احتمال تعویق ماموریت «آرتمیس ۳» تا سال ۲۰۲۷

ماموریت «آرتمیس ۳» (Artemis ۳) که اکنون به صورت آزمایشی برای دسامبر ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده، ممکن است حداقل تا سال ۲۰۲۷ منتظر بماند.

به نقل از اسپیس، ماموریت «آرتمیس ۳» (Artemis ۳) که اکنون به صورت آزمایشی برای دسامبر ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شده، ممکن است حداقل تا سال ۲۰۲۷ منتظر بماند.

«دیوان محاسبات آمریکا» (GAO) اعلام کرده که تلاش ناسا برای بازگرداندن انسان به ماه برای اولین بار پس از برنامه «آپولو» (Apollo) در ماموریت آرتمیس ۳، احتمالا به تعویق خواهد افتاد، زیرا با چالش‌های متعدد و برنامه‌های بلندپروازانه همراه شده است.

دیوان محاسبات آمریکا گزارش داد که با توجه به مصاحبه با ناسا و مقامات صنعت و بررسی اسناد و مدارک، مقدار قابل توجهی از کار‌های فنی معلق را در «سامانه فرود انسانی استارشیپ» (Starship HLS) و شیوه ناسا برای رفتن به سطح ماه پیدا کرده است. همچنین، در این گزارش آمده که کار طراحی حیاتی برای تعبیه کردن مخازن بزرگتر اکسیژن در لباس‌های فضایی مورد استفاده فضانوردان ماه هنوز باقی مانده است.

سامانه فرود انسانی از یک مخزن سوخت استفاده می‌کند که به محض وارد شدن به مدار زمین و پیش از رفتن به ماه باید سوخت‌گیری شود. براساس برنامه کنونی، در یک تلاش چندمرحله‌ای ابتدا یک مخزن سوخت استارشیپ در مدار قرار می‌گیرد و چندین تانکر نیز برای انتقال متان و اکسیژن مایع به آن مخزن در مدار مستقر می‌شوند؛ به طوری که پیش از رفتن به ماه به طور کامل سوخت‌گیری انجام شود.

برنامه سامانه فرود انسانی که مقر آن در «مرکز پرواز فضایی مارشال» است، هنوز به طور رسمی برای پرتاب در دسامبر ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی می‌شود و هدف، تکمیل شدن توسعه آن در مجموع به مدت ۷۹ ماه است که حدود یک سال زودتر از میانگین زمان پروژه‌های بزرگ ناسا بدون پرواز فضایی انسان خواهد بود، اما دیوان محاسبات آمریکا می‌گوید که زمان‌بندی دقیق ممکن نیست، زیرا کار‌های فنی پیچیده‌ای باقی مانده‌اند؛ از جمله چگونگی انتقال سوخت در مدار که شرکت «اسپیس‌ایکس» (SpaceX) پیشرفت محدودی را در بلوغ فناوری‌های آن داشته است.

برنامه سامانه فرود انسانی و شرکت اسپیس‌ایکس، هشت مورد از ۱۳ نقطه عطف کلیدی را بین شش ماه تا یک سال به تعویق انداخته‌اند و این باعث شده تا دو نقطه عطف به‌تعویق‌افتاده، برای سال ۲۰۲۵ برنامه‌ریزی شوند. این همان سالی است که در حال حاضر برنامه‌ریزی شده تا پرتاب آرتمیس ۳ در آن انجام شود. در این گزارش آمده است که اگر توسعه فرودگر سامانه فرود انسانی به طور میانگین به اندازه سایر پروژه‌های بزرگ ناسا زمان ببرد، ماموریت آرتمیس ۳ در اوایل سال ۲۰۲۷ انجام خواهد شد.

دومین نگرانی مبرم برای برآورده شدن جدول زمانی پرتاب، مربوط به تغییر کردن طراحی لباس‌های فضایی است که توسط شرکت «آکسیوم اسپیس» (Axiom Space) در حال توسعه هستند. این شرکت پیشتر از نمونه اولیه لباس فضایی رونمایی کرد که قرار است آن را برای ماموریت‌های آرتمیس به ناسا اجاره دهد.

جدیدترین گزارش دیوان محاسبات آمریکا می‌گوید آکسیوم اسپیس تاکنون دو نقطه عطف را در توسعه لباس‌های فضایی تکمیل کرده است، اما لباس‌ها هنوز در مراحل اولیه توسعه هستند.

به نظر می‌رسد بسیاری از کار‌های معلق‌شده، به طراحی لباس‌های فضایی مربوط باشند. ناسا به آکسیوم اسپیس نیاز دارد تا لباسی را ابداع کند که بتواند ۶۰ دقیقه پشتیبانی حیاتی اضطراری را ارائه دهد، اما براساس این گزارش، طراحی اولیه ناسا حداقل میزان پشتیبانی حیاتی اضطراری مورد نیاز برای ماموریت آرتمیس ۳ را ارائه نمی‌کند.

بنابراین، آکسیوم اسپیس اکنون قصد دارد اجزای لباس فضایی را به گونه‌ای طراحی کند که بتواند مخازن اکسیژن بزرگ‌تری را در خود جای دهد، اما اگر این کار امکان‌پذیر نباشد، باید طراحی کنونی تغییر کند و این کار به زمان بیشتری نیاز دارد.

اگر ناسا رسما تاریخ پرتاب آرتمیس ۳ را تا سال ۲۰۲۷ به تعویق بیاندازد، در نهایت یک سال زودتر از هدف اولیه آن در سال ۲۰۲۸ خواهد بود. دولت «دونالد ترامپ» در سال ۲۰۱۹، جدول زمانی ۲۰۲۴ را تعیین کرده بود که ناسا در نهایت آن را به برآورد کنونی در دسامبر ۲۰۲۵ تغییر داد.

در هر حال، حتی ناسا نیز دریافت که تاریخ ۲۰۲۵ خوش‌بینانه است. در ژوئن ۲۰۲۳، مدیر آژانس خاطرنشان کرد که تاخیر در توسعه سامانه فرود انسانی باعث می‌شود تا آرتمیس ۳ نتواند به این جدول زمانی برسد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار