کاملینا در لیست خرید تضمینی دولت قرار گرفت/ پیگیری از طریق مراجع قضایی برای مطالبات کاملیناکاران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: کاملینا یکی از گیاهان دانه روغنی مستعد به سرمایه‌گذاری برای زراعت به شمار می‌رود و بهترین کشت برای رعایت تناوب با غلات در اراضی دیم است که آیش زرد را به سبز تبدیل می‌کند.

سید عماد شاهرخی تصریح کرد: نیاز آبی کم و تحمل خشکی زیاد، مقاومت به سرمای بهاره و آفات و بیماری‌های رایج در دانه‌های روغنی، نیاز اندک به کود شیمیایی، کاملینا را به گزینه مناسبی برای رعایت تناوب زراعی تبدیل کرده است و از همه مهم‌تر اینکه در سال زراعی بعد ۲۰ درصد افزایش تولید را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: در کل کشور قریب به ۱۷ هزار هکتار کاملینا کشت شد که لرستان با ۵ هزار هکتار سطح زیر کشت در کشور پیشرو بود.

شاهرخی گفت: پیگیری برای خرید تضمینی این دانه روغنی در سطح وزارت صورت گرفت، اما زمانی به نتیجه دست پیدا کردیم که زمان برداشت محصول به اتمام رسیده بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان اظهار کرد: از طرفی در فصل برداشت، شرکت بیستون شفا از طرف وزارت جهاد کشاورزی برای خرید محصول به جهاد کشاورزی لرستان معرفی شد.

وی عنوان کرد: در آن زمان مقرر شد ۳ ماه بعد از تحویل محصول، مبلغ خرید را به حساب کشاورزان واریز نماید، اما این در حالی است که شرکت مذکور به تعهدات خود عمل نکرد.

شاهرخی گفت: لذا سازمان جهاد کشاورزی در جهت احقاق حق کشاورزان موضوع را در دستگاه قضا مطرح و از طریق این مرجع پیگیری‌های لازم را انجام داد.

وی افزود: در جلسه‌ای با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان، صورتجلسه‌ای انجام شد و مقرر گردید تا پایان مهرماه کلیه مطالبات کاملینا کاران پرداخت شود، اما متاسفانه باز هم شرکت بدعهدی کرد و پرداختی صورت نگرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: لذا طی مکاتباتی با دادستان مرکز استان، پرونده به بازپرس ارجاع داده شده است و طی چند روز آینده جلسات برگزار و پرونده مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

شاهرخی گفت: جهاد کشاورزی لرستان نیز دغدغه حق و حقوق کشاورزان را دارد و در این راستا با مهاجر معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش زراعت نیز در این راستا مکاتبات و گفتگو‌هایی صورت گرفته است.

وی افزود: بنا شد که وزارت جهاد کشاورزی دیگر تحت هیچ شرایطی با این شرکت قراردادی منعقد ننماید. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: با پیگیری‌های صورت گرفته، خرید این دانه روغنی همچون سایر محصولات استراتژیک و اساسی در لیست خرید‌های تضمینی دولت قرار گرفته است و برای زمان برداشت دیگر مشکلی برای کشاورزان ایجاد نخواهد شد.

برچسب ها: کشاورزی ، مطالبات
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار