امام جمعه همدان:

راه اندازی مرکز تخصصی کودکان اوتیسم و توان‌خواه در استان همدان ضروری است

آیت الله شعبانی موثقی گفت:راه اندازی مرکز تخصصی کودکان اوتیسم در این استان ضروری است و ایجاد این مرکز باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان همدان در جلسه بررسی مشکلات خانواده‌های دارای فرزندان مبتلا به اوتیسم گفت: در راستای ایجاد مرکز تخصصی کودکان توان‌خواه می‌توان از ظرفیت نهاد‌هایی همچون بهزیستی، آموزش و پرورش و علوم پزشکی در کنار سمن‌های فعال در این حوزه به بهترین نحو استفاده کرد.

آیت الله حبیب الله شعبانی موثقی با بیان اینکه خروجی این جلسات باید رفع دغدغه خانواده‌های دارای کودکان مبتلا به این بیماری باشد گفت: لازم است تا برای نگرانی و دغدغه‌های این خانواده‌ها نسبت به آینده کودکان خود چاره‌ای جدی اندیشیده شود.

او با قدردانی از خدمات و تلاش‌های صورت گرفته در راستای کاهش آلام خانواده‌های دارای فرزندان اوتیسم گفت: مباحث تخصصی در جلسات جداگانه‌ای باید با استفاده از نظر کارشناسان و با حضور خانواده این کودکان بررسی شود.

امام جمعه همدان با اشاره به اینکه خواسته خانواده‌های دارای معلول باید مدنظر مسوولان قرار گیرد گفت: خانواده‌های دارای کودک توان‌خواه با سختی‌های فراوانی روبرو هستند که زندگی آن‌ها را مشکلاتی روبرو کرده است.

او با قدردانی از خدمات انجام شده توسط سمن‌های فعال در این عرصه گفت: این سمن‌ها با برداشتن بار از روی زمین به طور قطع می‌توانند به عنوان یاور مسئولان زحمات آن‌ها را کاهش دهند.

در این نشست مسوولان انجمن اوتیسم ، علوم پزشکی و آموزش و پرورش گزارشی از اقدامات انجام شده در این راستا ارائه کردند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها در استان همدان ۲۵۰ کودک مبتلا به اوتیسم شناسایی شدند که مورد حمایت قرار گرفتند.

اوتیسم  یک نوع اختلال عصبی و تکاملی است که بر نحوه تعامل فرد با دیگران، برقراری ارتباط، یادگیری و رفتار او تأثیر می‌گذارد؛ اگرچه اوتیسم در هر سنی قابل تشخیص است، اما به عنوان یک “اختلال تکاملی” توصیف می‌شود، زیرا علائم به طور معمول در ۲ سال اول زندگی ظاهر می‌شوند.

منبع ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.