تولید سالانه گاز به ۲ هزار میلیارد مترمکعب رسید

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های سازمان منطقه ویژه پارس گفت: تولید حجمی گاز غنی شده از میدان مشترک گاز پارس جنوبی سالانه ۲ هزار میلیارد مترمکعب است.

مهراب قبادی مدیر برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های سازمان منطقه ویژه پارس در جمع خبرنگاران در عسلویه با اشاره به اینکه منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نقش مهم و تاثیرگذاری در اقتصاد کشور دارد اظهار داشت: منطقه پارس جنوبی دارای ۱۶ پهنه اصلی در بخش سکونت، صنعت، مختلط، زیرساخت، فضای سبز و دیگر حوزه‌ها است.

وی با بیان اینکه ۱۹.۲۸ درصد از اراضی منطقه پارس جنوبی در حوزه صنعت است گفت: ۸.۵۹ درصد مساحت پارس جنوبی به بخش پالایشگاه‌های گاز اختصاص دارد و صنایع پتروشیمی در این منطقه ۳.۲۷ درصد فضا اشغال کرده‌اند.

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های سازمان منطقه ویژه پارس با اشاره به وجود پالایشگاه در ۵۴ ردیف گازی در پارس جنوبی خاطرنشان کرد: خطوط لوله زیردریایی ۳۲ اینچ در میدان گازی پارس جنوبی ۳ هزار و ۲۰۰ کیلومتر است.

قبادی سکو‌های بهره‌برداری این میدان گازی را ۳۹ سکو دانست و خاطرنشان کرد: در میدان گازی پارس جنوبی ۳۳۶ حلقه چاه گاز حفر شده است.

وی تولید گاز از این میدان گازی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: روزانه ۷۰۰ میلیون مترمکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی تولید و پس از فرآوری در پالایشگاه‌های خشکی در عسلویه و کنگان به شبکه سراسری برای تامین گاز کشور منتقل می‌شود.

مدیر برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های سازمان منطقه ویژه پارس تولید ۷۵ درصد گاز مصرفی کشور از منطقه پارس جنوبی را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: ارزش تولیدات گاز از منطقه پارس جنوبی معادل روزانه ۴ میلیون بشکه نفت است.

قبادی تولید حجمی گاز غنی شده از میدان مشترک گاز پارس جنوبی سالانه ۲ هزار میلیارد مترمکعب دانست و اضافه کرد: تولید این میزان گاز معادل ۳۶۰ میلیارد دلار است.

وی مساحت میدان گازی پارس جنوبی را ۹۷۰۰ کیلومتر مربع اعلام و خاطرنشان کرد: از این میزان ۳ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع در خط مرزی ایران و ۶ هزار کیلومتر مربع در سرزمین قطر قرار دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.