اعلام آمادگی بیش از ۱۶۰ هزار دانش آموز برای مسابقات اذان

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال‌های گذشته اقدامات و خدمات زیادی در حوزه پرورشی و فرهنگی انجام شده‌اند.

اصغر باقرزاده، معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال‌های گذشته اقدامات و خدمات زیادی در حوزه پرورشی و فرهنگی انجام شده است اما برنامه ای را تنظیم کردیم که چالش های برنامه های گذشته به حداقل برسد.

وی هدف از این برنامه را تشریح و بیان کرد: چالش های حوزه پرورشی و مدارس، حجم بالای دستورالعمل های دریافتی، موازی کاری مجموعه ها در حوزه پرورشی و فرهنگی، عدم تدارک فرصت لازم در برنامه هفتگی مدارس، غفلت از عاملیت دانش آموزان در طراحی و اجرای برنامه ها و تصدی گری مربیان در فعالیت ها، عدم امکان نظارت و اثربخشی برنامه ها، کمبود منابع انسانی و مالی، عدم امکان ارزیابی عملکرد پرورشی مدارس، بی اطلاعی دانش آموزان و خانواده ها از کمیت و کیفیت فعالیت های پرورشی، جذاب نبودن فعالیت های مدارس از جمله چالش های این حوزه بوده است.

باقرزاده اضافه کرد: برای رفع این چالش ها مطالعه زیادی کردیم تا اصول، سیاست ها و راهبردها را تغییر دهیم؛ اصل اول سند تحول بنیادین است همچنین اصول دیگری مانند مشارکت فعال ارکان تربیت، اصل مدرسه محوری و فراگیر شدن فعالیت ها، مشارکت دادن تمام ارکان، یکپارچه سازی فعالیت ها واولویت دادن برخی فعالیت ها مدنظر است.

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گفت: راهبردهای ما ساده سازی فعالیت ها برای کمک به اجرای فعالیت ها و برنامه ها خواهد بود همچنین ساماندهی و ایجاد وحدت رویه از جمله راهبرد ماست.

وی اضافه کرد: براساس سیاست ها، اهداف و راهبردها امسال برنامه فراگیر تدوین و به مدارس ارسال شد چرا که ما به دنبال پررنگ شدن فعالیت های پرورشی و فرهنگی در مدارس هستیم با اجرای این برنامه انشالله رضایت مقام معظم رهبری نیز از برنامه های مدرسه افزایش پیدا می کند.

باقرزاده افزود: در این برنامه ۵ محور و هدف پایه را درنظر گرفتیم؛ ایمان، امید، نشاط، هویت و خردورزی از جمله این موارد است که برای هریک، یک فعالیت محوری داریم. در محور خردورزی فرصتی را فراهم می کنیم که سوالات دانش آموزان احصا شود و فرصتی برای گفت و گو داشته باشند همچنین ثبت سوالات در معرض دید مدیر و مربی مدرسه قرار بگیرد.

معاون وزیر عنوان کرد: در هدف ایمان اقامه نماز جماعت را در راس کار قرار می دهیم در این هدف، تمهید اقامه نماز در دستور کار است اگر بتوانیم نماز را در مدارس و در بین دانش آموزان نهادینه کنیم به اهداف کلان خود می رسیم نماز انسان را شاکر و عابد، می کند.

وی اضافه کرد: بزودی دانش آموزان را به گفتن اذان زنده دعوت می کنیم تا اذان در مدارس از سوی دانش آموزان گفته شود تاکنون بیش از ۱۶۰ هزار دانش آموز در مسابقات اذان اعلام آمادگی کرده اند.

باقرزاده تصریح کرد: هدف پایه سوم امید است در این هدف اردوها و سفرهای تربیتی را قرار دادیم که نشاط آفرین و امیدآفرین است باید کمک کنیم دانش آموزان را دو روز در سال به سفر تربیتی ببریم و یکی از اولیا را به عنوان اردویار انتخاب کنیم و از او برای برگزاری این سفرها کمک بگیریم.

باقرزاده عنوان کرد: برنامه اردو در برنامه هفتم نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است و دولت آموزش و پرورش را مکلف کرده که اجرای اردو در سال تحصیلی انجام شود این خبر بسیار خوبی است که برای اولین بار کلمه اردو در برنامه کلان کشور قرار گرفته  در این راستا در سال گذشته تاکنون ۱۰ میلیون نفر روز اردو برگزار شده است.

معاون پرورشی و فرهنگی گفت: در هدف پایه هویت نیز عضویت دانش آموزان در تشکل های دانش آموزی را در دستور کار داریم مدیران مدارس باید تشویق کنند دانش آموزان در این تشکل ها عضو شوند تا هویت اجتماعی شکل بگیرد اجرای طرح ها بعد از تشکیل تشکل های دانش آموزی برعهده دانش آموزان خواهد بود.

وی با تاکید براینکه محور اصلی برنامه فراگیر نقش دادن به دانش آموزان است به هدف پایه دیگر این برنامه اشاره کرد و افزود: در هدف پایه نشاط نیز برنامه محوری برگزاری مسابقات و جشنواره ها را داریم مدیران باید بر شرکت دانش آموزان در یک فعالیت گروهی نظارت داشته باشند.

وی با بیان چند نکته اجرایی نیز بیان کرد: مدیران مدارس باید این برنامه را اجرا کنند و ۷۰ درصد دانش آموزان را پوشش دهند روحانیون طرح امین نیز باید در اجرای این برنامه همکاری داشته باشند.

برچسب ها: زنگ نماز ، نماز جماعت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار