قیمت گوجه فرنگی در استان بوشهر پایین آمد

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر از روند کاهشی قیمت گوجه فرنگی در این استان خبر داد.

 کبری توکلی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر اظهار کرد: پیک کاهش تولید گوجه فرنگی خارج از فصل در این استان به پایان رسیده و قیمت نیز روند کاهشی یافته است  و هم اینک قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی در مزارع از ۱۵۰ هزار تا ۲۳۰ هزار ریال عرضه می‌شود.

وی افزود: گوجه فرنگی گلخانه‌ای که با بسته‌بندی ویژه عرضه می‌شود قیمت آن متفاوت است، ولی تولیدکنندگان در مزارع کشاورزی استان بوشهر قیمت گوجه فرنگی به صورت معقول عرضه می‌کنند.

توکلی بیان کرد: از اواسط آذر ماه قیمت فروش محصول گوجه‌فرنگی استان بوشهر در مزارع کاهشی می‌شود و پیش‌بینی می‌شود کمتر از ۱۵۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم در بازار عرضه شود.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: از اواسط آذر تا دی ماه با برداشت بیش از ۱۰۰ هزار تن گوجه فرنگی قیمت فروش آن در بازار کاهش خواهد یافت.

وی افزود:گوجه فرنگی خارج از فصل بوشهر افزون بر تامین نیاز بازار این استان به بازار استان‌های مختلف نیز عرضه می‌شود که زمینه کاهش قیمت این محصول را فراهم می‌کند.

توکلی ادامه داد: آبان ماه هفت هزار تن گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر برداشت و روانه بازار شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: عمده کشت و تولید گوجه فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر در اراضی دشتی، دشتستان ودیر است که تولیدات آن به بازار‌های مختلف استان‌ها عرضه می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه هزینه تولید محصول گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر چند برابر سال‌های قبل بود گفت: قیمت گوجه فرنگی نسبت به هزینه آن متعادل بود و کشاورزان اقدام به صادرات محصول نکردند.

توکلی تصریح کرد: سال گذشته عوارض صادراتی برای کنترل بازار و صادرات محصول گوجه فرنگی اعمال شد، ولی امسال صادرات آن ممنوع نیست.

وی گفت: از اواسط آذر ماه برداشت گوجه فرنگی در اراضی کشاورزی استان بوشهر افزایش می‌یابد و تولید و عرضه محصول به بازار به اوج خود می‌رسد.

توکلی از تولید ۵۶۰ هزار تن گوجه فرنگی تا پایان فصل برداشت در اراضی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: با توجه به اینکه قیمت محصول گوجه فرنگی در بازار داخلی مناسب است پیش‌بینی می‌شود میزان صادرات آن نسبت به سال قبل کاهش داشته باشد هر چند ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی نیست، ولی تولیدکنندگان رغبت برای صادرات ندارند.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۰۰ هزار تن گوجه فرنگی استان بوشهر صادر شد گفت: گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر به سختی تولید می‌شود و هزینه تولید آن بالا است به گونه‌ای که هزینه تولید محصول در یک هکتار اراضی گوجه‌فرنگی سه تا چهار میلیارد ریال است.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.