بتوان توقع داشت و کار‌های زیادی باید انجام دهیم؛ بنابراین برای تشکیل خانواده ما باید عوامل لازم را ایجاد کنیم و موانع را برداریم و کار وظیفه همه هست از دولت تا تک تک ما که هر کدام در قسمتی مسئول باشیم و کمک دهیم تا انجام شود.

او خاطرنشان کرد: در بحث تشکیل خانواده اگر ما عوامل مختلف آن را زمینه سازی کردیم و موانع آن را برداشتیم در ادامه می‌توانیم سراغ تحکیم خانواده برویم که تصریحا رهبر معظم انقلاب در سیاست‌های کلی فرموده اند اول باید خانواده تشکیل شود و در ادامه در تحکیم خانواده مجموعه کشور، ملت و دولت باید اقدام کنند و اینکه تحکیم خانواده چطور انجام شود تا جلوگیری از طلاق و... شود.

امام جمعه شیراز در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به موضوع نماز بعنوان یکی از تکالیف دینی، گفت: تقوا مهم‌ترین رکنش این است که انسان نماز بخواند و برای نماز برنامه ریزی کنیم تا بیشتر به نماز اهمیت داده شود.

آیت‌الله دژکام ا بیان اینکه جوان‌تر‌ها ممکن است خصوصا برای نماز صبح تنبلی کنند و زمینه‌هایی باید فراهم شود و در محیط‌های جمعی روی این مسئله باید کار شود که صبح حس نماز ایجاد شود و این کار باعث می‌شود بقیه امور زندگی ما برکت پیدا کند، تصریح کرد: اگر نماز اول وقت خوانده شد حس، حال و نشاط کار و زندگی برای ما زیاد می‌شود و همه کسانی که اهل آن هستند تجربه کرده اند که نماز اول وقت خصوصا نماز صبح اگر خوانده شود تا پایان شب انسان حس خوب دارد و روی این مسئله کار کنید و بدانید که اولین چیزی که روز قیامت در نامه عمل ما نگاه می‌کنند نماز است و اگر نماز قبول شد بقیه موارد را بررسی می‌کنند و اگر نماز قبول نشد بقیه اعمال را نگاه نمی‌کنند.

او در ادامه ضمن تبریک روز نیروی دریایی به همه عزیزان و زحمت کشان این عرصه، گفت: نقش شیراز در بحث دریایی به صورت تاریخی چقدر مهم بوده است، مرکز اصلی پشتیبانی جنوب کشور یعنی از خرمشهر تا سواحل مکران و چابهار شیراز بوده و در این زمینه خدماتی انجام داده است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: این سابقه تاریخی نباید فراموش شود و امروز نیروی دریایی ما یک نیروی دریایی بین المللی است و محدود به خلیج فارس و دریای عمان نیست بلکه تمام آب‌های آزاد جهان را طی می‌کند و دور کره زمین می‌گردد و به پایگاه خود برمی گردد لذا به خاطر این عظمت و قدرتی که داریم قدردان عزیزان هستیم و از آن‌ها تجلیل می‌کنیم، اما توقع داریم شیراز را فراموش نکنید که شیراز پایه اساسی حمایت و پشتیبانی نیروی دریایی بوده است.

آیت الله دژکام اظهارکرد: حرکت نیروی دریایی ما پیش قراول حرکت اقتصاد دریا محور است که بنده عرض می‌کنم نقش شیراز را دوباره بررسی کنیم و توضیح دهیم و همه مجموعه مدیران استانی و مدیران ملی پای این کار بیایند که این مسئله را بازتعریف کنیم. تعریف دوباره که شیراز در عرصه اقتصاد دریا محور کجا قرار است بایستد؟ در عرصه حمایت از نیروی دریایی که تا جنوبگان در قطب جنوب پایگاه دارد شیراز کجا می‌خواهد بایستد؟ اگر در فرصت‌های امروز مدیران استانی به فکر نباشند بعد دیر خواهد شد. همان طور که رهبر معظم فرمودند تاریخ جهان دارد ورق ویژه‌ای می‌خورد و اگر مراقب نباشیم دیر می‌شود.

او در ادامه بیان کرد: بنده توقع ویژه دارم از مدیران که برای این موضوع باید جلسه گذاشته شود و شاید هم گذاشته شده، ولی گزارش آن را من نگرفته ام و باید فکر و برنامه ریزی کنند برای اینکه ما در نقطه‌ای که پس کرانه خلیج فارس و دریای عمان هست مرکز مهمی داریم که می‌تواند خدمت کند و در مقابل خدماتی بگیرد و در اقتصاد دریا محور توقع داریم که مسئولان عجله کنند و دیر نشود و بتوانند اهدافی در زمینه نقش فارس تعریف، اجرایی و عملیاتی کنند.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به شهادت آیت‌الله مدرس و روز مجلس، گفت: امید است مجلس شورای اسلامی همواره افرادی، چون مدرس داشته باشد که به کمک آن‌ها مسیر مستقیم پیشرفت کشور طی شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس، از مسئولان خواست تا برای برپایی پرشور، درست و دقیق این انتخابات تلاش کنند.

آیت‌الله دژکام گفت: مردم باید به طور دائم بر فعالیت دولت و مجلس نظارت و امر به معروف و نهی از منکر کنند، چون بدون نظارت مردم مجلس و دولت خوبی نخواهیم داشت.

او با یادآوری یکشنبه آینده به عنوان روز جهانی معلولان، بیان کرد: همه انسان‌ها وقتی معلولی می‌بینند احساس انسانی شان برای کمک به وی تحریک می‌شود و قرآن کریم نیز از آن تجلیل کرده است.

دژکام اضافه کرد: حال شمار زیادی از کودکان و زنان باردار در غزه کشته می‌شوند، اینکه بگوییم سرنوشت فلسطینی‌ها برای ما اهمیت ندارد، دور از انسانیت است و بی‌تفاوتی در این زمینه انسانیت را زیر سؤال می‌برد.

نماینده ولی فقیه در فارس با اشاره به روز دانشجو در ۱۶ آذر، اظهار کرد: ذهنیت مثبت مطالبه گری درباره دانشجویان شکل گرفته، اما مطالبه گری یک طرفه نیست و مطالباتی نیز از دانشجویان وجود دارد که خواسته عمومی از آن‌ها فکرتلاش برای ساختن ایران قوی است.

او افزود: باید عقب ماندگی‌های ۳۰۰ سال گذشته جبران شود و برای قدرتمندی ایران هیچ قشری بیش از اهالی علم و فناوری نمی‌تواند کار کند. دژکام اذعان کرد: برای واردات یک چمدان فناوری باید یک کشتی انرژی صادر کنیم، بنابراین دانشجوی دلسوز کشور باید به فکر تغییر این معادله باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار