سرگردانی هرمزگانی‌ها برای تامین سیلندر گاز خانگی + فیلم

تامین سیلندر گاز به صورت آسان و مرسوم گذشته به یکی از دغدغه‌های خانواده‌های هرمزگانی تبدیل شده است.

این روز‌ها تامین سیلندر گاز به صورت آسان و مرسوم گذشته به یکی از دغدغه‌های خانواده‌های هرمزگانی و سرگردانی آنان بین جایگاه‌های عرضه و مراجعه به باجه‌های رسیدگی برای رفع مشکل تبدیل شده است.

سال ۹۷ بود که طرح الکترونیکی شدن توزیع سیلندر‌های گاز مایع کلید خورد و به شهروندان اعلام شد در سامانه سدف ثبت نام کنند و امسال این طرح به تکلیف قانونی تبدیل شده است.

ابتدای آذر امسال بود که شهروندان هرمزگانی هنگام مراجعه به عاملان توزیع سیلندر گاز و مشاهده دو نرخ یارانه‌ای ۹۲۷ هزار ریالی و نرخ ۳ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۳۴۸ ریالی غیر یارانه برای سیلندر گاز خانگی غافلگیر شدند.

با گذشت بیش از ۶ دهه از اجرای گاز کشی در شهر‌های کشور، در بندرعباس و بیشتر مناطق استان هرمزگان این طرح به دلیل وجود بافت‌های فرسوده و نامناسب بودن زیرساخت‌های شهری، به طور کامل اجرا نشده و بسیاری از خانواده‌ها از نعمت گاز محروم هستند.

طرح الکترونیکی شدن توزیع سیلندر‌های گاز مایع از سال ۱۳۹۷ آغاز شد، اما امسال این طرح به تکلیف قانونی تبدیل شده است.

سالاری فر مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی منطقه‌ای هرمزگان نیز گفت: براساس تصمیم هیات وزیران و به منظور اجرای بند ب تبصره ۴ قانون بودجه ای، از ابتدای آذر گاز مایع بدون نرخ یارانه‌ای عرضه می‌شود.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم در اطلاعیه‌ای قیمت انواع سیلندر‌های گاز مایع یارانه‌ای و غیر یارانه‌ای را اعلام کرد.

بر اساس این اطلاعیه قیمت غیریارانه‌ای یک عدد سیلندر گاز ۳ کیلویی ۶۱۵ هزار و ۶۶۷ ریال، سیلندر ۵ کیلویی یک میلیون و ۴۸۴ هزار و ۶۶۷ ریال، سیلندر ۱۱ کیلویی ۳ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۳۴۸ ریال، سیلندر ۲۵ کیلویی ۷ میلیون و ۱۴ هزار و ۵۸۶ ریال، سیلندر ۳۳ کیلویی ۹ میلیون و ۲۵۹ هزار و ۲۵۴ ریال، سیلندر ۴۵ کیلویی ۱۲ میلیون و ۴۷۹ هزار و ۱۰۵ ریال و قیمت یک عدد سیلندر ۵۰ کیلوگرمی گاز مایع ۱۳ میلیون و ۸۶۵ هزار و ۶۷۲ ریال درب تاسیسات تعیین شد.

قیمت اعلام شده برای گاز مایع درب تاسیسات است.

او گفت: سرپرستان خانواری که محل اقامتشان به شبکه سراسری گاز متصل نیست و مشاغل مجازی که فاقد دسترسی به شبکه سراسری گاز هستند، می‌توانند از طریق سامانه درخواست فرآورده‌های نفتی سدف و با استفاده از کارت الکترونیکی سهمیه یارانه‌ای گاز مایع دریافت کنند.

سالاری فر از شهروندان خواست هرچه سریعتر نسبت به اتصال منازلشان به گاز شهری و شبکه سراسری گاز اقدام کنند.

مشکلات بیشتر از جایی شروع شد که برخی از خانواده‌ها در این طرح نام نویسی نکرده بودند و برخی که نام نویسی کرده بودند ثبت نام و یا شماره کارت ثبت شده از آنان در سامانه دچار مشکل شده است.

در این میان، تعداد کم باجه‌ها برای رسیدگی به مشکل و ثبت نام خانوارها، مشکلات نرم افزاری و کمبود سیلندر در مکان‌های عرضه هم به آن اضافه و موجب نارضایتی و سردرگرمی بیشتر شهروندان شد.

برخی از مشاغل خرد نیز که برای تامین سیلندر مورد نیاز دچار مشکل بودند در این میان متضرر شدند.

چاره اندیشی برای رفع مشکل

مدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی منطقه هرمزگان گفت: هر کپسول گاز مایع یارانه‌ای بدون تغییر قیمت، ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان به مردم عرضه شود.

سالاری فر گفت: تکلیف قانونی مجلس به دولت، عرضه گاز یارانه‌ای صرفاً در سامانه سدف بود و نرخ گاز مایع غیر یارانه‌ای فقط ۱۰درصد گران شد، لذا با توجه به مشکلات برخی مردم که هنوز نتوانسته‌اند در سامانه ثبت‌نام کنند، برای کلیه مصرف‌کنندگان خرد، نرخ غیر یارانه‌ای فقط ۱۰ درصد افزایش می‌یابد و افزایش قیمت به اندازه فوب خلیج فارس نخواهد بود.

