ایستگاه‌های سیار تست فشارخون بالا و دیابت در شهر‌های شلوغ خواهیم داشت

مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت : پویش ملی سلامت با هدف تشخیص زودرس و درمان به‌موقع فشار خون بالا و دیابت؛ از ۲۰ آبان‌ماه در سرتاسر کشور آغاز شده است.

سارا شاه‌آبادی، مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه گفت : با توجه به اینکه ۲ بیماری فشارخون بالا و دیابت، قاتلان خاموش سلامت در بسیاری از موارد به خصوص در افرادی که سن زیر ۳۰ سال دارند، بدون علامت هستند.

وی ادامه داد: از آن‌جا که بیماری فشار خون و تشخیص به موقع برای همه سنین مهم است به همین علت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پویش ملی سلامت را با هدف تشخیص زودرس و درمان به‌موقع؛ از ۲۰ آبان‌ماه در سرتاسر کشور آغاز کرده است.

مدیر گروه مبارزه با مرکز بهداشت استان کرمانشاه تصریح کرد: در این پویش غربالگری دیابت و فشار خون بالا، تمامی افراد بالای ۱۸ سال یعنی متولدین ۲۰ آبان‌ماه ۱۳۸۴ به قبل باید برای کنترل فشار خون و قند خون به خانه‌های بهداشت در روستا‌ها و پایگاه‌های سلامت در شهر‌ها و همچنین مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی مراجعه کنند.

وی گفت: ایستگاه‌های سیار در شهر‌های شلوغ نیز خواهیم داشت که اطلاع‌رسانی آن را متعاقبا انجام خواهیم داد.

شاه‌آبادی گفت: یک‌بار فشار خون در شرایط استاندارد اندازه‌گیری می‌شود چنانچه فشار بالاتر از ۱۴ روی ۹ یا ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه باشد مجددا فشار اندازه‌گیری می‌شود و اگر در بار دوم اندازه‌گیری فشار خون، فرد مشکوک به فشار خون باشد به پزشک مستقر در مرکز جامع خدمات سلامت ارجاع داده می‌شود که مجددا پزشک فشار را کنترل می‌کنند و چنانچه تشخیص قطعی فشار خون داده شود دوره درمان شروع می‌شود.

وی در رابطه با دیابت، اضافه کرد: افراد بالای ۴۰ سال باید آزمایش قند خون انجام دهند که یا با دستگاه تست قند انجام می‌شود و یا اینکه برگه ارجاع به افراد داده می‌شود تا با مراجعه به آزمایشگاه‌های منتخب به صورت رایگان تست قندخون انجام دهند.

شاه‌آبادی خاطرنشان کرد: افرادی از ۱۸ تا ۴۰ سال باید آزمایش تست قند بدهند که عامل خطری همچون چاقی، اضافه وزن، سابقه دیابت درجه یک در اعضای خانواده؛ دارند.

وی گفت: در این طرح سنجش فشار خون، مراجعه به پزشک و سنجش قند خون کاملا رایگان است، بنابراین فرصتی است تا وضعیت سلامت خود را از نظر فشار خون و دیابت کنترل کنیم .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.