کره شمالی دفتر عملیات ماهواره‌ای افتتاح کرد

کره شمالی امروز یکشنبه از افتتاح دفتر عملیات ماهواره شناسایی نظامی خود خبر داد.  

یونگ یانگ اولین ماهواره شناسایی نظامی خود را در ماه نوامبر با موفقیت پرتاب کرد و از آن زمان تاکنون تصاویری از تاسیسات و تجهیزات نظامی در کره جنوبی، ژاپن و ایالات متحده ثبت و ارسال کرده است.

طبق اعلام خبرگزاری مرکزی کره شمالی، این دفتر به عنوان یک «سازمان اطلاعات نظامی مستقل» عمل خواهد کرد که اطلاعات آن با دولت و ارتش کره شمالی به اشتراک گذاشته می‌شود و کاربرد «بازدارندگی از جنگ» دارد. وزارت دفاع کره شمالی همچنین اعلام کرد که انتظار دارد با تکمیل موضع نظامی این کشور قدرت بازدارندگی این کشور افزایش یابد.

وزارت دفاع کره شمالی روز شنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که هرگونه مداخله آمریکا در عملیات ماهواره‌ای پیونگ یانگ در فضا اعلام جنگ تلقی می‌شود.

گفتنی است که اداره ملی فناوری هوافضا (ناتا) کره شمالی پیشتر با اشاره به اینکه ماهواره نظامی مالی گوان-۱ را با استفاده از موشک حامل ماهواره جدید چولیما-۱ از پایگاه پرتاب ماهواره سو‌ها با موفقیت در مدار زمین قرار داده است، افزود: کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بر رویداد پرتاب این ماهواره نظارت داشت.

این اقدام با اعتراض گسترده کره جنوبی، ژاپن و آمریکا مواجه شد، زیرا سازمان ملل پیش از این کره شمالی را از انجام پرتاب ماهواره منع کرده و این پرتاب‌ها را پوششی برای آزمایش‌های فناوری موشکی پیونگ یانگ نامیده بود.

از سوی دیگر کیم یو جونگ خواهر کیم جون اون، رهبر کره شمالی با محکوم کردن انتقاد‌های ایالات متحده نسبت به پرتاب ماهواره نظامی کره شمالی و اینکه این اقدام باعث به خطر افتادن صلح و ثبات منطقه شبه جزیره کره شده است، گفت: این استاندارد‌های دوگانه و اقدامات خودسرانه واشنگتن است که صلح و ثبات منطقه‌ای را خدشه‌دار می‌کند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار