مراسم رونمایی از سریال تاریخی سنجرخان در سنندج

آیین رونمایی از سریال تاریخی سنجرخان، دقایقی قبل با حضور معاون امور استان های سازمان صدا و سیما و مسئولان استانی در سنندج آغاز شد.

 

آیین رونمایی از سریال سنجرخان که از تولیدات فاخر صدا و سیمای مرکز کردستان و با همکاری معاونت امور استان‌های سازمان صدا و سیما است، هم اکنون با حضور مسئولان کشوری و استانی در سینما بهمن سنندج حال برگزاری است.

علی مرادی مدیر کل صدا و سیمای مرکز کردستان در این مراسم اظهار داشت: همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند، کردستان سرزمین فداکاری های بزرگ، فرهنگ و سرزمین و وفا و صفا است.

وی با بیان اینکه کردستان سرزمینی است که در حساس ترین زمان ها با مردانگی و رشادت توطئه های بزرگ را خنثی کردند، خاطر نشان کرد: مردمان این استان با آگاه و متدین هستند و باید گفت هرکجا کرد زندگی میکند آنجا ایران است.

مرادی به یکی از دیالوگ های مهم سریال سنجر خان اشاره کرد و گفت: در این سریال زمانی که به سنجر خان پیشنهاد داده می شود که برای حفظ جان به سفارت بیگانه( روس) پناه ببرد, می گوید:« در این سرزمین فقط یک پرچم را می شناسم و آن بیرق ایران است.»

مدیر کل صدا و سیمای مرکز کردستان کردستان را سرزمین شهدای دلیر و خاستگاه شور و شعف و زندگی خواند و گفت: قله های خوش قامت آن، مثنوی بلند استقامت و ایثار است و رودهای خروشان آن سرود آبادانی می سراید. کردستان پاره تن ایران زمین و جان ایران است.

یکی از مهم ترین مولفه ها در گسترش فرهنگ عمومی،  توجه به حوادث اقوام است

وی با بیان اینکه یکی از مهم ترین مولفه ها در گسترش فرهنگ عمومی یک کشور توجه به حوادث قوم و ملت آن است، گفت: کردستان به عنوان یکی از استان های سرافراز ایران اسلامی دارای حوادث افتخار آفرینی از گذشته تاکنون بوده است‌.

مرادی اذعان کرد: یکی از حوادث تاریخ کردستان همین سریال سنجرخان است ، سنجر خان وزیری پرچم دار مبارزه با استکبار است، کردستان همواره در بستر حوادث متعدد بوده و در تاریخ انقلاب اسلامی در دفاع از آرمان انقلاب ارزش زبانزد خاص و عام است و وظیفه بازتعریف آن برای برعهده رسانه ها است.

وی با اشاره به اینکه سهم کردستان و فداکاری مردم آن در سبد رسانه کشور ناچیز است، گفت: اگرچه در دوران تحولی سازمان با نگاه ویژه ریاست صدا و سیما و معاونین وی قدم های بسیار خوبی از جمله سریال مستوره اردلان که پیش تولید آن از امروز آغاز می شود، برداشته شده است.

وی گفت: در دفاع از انقلاب و ارزش ها کردستان بیشتر از سایر استان ها درگیر بوده و مردم آن دفاع جانانه داشتند لذا این مردم شایسته بهترین ها هستند و از رسانه ملی تقاضا داریم تحرکات و اهمیت به این استان بیش از پیش باشد.

وی همچنین گفت: در آینده ای نزدیک و دو هفته آینده تولید آن آغاز می شود و امیدواریم سال آینده همین موقع رونمایی از این سریال را نیز داشته باشیم.

در این مراسم تفاهم نامه ساخت پیش تولید سریال مستوره اردلان با شهین شریعتی نویسنده آن امضا شد.

مستوره اردلان اولین زن تاریخ نگار جهان است. 

سریال تاریخی سنجرخان روایت مبارزه سنجرخان وزیری ملقب به سردار اکرم با انگلیسی‌ها و روس‌هاست که مراحل فیلمبرداری آن در کردستان به پایان رسیده و به زودی از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش خواهد شد.

سنجرخان وزیری، هنگامی که روس‌ها مناطق مختلف ایران از جمله کردستان را اشغال کرده بودند، با آگاهی از عمق بحران و فشار‌های زیاد اشغالگران، ابتدا با فرستادن نامه‌هایی به حاکم سنندج و کسب اجازه، درخواست اذن جنگ کرد و بعد از ناامید شدن از حمایت آنها، در آغاز کار، به جنگ با قشون انگلستان برخاست و با شکست انگلیسی‌ها، راه جنگ با روس‌ها برای او هموارتر شد. او با اتکا به نیرو‌های مردمی روستا‌های اطراف سنندج، راهی میدان نبرد با روس‌ها شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.