بهای آزاد سیلندر گاز حدود ۳۵۰ هزار تومانی با نرخ فوب خلیج فارس تعیین شده بود.

افزایش باجه‌های رسیدگی به مشکلات ثبت نام در سامانه سدف 

مدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی منطقه هرمزگان گفت: از ابتدای شهریور و با افزایش مراجعه شهروندان، ۱۱ باجه در ناحیه مرکزی بندرعباس ایجاد و بیش از ۳۲۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام شدند.

سالاری فر افزود: اکنون با توجه به افزایش مجدد مراجعه شهروندان شمار باجه‌ها از ۳ به ۵ باجه افزایش یافته و در صورت نیاز ۱۱ باجه قبلی فعال خواهند شد.

او گفت: سرپرستان خانواری که پس از مراجعه برای آنان پیامک (ثبت نام شما با موفقیت انجام شد) ارسال شده باید از طریق ورود به سامانه سدف نسبت به ثبت مشخصات کارت‌های بانکی متعلق به خود نهایت تا سقف ۴ کارت اقدام کرده و از محل این کارت‌ها ماهانه ۴ سیلندر ۱۱ کیلویی سهمیه دریافت کنند.

مدیرعامل شرکت پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی منطقه هرمزگان با اشاره به وجود پالایشگاه‌های بندرعباس و ستاره خلیج فارس گفت: هیچ مشکلی در زمینه تامین گاز ال پی جی وجود ندارد و شلوغی در محل عاملان توزیع به دلیل اجرایی شدن طرح براساس تراکنش‌های بانکی از ابتدای آذر ماه بوده است و اکنون با تدابیر فرماندار بندرعباس تعدا عاملات توزیع در سطح شهر بندرعباس افزایش یافته است.

سالاری فر افزود: با هماهنگی صورت گرفته با مدیرکل اقتصادی استانداری مقرر شد تعداد کارتخوان‌های موجود در جایگاه های عاملان توزیع برای عرضه مناسب سیلندر گاز به شهروندان افزایش یابد.

او گفت: تامین و توزیع بین عاملان در سطح شهر افزایش یافته و ساعت کاری عاملان توزیع نیز ۶ و سی دقیقه صبح تا ۸ شب خواهد بود تا مردم مشکلی برای تامین سیلندر نداشته باشند.

 

گزارشی از سمیه زارعی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۳
در انتظار بررسی: ۶۲
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۱ ۱۳ آذر ۱۴۰۲
کی مسئول این وضعیت است ؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۲ ۱۳ آذر ۱۴۰۲
ریشه اکثر مشکلات آلودگی واقتصادی وفقر در یارانه پنهان وانرژی ارزان است باید سهم هر کس را نقدا و به نرخ روز به خودش دهند،تا انگیزه صرفه جویی پدید آید وآلودگی وفقر و رانت وقاچاق وشکاف طبقاتی وبیعدالتی بسیار کم شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۹ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
در کنار عسلویه و این وضعیت عجیب است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۲ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
به قول امام حسین ای کاش مسولین ما آزاده بودن
هر چه میخواهید بر سر مردم بتازید بالاخره اون دنیا تسویه میکنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۲ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
کپسول گاز ؟
وای خدا !
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۱۹:۱۷ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
این قیمت گاز جهانی است یا فوب خلیج فارس پس چرا حقوق ملتو جهانی نمیدید ای مسولین لیبرال به ظاهر مردمی و به ظاهر مسلمون و انقلابی .آخه دزدی و خیانت به ملت و کشور تا به کی .خجالت بکشید. چون اگر خودتون دست از این نوع خیانتها نکشید ملت وادارتون میکنند.گاز که دیگه قاچاق نمیشد .به بهانه حذف ارز 4200 تومانی سفره ملتو نابود کردید الان هم با قیمت گاز کاری کنید که درختان پارکها و باغات وجنگها را حاشیه نشینها و یا عشایر مصرف کنند برای گرم شدن و حمام و پخت و پز.لعنت ابدی خدا بر مسول و نمایند لیبرال
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۰ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
روی گاز زندگی کنی و کپسول رو کول بگیری و ...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۸ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
عجب
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
این چه وضعیه یک وقت یک کسی می خواهد با کپسول گاز یک کار شخصی داشته باشد مثل ایزوگام کردن و کلی کار دیگر
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۴۶ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
کی این طرح درست کرد ؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۵۸ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
تو رو خدا ما تو شهرک مهستان هم گاز نداریم و کپسول رو ۴۰۰ تا ۵۰۰ عزار برای این که زن و بچه هامون تو سرما نمونن میگیریم. بخدا اگه اینجوری بمونه من یه کاری میکنم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۲ ۱۲ آذر ۱۴۰۲
پس چرا حقوق را طبق فوق خلیج فارس پرداخت نمیکنید !
Iran (Islamic Republic of)
علیرضا
۰۱:۱۷ ۱۳ آذر ۱۴۰۲
چون باید پول بمونه برای اختلاسگران .یک روز فولاد یک روز رانتخواران روغن و آرد و ارز 4200 تومانی یک روز چایی و مخلفاتش .مردم بیکار و بازنشسته و فقیر کیلویی چند؟؟؟؟ همه چی بکام سرمایه دار دزد و دزدان شریکشون