محدودیت ۲۰ روزه طالبان برای ناوگان حمل و نقل ایرانی

رییس هیات مدیره انجمن کامیونداران تایباد از معطلی بیش از ۳۰۰ دستگاه کامیون ایرانی در هرات خبر داد.

بیش از ۳۰۰ دستگاه ناوگان حمل و نقل صادراتی و ترانزیتی ایرانی در شهر هرات افغانستان متوقف و منتظر هستند تا در صورت مساعدت طرف افغانستانی، وارد جمهوری اسلامی ایران شوند.

رییس هیات مدیره انجمن کامیونداران تایباد گفت: معطلی کامیون‌ها در هرات که دومین بازار اقتصادی افغانستان به شمار می‌رود، ناشی از اجرای طرح محدودیت ۲۰ روزه طالبان برای ناوگان حمل و نقل ایرانی است.

رسول نصیری افزود: همچنین این محدویت باعث شده صف انتظار دیگری در گمرک اسلام قلعه افغانستان همجوار با گمرک مرزی دوغارون ایجاد شود و در زمان حاضر نیز بیش از ۳۵۰ دستگاه کامیون ایرانی در این منطقه منتظر ورود به ایران هستند.

وی با اشاره به اینکه ورود و خروج ناوگان حمل و نقل افغانستانی بین دو گمرک اسلام قلعه و دوغارون بدون هیچ گونه محدودیتی در حال انجام است، اظهار کرد: طالبان با اجرای طرح محدودیت ۲۰ روزه برای کامیون‌های ایرانی به دنبال افزایش رفت و آمد ناوگان حمل و نقل افغانستان به ایران هستند.

رییس هیات مدیره انجمن کامیونداران تایباد بیان کرد: در ۲۳ روز گذشته ساعت کاری پایانه مرزی دوغارون با پنج ساعت افزایش از ساعت هفت صبح تا ۱۱ شب ادامه دارد که این در روند ورود و خروج ناوگان حمل و نقل کشور افغانستان نقش زیادی داشته است.

نصیری بیان کرد: طالبان اولویت خروج ناوگان صادراتی و ترانزیتی از سمت مرز اسلام قلعه افغانستان به مرز دوغارون را در طول روز با کامیون‌های افغانستانی قرار داده اند و ساعت‌های پایانی فعالیت خود را به خروج ناوگان ایرانی اختصاص داده اند که این موجب گلایه رانندگان ایرانی شده است.

وی گفت: نبود زیرساخت‌های لازم در حوزه حمل و نقل افغانستان، شروع فصل سرما و به پایان رسیدن اعتبار ویزای رانندگان از دیگر مشکلاتی است که با اجرای طرح محدودیت ۲۰ روزه برای کامیون‌های ایرانی، مشکلات آن‌ها را دوچندان کرده است.

 پایانه مرزی و گمرک دوغارون در ۱۸ کیلومتری شهر تایباد و همجوار با کشور افغانستان، در زمره پنج پایانه برتر اقتصادی کشور است.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است بدین صورت که کالا‌های بازرگانان افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشور‌های حوزه خلیج فارس به گمرک‌های بندرعباس و بندر لنگه منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شود.

شهرستان ۱۴۵ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار