اهدای نسخه‌ای از مصحف «مشهد رضوی» به آیت الله سیستانی

آستان قدس رضوی نسخه‌ای از مصحف ۱۴۰۰ ساله «مشهد رضوی» را به آیت الله سیستانی، مرجع دینی شیعیان در عراق اهدا کرد.

مصحف رضوی که با ۲۵۲ برگ در میان مصاحف حجازی کهن، کامل‌ترین دست‌نویس قرآنی برجای مانده از سده نخست هجری است، پس از هفت سال پژوهش محتوایی و آماده سازی فنّی، با همت «مؤسسه آل البیت علیهم السلام لإحیاء التراث» و کتابخانه آستان قدس رضوی در قالب چاپ فاکسیمیله (مطابق اصل) به صورت بسیار نفیس برای عرضه به مجامع علمی جهان و محققان داخل و خارج کشور به انتشار رسیده است.

مرتضی کریمی‌نیا، پژوهشگر این اثر هنگام اهدای این نسخه از مصحف مشهد رضوی به آیت الله سیستانی درباره اهمیت و تاریخ این سند قرآنی مهم از قرن اول هجری توضیحاتی ارائه کرد.

در ادامه این دیدار آیت الله سیستانی گفت: من در جریان این کار شما بوده‌ام؛ این کار که برای معرفی قدیمی‌ترین نسخه‌های قرآن شریف انجام شده، مهم و برای محققان این حوزه مورد نیاز است. هفتاد سال پیش که وسایل صنعتی نبود، من در مراجعه به کتابخانۀ آستان قدس رضوی، برخی از این مصاحف کهن منسوب به ائمه علیهم السلام و غیر آن را دیده بودم. اکنون بسیار خوشحالم که با تلاش شما و پشتیبانی موسسۀ آل البیت علیهم السلام این آثار و اسناد تاریخی برای تحقیقات علمای اسلام منتشر می‌شود. امیدوارم احیای بعضی از کتب قدیمی از جمله تفسیر وزیر مغربی و غیر ذلک از جانب شما ادامه یابد.

وی در ادامه افزود: به آقایان سلام برسانید و خوشحالی من را از جهت حمایتی که برای طبع صنعتی این اثر ارزشمند کرده‌اند، ابلاغ کنید.

از مصحف مشهد رضوی کامل‌ترین مجموعه دستنویس قرآن به خط حجازی از سده نخست هجری، اواخر آبان در مشهد با حضور تولیت آستان قدس رضوی و نماینده تام الاختیار آیت الله سیستانی رونمایی شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار