در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

نتایج آزمون گفتاردرمانی تا دو هفته آینده منتشر می‌شود

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: مرحله ارزیابی تکمیلی آزمون استخدامی گفتاردرمانی و کاردرمانگر انجام شده است.

 آزمون استخدامی مربی امور آموزش معلولان یا همان کاردرمانگر و گفتاردرمانگر ویژه مراکز و مدارس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور ۲۱ مهر برگزار شد.

به طور کلی ۲ هزار ۴۱۶ نفر برای شرکت در این آزمون استخدامی ثبت نام کرده بودند که از این تعداد ۱۱۶۸ نفر در مرحله آزمون کتبی پذیرفته شده و وارد مرحله ارزیابی تکمیلی شدند.

از میان پذیرفته‌شدگان مرحله نخست این آزمون، ۴۹۲ نفر مدرک کاردرمانی و ۶۷۶ نفر مدرک گفتاردرمانی داشتند که یک نفر از آنها دانش‌آموخته مقطع دکتری، ۱۴۶ نفر دانش‌آموخته مقطع کارشناسی ارشد و ۱۰۲۱ نفر دانش‌آموخته مقطع کارشناسی بودند. همچنین از بین ۱۱۶۸ داوطلب پذیرفته شده در مرحله نخست، ۹۲۰ نفر زن و ۲۴۸ نفر مرد بوده‌اند.

برای ارزیابی تکمیلی نیز سه برابر تعداد ردیف‌های رشته شغل محل شهرستان‌ها دعوت به مصاحبه شدند؛ البته این امر مشروط به آن بود که آخرین نفر دعوت شده به مصاحبه بر حسب نمره حداقل ۵۰ درصد میانگین نمره سه نفر اول در هر رشته شغل محل را کسب کرده باشد.

در مرحله ارزیابی تکمیلی صلاحیت عمومی، تخصصی و اختصاصی داوطلبان از طریق سه ابزار «ایفای نقش»، «طراحی پروتکل مداخله‌ای» و «اجرای مداخله» احراز شد. سه ابزار یاد شده در ارزیابی تکمیلی دارای ۶۰۰ نمره بودند که سهم ۶۰ درصدی در قبولی داوطلب داشتند، هچنین آزمون کتبی دارای ۴۰۰ نمره با سهم ۴۰ درصدی بود و در مجموع داوطلب باید از هزار نمره آزمون کتبی و ارزیابی تکمیلی حدنصاب ۴۷۰ را کسب می‌کرد تا پذیرفته شود.

حمید طریفی حسینی، رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: مرحله ارزیابی تکمیلی آزمون استخدامی گفتاردرمانی و  کاردرمانگر انجام شده  و احتمالا نتایج این آزمون تا دو هفته آینده اعلام می‌شود.

وی افزود: همچنین فرایند جذب و استخدام پذیرفته شدگان نهایتا تا بهمن انجام شده و  پذیرفته شدگان کار تخصصی توانبخشی را به دانش آموزان آموزش دهند. شرایط جذب در وزارت آموزش و پرورش فقط از طریق دانشگاه فرهنگیان یا ماده ۲۸  است.  به همین منظور داوطلبان دوره مهارت آموزی یکساله را آموزش می‌بینند.

رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور گفت: پذیرفته شدگان آزمون استخدامی گفتاردرمانی و  کاردرمانگر به دلیل تخصصی بودن مهارت نیز در زمان فعالیت خود  دوره مهارت آموزی یکساله را آموزش می‌بینند. پذیرفته شدگان  این آزمون تخصص‌های لازم را دارند اما از جنبه تعلیم و تربیت و رویکرد توانبخشی ما دوره مهارت آموزی یکساله را با کمک دانشگاه فرهنگیان برای آن‌ها برگزار می‌کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار