شالبافیان:

معاونت گردشگری با هر دانشگاهی پروژه مشترک تعریف کرده است

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی و گردشگری گفت: معاونت گردشگری پروژه مشترکی با هر یک از دانشگاه‌های تخصصی گردشگری تعریف کرده است.

علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی و گردشگری در نشست ظرفیت‌سازی راهبردی سیاست‌گذاری گردشگری در ایران، چالش‌ها و فرصت‌ها که با همکاری دانشکده علوم جغرافیایی دانشگاه خوارزمی و وزارت، به مناسبت روز دانشجو در سالن ابوریحان دانشگاه خوارزمی برگزار شد، با تاکید بر برنامه هفتم گفت: آزمایشگاه حوزه گردشگری، بازار است. حرف جدید زدن مرهون این است که چقدر علما و اندیشمندان آن حوزه در آزمایشگاه درگیر باشند. از سویی دیگر گفتگو‌های گردشگری از زمانی آغاز شد که رویکرد‌های متعددی در این حوزه درگیر شدند. 

او با بیان اینکه یکی از پیشتازترین حوزه‌ای که به گردشگری شکل داده است، علم جغرافیا بوده است، افزود: با توجه به روند تکامل، پس از مورد توجه قرار گرفتن کالبد، محیط نیز مورد توجه قرار گرفته است. از این رو علوم دیگر طی سال‌های آینده تاثیرگذاری بسیاری خواهند داشت.

او با اشاره به تشریح برنامه‌های پنج ساله اظهار کرد: در برنامه ششم، احکامی مرتبط با گردشگری تهیه شده بود که در حوزه تنظیم‌گری موثر بود. در این ساحت و تنظیم‌گری تشکل‌های تخصصی گردشگری تا نهاد‌های صنفی به رسمیت شناخته شدند.

شالبافیان خاطرنشان کرد: موضوع ساماندهی تشکل‌های صنفی و تنظیم روابط آن‌ها در برنامه ششم نیاز به تکامل داشت. از سویی دیگر تقویت راهبرد هم‌افزایی بین بخش دولتی و بخش خصوصی نیز باید مورد توجه بیشتر قرار می‌گرفت بنابراین برنامه هفتم بر پایه برنامه ششم شکل گرفت. 

او با بیان اینکه گردشگری دارای اولویت است و باید راهبرد‌ها را به خود معطوف کند، افزود: در سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند، گردشگری دارای اولویت شد. هدف بعدی داشتن فصل مجزا در برنامه توسعه بود تا از آن به عنوان یکی از بخش‌های دارای اولویت، ظرفیت‌سازی شود.

معاون گردشگری ادامه داد: برنامه هفتم از نظر ما فرصتی برای هم افزایی دستگاه‌ها، حمایت و حل مشکلات بخش خصوصی است. 

موضوع ایران‌هراسی، ظرفیت‌سازی درآمدی، تشویق سرمایه‌گذاری، حمایت از تشکل‌ها و واگذاری امور، نهادسازی حوزه گردشگری با اعطای مجوز به شرکت‌های تسهیلگر، راه‌اندازی شرکت‌های توسعه‌دهنده و بهره‌بردار با اتصال به سرمایه‌دار در برنامه هفتم توسعه، بخش دیگری از گفته‌های معاون گردشگری بود که در جمع دانشجویان مطرح شد.

او همچنین با تشریح تاسیسات ترکیبی، اهمیت گردشگری دریایی و واردات و معاف شدن مالیات وسایل حمل و نقل تخصصی گردشگری را نیز به عنوان ابعادی دیگر از برنامه هفتم توسعه عنوان کرد. 

شالبافیان ظرفیت‌سازی را از وظایف دانشگاه خواند و گفت: این موضوع می‌تواند از طرف دانشجویان پیگیری شود. ما نیازمند کمک فکری شما هستیم و این موضوع در بسیاری از رویداد‌های گردشگری از جمله نمایشگاه گردشگری و صنایع وابسته تهران، اجرای برنامه هفتم و ... تجربه و نتایج بسیار مطلوبی به همراه داشته است.

او تاکید کرد: ما با هر دانشگاهی پروژه‌های متفاوتی داریم. پلتفرم همکاری مشترک گردشگری با دانشگاه خوارزمی، برای درک اقتضائات اجرا. کار مشترکی نیز با دانشکده جغرافیای دانشگاه خوارزمی طرح کنیم و فرصت‌های مطالعاتی و پژوهش‌ها را به سمت موضوعات گردشگری هدایت کنیم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار