دستگیری ۱۲ فروشنده اموال مسروقه و انهدام چهار باند رسیدساز جعلی و اسکیمری

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه، دستگیری ۱۲ فروشنده اموال مسروقه و انهدام چهار باند رسیدساز جعلی و اسکیمری را از مهمترین نتایج طرح هفت روزه پلیس فتا استان عنوان کرد.

حاجیان فرمانده انتظامی استان کرمانشاه در حاشیه بازدید از پلیس فتا و نمایشگاه دستاورد‌ها و کشفیات پلیس در جمع خبرنگاران گفت : در هشت ماه نخست امسال ۱۵۰ میلیارد ریال اموال از دست رفته مردم به حسابشان بازگردانده شد.

مهدی حاجیان  اظهار کرد: اعضای این باند‌ها پس از شناسایی افرادی که در فضای مجازی کالایی را برای فروش گذاشته اند با آن‌ها تماس گرفته و پس از مراجعه به آدرس اعلامی در ظاهر با موبایل بانک اقدام به واریز وجه مورد نظر برای فروشنده کرده و عنوان می‌کنند، چون انتقال از طریق ساتنا انجام گرفته حدود ۲۴ ساعت بعد این مبلغ به حسابتان واریز می‌شود.

وی گفت: در این روش یک رسید جعلی نیز به فرد فروشنده که وی مطمئن شود پول به حسابش واریز شده ارائه می‌شود، اما در واقع هیچ نقل و انتقالی صورت نگرفته و این افراد پس از دریافت کالای مورد نظر خود اقدام به فرار کرده و دیگر پاسخگو نیستند.

حاجیان به انهدام یک باند کلاهبرداری اسکمیری نیز اشاره کرد و گفت: این افراد هم به اسم فروشنده‌های دروه گرد پس از تحویل کالایی به مردم اقدام به کپی کردن کارت بانکی مشتریان در کنار دستگاه کارت خوان کرده و سپس از حسابشان پول برداشت می‌کنند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به راه اندازی مرکز فوریت‌ها در پلیس فتا کرمانشاه، گفت: شهروندانی که به هر طریق مورد کلاهبرداری در فضای مجازی قرار می‌گیرند حتما در سریعترین زمان ممکن موضوع را به پلیس فتا گزارش کنند.

وی با اشاره به اینکه در هشت ماه سپری شده از سال با تلاش ماموران پلیس فتا ۱۵۰ میلیارد ریال از اموال مردم به آن‌ها بازگردانده شده است، گفت: در پنج ماه اخیر بیش از ۲۴ هزار مشاوره به افراد مختلف در حوزه این پلیس به منظور آگاه سازی شهروندان ارائه شده تا در دام افراد سودجو و کلاهبردار نیفتند.

حاجیان با اشاره به اشراف اطلاعاتی بالای پلیس کرمانشاه، گفت: امروز هیچ مجرمی در این استان احساس امنیت نمی‌کند و به آن‌ها نیز هشدار می‌دهیم چنانچه دست از اقدامات مجرمانه خود برندارند با برخوردی سخت و پشیمان کننده مواجه خواهند شد.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه گفت: طرح یک هفته‌ای پلیس فتا با سه رویکرد رصد هوشمندانه فضای مجازی، مقابله با با سایت‌های واسطه‌ای که اقدام به نمایش محصول برای فروش اموال می‌کنند و برخورد با افرادی که فضای مجازی را محلی برای قدرت‌نمایی خود می‌دانند به مرحله اجرا درآمد.

وی افزود: در این طرح ۹۵ وبگاه مرتبط با حوزه سایت‌های خرید و فروش مورد رصد قرار گرفت و در نتیجه ۱۲ نفر از افرادی که اقدام به خرید و فروش اموال مسروقه می‌کردند، شناسایی و دستگیر و اموال مسروقه نیز از آن‌ها کشف و تحویل صاحبانشان شد.

سردار حاجیان ادامه داد: در این طرح همچنین چند نفر از اراذلی که به وسیله سلاح و قمه در فضای مجازی اقدام به قدرت‌نمایی کرده و باعث ایجاد رعب و وحشت میان مردم شده بودند نیز شناسایی و در عملیات‌هایی جداگانه دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه تاکید کرد: امنیت مردم چه در فضای حقیقی و چه مجازی خط قرمز پلیس است و قطعا افرادی که بخواهند آن را به چالش بکشند قاطعانه و بدون گذشت برخورد خواهد کرد.

وی گفت: افرادی که در فضای حقیقی و مجازی به هر شیوه‌ای قصد قدرت‌نمایی داشته باشند مطمئمن باشند پلیس به سراغ آن‌ها خواهد رفت و در نهایت دستبند سردی بر دستانشان نقش خواهد بست و به دست قانون سپرده می‌شوند.

سردار حاجیان با اشاره به کلاهبرداری‌هایی که در فضای مجازی صورت می‌گیرد، بخش عمده‌ای از آن را به خاطر ناآشنایی مردم و اعتماد کاذبشان به افراد سودجو دانست و گفت: همین ناآشنایی و اعتماد باعث می‌شود بخشی از اموال و سرمایه اشان از دست برود .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.