شناسایی ۵۲ هزار معلول در کرمانشاه

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با بیان اینکه ۵۲ هزار معلول شناسایی شده در استان داریم، اشتغال، مسکن و هزینه‌های درمان را از دغدغه‌های اصلی جامعه معلولین عنوان کرد.

بهزاد شهبازی مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه تعداد معلولان شناسایی شده در استان را ۵۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت : این افراد شامل معلولین جسمی حرکتی، معلولین شنوایی، معلولین بینایی، اعصاب و روان و ضایعه نخاعی هستند.

وی افزود: البته این احتمال وجود دارد تعداد معلولین استان قدری بیشتر از این آمار باشد و برخی معلولین به دلایلی به بهزیستی مراجعه نکرده و جزو آمار معلولین شناسایی شده ما نباشند.

وی یکی از مهمترین عوامل ایجاد معلولیت برای افراد را تصادفات رانندگی عنوان کرد و گفت: سالانه حدود ۶۰ هزار نفر در کشور به دلیل تصادفات رانندگی دچار معلولیت شده و همین امر باعث افزایش جمعیت جامعه معلوین ما می‌شود که نیاز است متولیان امر برای کاهش تصادفات رانندگی چاره اندیشی کنند.

شهبازی ادامه داد: ما در سازمان بهزیستی با ارائه برخی خدمات نظیر غربالگری بینایی و شنوایی نوزادان و کودکان، بدنبال پیشگیری و یا جلوگیری از تشدید معلولیت افراد هستیم و در این راه کار‌های خوبی هم صورت گرفته است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه به خدمات ارئه شده به جامعه معلولین استان هم اشاره کرد و افزود: ۲۳ مرکز شبانه روزی نگهداری از معلولین در سطح استان داریم که این مراکز در بحث نگهداری معلولین فاقد خانوار و یا معلولینی که خانواده‌شان توانایی نگهداری از آن‌ها را ندارند، فعالیت می‌کنند و ماهانه تا سقف پنج میلیون تومان برای هر معلول در این مراکز هزینه می‌کنیم.

شهبازی با اشاره به فعالیت ۴۰ مرکز روزانه برای ارائه خدمات به معلولین در سطح استان، گفت: در این مراکز هم خدمات خوبی به منظور پیشگیری از تشدید معلولیت این افراد و کمک به اجتماعی شدن آن‌ها ارائه می‌شود.

وی به مهمترین دغدغه و مطالبه معلولین هم اشاره کرد و گفت: مهمترین مطالبه معلولین اجرای ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولین است که براساس آن باید برای معلولین فاقد شغل حداقل حقوق در نظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه ۵۰۰ هزار نفر از معلولین کشور مشمول این قانون می‌شوند گفت: اگر این قانون عملیاتی شود بسیاری از مشکلات جامعه معلولین مرتفع می‌شود.

شهبازی مسکن، اشتغال و هزینه‌های درمان را از دیگر دغدغه‌های جامعه معلولین عنوان کرد و گفت: برای رفع مشکل بخشی از جامعه معلولین کشور، امسال برای اولین بار قرار است آزمونی اختصاصی برای ۴۶۰۰ نفر از معلولین برگزار شود که اقدام بسیار مناسبی است. همچنین دستگاه‌ها موظفند سه درصد از سهمه جذبشان را به معلولین اختصاص دهند که اکنون این امر با روند مناسبی در حال اجرا است.

وی به وضعیت مناسب سازی اماکن برای معلولین هم اشاره کرد و گفت: در زمینه مناسب سازی فضای ادارات و دستگاه‌های اجرایی طی سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در سطح استان افتاده، اما در زمینه مناسب سازی فضا‌های شهری و عمومی که متولی آن شهرداری است، عقب هستیم و باید کار با سرعت و جدیت بیشتری انجام شود .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار