گالری‌گردی در آذر ماه؛ تماشای «آثار کوچک هنرمندان بزرگ»

نمایشگاه‌های هنری مانند «قاب ماندگار»، «سرمشق»، «ایرانی، ایرانی بخر» و «آثار کوچک هنرمندان بزرگ» در نگارخانه‌های پایتخت برپا هستند.

پایان هفته فرصت مناسبی برای علاقه‌مندان هنر‌های تجسمی است تا از نمایشگاه‌های مختلفی در این حوزه دیدن کنند، نمایشگاه‌هایی از جمله «بازتاب»، «باغ شکوفه‌های شرقی»، «پیکار برای آینده»، «جی‌جی‌ویجی»، «بخیه لازم»، «پاریس جشن بی‌کران»، «اشراق پروانه‌ها»، «جاودانگی» و «از دل نور» جمعه- ۱۷ آذرماه- در گالری‌ها و نگارخانه‌های شهر تهران افتتاح می‌شوند.

همچنین بعضی از گالری‌ها و مراکز فرهنگی هنری میزبان نمایشگاه‌هایی از ماه گذشته هستند که در این گزارش معرفی می‌شوند.

«تا سر حد حماقت خوشبینانه» در عصر

نمایشگاه آثار نقاشی شه‌گل صفرزاده با عنوان «تا سر حد حماقت خوشبینانه» ۱۷ آذر تا یکم دی به جز شنبه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری عصر به نشانی میرزای شیرازی شمالی، خیابان دلاویز، پلاک ۱۸ دایر است.

در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم صفرزاده آمده است: «امروزه روابط انسانی آلوده به نقاب‌ها و دروغ‌هایی شده که آن‌ها را باور می‌کنیم، به آن‌ها لبخند می‌زنیم و بیشتر مواقع به نگرانی و رنج و درد دیگران نمی‌رسیم. در تصور من آدم‌ها هر روز دورتر می‌شوند و هویت و جنسیت آن‌ها مبهم‌تر می‌شود. در عین حال من برای خودم دیالوگ‌هایی را با آن‌ها متصور می‌شوم؛ در جایی که دیگر هیچ نیست و چیزی باقی نمانده است. من خواسته یا ناخواسته دریافتم از آدم‌ها و روابط را در چنین فضایی به تصاویر نقاشی‌هایم تحمیل می‌کنم.»

«بازتاب» در شمیس

نمایشگاه گروهی چندرشته‌ای «بازتاب» با آثاری از جهانبخش امیربیگی، زهرا حبیبی، علی خاتم‌ساز، نازلی عباس‌پور، پریسیما بهرامی با نمایشگاه‌گردانی جهانبخش امیربیگی، ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری شمیس به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان دانیالی، شماره هشت افتتاح می‌شود و تا یکم دی به جز شنبه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.

‎در بخشی از بیانیه این نمایشگاه به قلم امیربیگی آمده است: «هنرمندان به عنوان قشری از هر گروه، نحله و جامعه در برخی از موارد دست به واکنش‌های جسورانه و گاه متحیرکننده‌ای زده و شرایط اجتماعی خود را به شیوه‌های مختلف متجسم می‌سازند؛ این واکنش هنرمندان را شاید بتوان زیست هوشمندانه، آستانه تاب آوری، مسئولیت اجتماعی و یا هر عمل دیگری خواند! در این نمایش، هنرمندان به گونه‌ای هدفمند به واسطه مسئله‌ای مشترک گردهم آمده و با زبان و بیانی شخصی دست به اجرای آثار زده‌اند.»

«باغ شکوفه‌های شرقی» در اِچ

نمایشگاه انفرادی آثار مرضیه صالحی با عنوان «باغ شکوفه‌های شرقی» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۲ در گالری اِچ به نشانی خیابان شریعتی، روبه روی دولت، کوچه میرزا تاراج، پلاک ۱۰ افتتاح می‌شود و تا یکم دی همه روزه ساعت ۱۶ تا ۲۰ برپاست.

تماشای «باغ شکوفه‌های شرقی» و «اشراق پروانه‌ها» در پاییز

«پیکار برای آینده» در راه ابریشم

نمایشگاه گروهی «پیکار برای آینده» با گردآوری زرتشت رحیمی و همکاری سجاد کاشف، ۱۷ آذر تا یکم دی به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری راه ابریشم به نشانی بلوار کشاورز، بین وصال شیرازی و قدس، ساختمان تکنو آجر، پلاک ۲۱۰ برپاست.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «چشم انداز نقاشی به عنوان یکی از مدیوم‌های اصلی هنر در ایران به سرعت در حال تغییر است، این تغییر همپای رویداد‌های اجتماعـی بسیار غیرقابل پیش‌بینی به نظر می‌رسد، با چنین فرضیاتی این نمایش سعی داشته است تا گوشه‌هایی از تلاش هنرمندان جسـت و جوگر و جوانی را به مخاطب نشان دهد که احتمالا تصوری است از هنر نقاشی در آیده این گستره و دریچه‌ای به شباهت‌ها و تفاوت‌های چشمگیر این نسل باز کند.»

«جی‌جی‌ویجی» در گالری یافته

نمایشگاه انفرادی آثار امیرحسین علویجه با عنوان «جی‌جی‌ویجی» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری یافته به نشانی دروس، خیابان یارمحمدی، بن‌بست طالقانی، پلاک هشت افتتاح می‌شود و تا یکم دی به جز شنبه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه دارد.

در بیانیه این نمایشگاه به قلم جاوید رمضانی آمده است: «طنز، ایرونی و هزل در تمامی آثار منطبق با رفتار و سنت‌های نمایشی ایرانی به کار گرفته شده. در واقع شما با پرده خوانی مدرنی مواجه هستید که زمان را در برابر رنج زیستن قابل تحمل می‌کند. آنچنان که پل ریکور فیلسوف فرانسوی می‌گوید روایت زمان را انسانی می‌کند.»

«سامِه» در اِو

نمایشگاه انفرادی سارا نعمتی حِصار با عنوان «سامِه»، ۱۷ اذر تا یکم دی جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰، دوشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۴ تا ۱۹ در گالری اِو به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان خردمند شمالی، کوچه اعرابی سه، پلاک پنج، طبقه همکف و اول برپاست. گالری اِو روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است.

«رو در رو» در باغ موزه هنر ایرانی

نمایشگاه گروهی آثاری از مجموعه خسروشاهی با عنوان «رو در رو» با نمایشگاه‌گردانی سارا حسینی، ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۱۹ در گالری باغ موزه هنر ایرانی به نشان خیابان، ولی عصر (عج)، بالاتر از پارک‌وی، خیابان فیاضی، خیابان بوسنی هرزگوین، سه‌راه دکتر حسابی افتتاح می‌شود و تا ۲۸ آذر ساعت ۹ تا ۱۷ ادامه دارد.

«بخیه لازم» در گالری آتبین

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی کتایون معادلیان با عنوان «بخیه لازم» ۱۷ تا ۲۸ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری آتبین به نشانی خیابان، ولی عصر (عج)، قبل از چهارراه پارک وی، کوچه خاکزاد، پلاک ۴۲ برپاست.

«دگرگون» در ویستا

نمایشگاه آثار نقاشی لیلا گودرزی با عنوان «دگرگون» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری ویستا به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرعماد، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۱ افتتاح می‌شود و تا ۲۸ آذر به جز شنبه‌ها ساعت ۱۶ تا ۱۹ ادامه دارد.

«پاریس جشن بی‌کران» در شکوه

نمایشگاه انفرادی آثار بهمن بروجنی با عنوان «پاریس جشن بی‌کران» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری شکوه به نشانی فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک ۱۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۱۹ دایر است. گالری پنجشنبه‌ها و تعطیلات رسمی تعطیل است.

«عزیمت» در گالری شم

نمایشگاه عکس‌های علی طرلانی با عنوان «عزیمت» با همکاری بابک حقی، ۱۷ تا ۲۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری شم به نشانی میرداماد، میدان مادر، خیابان شهید سنجابی (بهروز سابق)، بن بست یکم، پلاک هشت، طبقه اول، واحد۱۲ دایر است. گالری روز‌های پنجشنبه تعطیل است.

«کاتارسیسم» در گالری هوم

نمایشگاه آثار نقاشی نسرین هادیان با عنوان «کاتارسیسم» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری هوم به نشانی خیابان قائم مقام فراهانی، خیابان چهارم، شماره ۲، طبقه اول افتتاح می‌شود و تا ۲۶ آذر ساعت ۱۸ تا ۲۰ ادامه دارد. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

«همساخته» در نگارخانه آریا

نمایشگاه گروهی «همساخته» به کوشش ندا درزی، ۱۷ تا ۲۴ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در نگارخانه آریا به نشانی خیابان، ولی عصر (عج)، بالاتر از سه راه عباس آباد، کوی زرین، پلاک ۱۰ برپاست. گالری شنبه‌ها تعطیل است.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «همساخته؛ تلاشی جمعی است در جهت به وجود آوردن معنایی مشترک و همدلانه با بخش‌های آتش گرفته روان جمعی و نگاه دوباره به لایه‌های پنهانی که گاه از خود هم مخفی می‌کنیم. همراهان این رویداد، هنرمندانی هستند که هر یک براساس تجربه زیسته‌شان؛ رنج به واسطه سوگ، فقدان یا غربت به این دعوت پاسخ گفته‌اند.»

«اشراق پروانه‌ها» در گالری آریانا+

نمایشگاه انفرادی آثار مرجان شکری با عنوان «اشراق پروانه‌ها» ۱۷ آذر ساعت ۱۷ تا ۲۱ در گالری آریانا+ به نشانی الهیه، خیابات فیاضی (فرشته)، پلاک ۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۴ آذر ساعت ۱۰ تا ۲۰ ادامه دارد.

در بیانیه این نمایشگاه به قلم شکری آمده است: «همه چیز در جهان پیرامون ما در گردش و ستایش هستی است، همه جزئی از این کل هستیم، به دور هم گردانیم، هر که فهمید آن قدر می‌چرخد و می‌چرخد که به نور رسد و یکی شود. هر کی مخالف چرخش رفت از خود دور شد و به تاریکی فرو رفت، من همچو پروانه‌ای رها و چرخان، خود را در نور غرق کرده‌ام.»

«گلبول سفید» در فضای عمق‌یافته

نمایشگاه چیدمان الناز رحیم‌پور با عنوان «گلبول سفید» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۱ در فضای عمق گالری یافته افتتاح می‌شود و تا ۲۴ آذر به جز شنبه ساعت ۱۶ تا ۲۰ ادامه خواهد داشت.

«جاودانگی» در نقش جهان

نمایشگاه آثار نقاشی نازنین افشاری با عنوان «جاودانگی» ۱۷ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در نگارخانه نقش جهان به نشانی نیاوران، از میدان یاسر به سمت تجریش، کوچه همایون‌فر، کوچه سعدی، کوچه حافظ، خیابان آیت‌الله محمودی، پلاک ۹ افتتاح می‌شود و تا ۲۲ آذر ساعت ۱۶ تا ۱۹ ادامه دارد. نگارخانه شنبه‌ها تعطیل است.

«نگاه» در فرهنگسرای ارسباران

نمایشگاه گروهی نقاشی ایرانی با عنوان «نگاه» با نمایشگاه‌گردانی رایا همتی، ۱۷ آذر از ساعت ۱۶ تا ۱۹ در فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا، کوچه عقاب گشایش می‌یابد و تا ۲۳ آذر هر روز از ساعت ۹ تا ۱۹ در نگارخانه‌های ۲ و ۳ این فرهنگسرا پذیرای علاقه‌مندان به هنر‌های تجسمی است.

در این نمایشگاه، آثار تذهیب، نگارگری و گل و مرغ از راحله اسماعیلی‌تبار، نازنین چهره‌پوش، ریحانه زمانی، شادی دولت، روشنک شیرمحمدی، لیلا صمدی، مهناز صلاح‌جو، آسیه گونه‌زاده، محبوبه نفری قلعه و رایا همتی به نمایش درمی‌آید.

در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «هنر اصیل ایرانی با سابقه دیرینه خود و با عبور از فراز و نشیب‌های بسیار، در دوران معاصر جایگاهی والا به خود اختصاص داده است. در این میان هنر نقاشی ایرانی به عنوان یکی از کهن‌ترین هنر‌های بشری، در ارتباطی تنگاتنگ میان هنر‌ها بوده و در تکامل سایر هنر‌ها نقش بسزایی را ایفا کرده است. نقاش ایرانی در تمام ادوار با خلق آثار خود در پی رسیدن به کمال و معرفت قدم برداشته و چنان زیبایی را به نمایش گذاشته که مورد ستایش همگان واقع شده است و با هر قاب از اثر خویش عالم درونی خود را در نظر ما عیان می‌دارد.»

«مکنونات» در نگارخانه احسان

نمایشگاه گروهی هنر‌های تجسمی ایران آرت با عنوان «مکنونات» به کوشش سمانه محمدزاده، ۱۷ آذر ساعت ۱۵ تا ۱۸ در نگارخانه احسان به نشانی اقدسیه، آجودانیه، خیابان چهاردهم شرقی، شماره ۲۲ افتتاح می‌شود و تا ۲۲ آذر ساعت ۱۵:۳۰ تا ۱۸ دایر است. ساعت اختتامیه ۱۶:۳۰ است.

«از دل نور» در فرهنگسرای نیاوران

نمایشگاه «از دل نور» به همت مرکز معماری اسلامی حوزه هنری با همکاری فرهنگسرای نیاوران ۱۷ آذر ساعت ۱۶ در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران افتتاح می‌شود و تا ۲۴ آذر روز‌های هفته ساعت ۱۰ تا ۱۹ و روز جمعه ساعت ۱۴ تا ۱۹ دایر است.

این نمایشگاه شامل آثار جمعی از هنرمندان آینه‌کار به سرپرستی استاد سیاوش‌طرزی و هنرمندان کوفی‌نگار به سرپرستی استاد همایون مقدس است که طی دو سال گذشته در مرکز معماری اسلامی حوزه هنری آموزش‌های لازم برای تسلط به این دو هنر گران‌سنگ کهن را دیدند. تمامی این آثار توسط اکبر شیرمحمدزاده مدیر هنری این نمایشگاه طی فرآیند‌های هنری و داوری گروهی جمع‌آوری شده است.

«مهر قلم» در نگارخانه شفق

نمایشگاه نقاشی خط و خوشنویسی با عنوان «مهر قلم» با آثار زهرا رضا سلطانی، زهره محمدزاده و میترا مراد طهرانی، ۱۶ آذر ساعت ۱۰ در نگارخانه شفق به نشانی خیابان سیدجمال‌الدین اسدآبادی (یوسف‌آباد)، خیابان بیست و یکم، بوستان شفق، فرهنگسرای خانواده افتتاح می‌شود و از ۱۸ تا ۲۲ آذر ساعت ۹ تا ۱۷ میزبان علاقه‌مندان است.

در این نمایشگاه ۲۳ اثر برگرفته از آیات قرآنی، متون و شعر پارسی در رشته‌های نقاشی خط و خوشنویسی با استفاده از تکنیک رنگ اکریلیک و ترکیب مواد در ابعاد مختلف به نمایش گذاشته می‌شود.

«رستخیز ناگهان» در صبا

هفتمین جشنواره هنرمندان خودآموخته ایران با عنوان «رستخیز ناگهان» با ارائه آثار بیش از ۸۰ هنرمند خود آموخته سراسر کشور و با نمایش بیش از یکهزار و ۲۰۰ اثر در شاخه‌ها و گرایش‌های مختلف هنر‌های تجسمی همچون نقاشی، مجسمه‌سازی و عروسک سازی، ۱۴ تا ۲۴ آذر ساعت ۱۰ تا ۱۸ در نگارخانه‌های خیال، خیال شرقی و آیینه موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر به نشانی خیابان طالقانی، نرسیده به میدان فلسطین، خیابان برادران شهید مظفر، پلاک ۱۲۵ دایر است.

«مرا به نام خطاب کن» در ریشه ۲۹

نمایشگاه انفرادی ویدیو اینستالیشن محمد پرویزی با عنوان «مرا به نام خطاب کن» ١٠ آذر تا ۹ دی ساعت ۱۷ تا ۲۲ در گالری ریشه ۲۹ به نشانی خیابان فرشته، خیابان آقابزرگی، پلاک ۳۱، گالری ریشه۲۹، (پلتفرم ریزوم) برپاست. گالری یکشنبه‌ها تعطیل است.

«هویت» در نگارخانه والی

نمایشگاه گروهی «هویت» با آثار سمیه بیات، آزاده حسینی، مصطفی خسروی، مهدیه سهرابی، نیوشا عابدی، لی‌لی عامری، عادل علاسوند، اهورا محمدی، افسانه مدیرامانی، میترا ولایی و باربد یزدانی با نمایشگاه‌گردانی حسن مهربانی، ۱۰ تا ۲۸ آذر به جز شنبه‌ها ساعت ۱۲ تا ۲۰ در نگارخانه والی به نشانی میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ برقرار است.

منتخب هنرمندان معاصر در آرت سنتر

نمایشگاه منتخب هنرمندان معاصر با آثاری از محمد احصایی، شهریار احمدی، احمد اسفندیاری، پروانه اعتمادی، نصرالله افجه‌ای، هانیبال الخاص، ناصر اویسی، آیدین آغداشلو، فریدون آو، فرامرز پیلارام، ژازه تباتبایی، صادق تبریزی، محمدعلی ترقی‌جاه، پرویز تناولی، قاسم حاجی زاده، واحد خاکدان، رضا درخشانی، ۱۰ تا ۲۸ آذر ساعت ۱۱ تا ۲۱ در گالری آرت سنتر به نشانی بلوار اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوشنویسان برپاست.

همچنین در این نمایشگاه آثار کامبیز درم‌بخش، عبدالرضا دریابیگی، جعفر روح‌بخش، حسین زنده‌رودی، ابولقاسم سعیدی، جلال شباهنگی، مسعود عربشاهی، بیتا فیاضی، منصور قندریز، حسین کاظمی، پرویز کلانتری، مارکو گرگوریان، علی گلستانه، فریده لاشایی، رضا مافی، فرشید مثقالی، حسین محجوبی، اردشیر محصص، بهمن محصص، سیراک ملکونیان و غلامحسین نامی به نمایش گذاشته شده است.

«جغرافیای برف» در نگر

نمایشگاه آثار نقاشی مانی مهرزاد با عنوان «جغرافیای برف» ۱۰ تا ۲۷ آذر به جز شنبه‌ها ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری نگر به نشانی زیر پل کریمخان، بعد از تقاطع ایرانشهر، پلاک ۱۵۴، زنگ دوم، طبقه اول دایر است.

«میزگویه‌ها» در گالری شیدایی

نمایشگاه انفرادی آثار یاسمن خالقی با عنوان «میزگویه‌ها» ۱۰ تا ۲۴ آذر یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۵ تا ۱۹:۳۰ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری شیدایی به نشانی میدان هفتم تیر، خیابان بهارشیراز، میدان بهارشیراز، روبه روی موزه عکسخانه شهر، پلاک۱۴۹، واحد یک دایر است. گالری شنبه‌ها تعطیل است. نمایش آنلاین آثار در وبسایت گالری شیدایی امکانپذیر است.

«صورت مَجاز» در گالری نقش

نمایشگاه آثار نقاشی یاسمن ثروتیان با عنوان «صورت مَجاز» ۱۰ تا ۲۳ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری مرکز هنری نقش به نشانی خیابان، ولی عصر (عج)، ابتدای پارک ساعی، جنب شهر کتاب، پلاک ۲۱۶۹ برپاست.

«میراث» در گالری شیرین

نمایشگاه آثار نقاشی یاسمن نیازی با عنوان «میراث» ۱۰ تا ۲۲ آذر شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۱ تا ۱۹ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری شیرین به نشانی خیابان کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه سیزدهم، پلاک پنج دایر است. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

«شیدایی در کویر»

نمایشگاه آثار نقاشی احمد وکیلی با عنوان «شیدایی در کویر» ۱۰ تا ۲۱ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در پروژه‌های ۰۰۹۸۲۱ به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان خردمند، کوچه ۱۸، پلاک ۲۵ برپاست. این مجموعه شنبه‌ها تعطیل است.

«ایرانی، ایرانی بخر!» در باشگاه

کارنمای «ایرانی، ایرانی بخر!» آخرین کارنما از پروژه «هویت» با نمایشگاه‌گردانی پویان هاشمی طاری، ۱۰ تا ۲۴ آذر یکشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری باشگاه به نشانی خیابان کریمخان، خیابان حسینی، کوچه دوازدهم، پلاک ۱۳، طبقه سوم دایر است. گالری شنبه‌ها تعطیل است.

«سیمپتوم» در گالری شریف

نمایشگاه انفرادی آثار نقاشی سارنج با عنوان «سیمپتوم» ۱۰ تا ۲۴ آذر دوشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۱۹ در گالری شریف به نشانی میدان قدس، خیابان شریعتی، کوچه ماهروزاده، پلاک ۱۱ برپاست. گالری شریف شنبه‌ها تعطیل است. بازدید یکشنبه‌ها با قرار قبلی است.

«بُهت» در پروژه‌های آران

نمایشگاه انفرادی کوشا موسوی با عنوان «بُهت» ۱۰ تا ۲۴ آذر جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ و دیگر روز‌ها ساعت ۱۳ تا ۱۸ در پروژه‌های آران به نشانی خیابان نوفل لوشاتو، کوچه لولاگر، پلاک پنج برپاست. این مجموعه روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است.

«هارمونی عناصر» در نگاه

نمایشگاه گروهی نقاشی «هارمونی عناصر» آثار سه هنرمند؛ الهه فرمانیان، مهنوش فولادی و مریم مقدم بر روی یک کاغذ، ۱۰ تا ۲۲ آذر روز‌های هفته از ساعت ۱۲ تا ۱۹ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری نگاه به نشانی خیابان مطهری، خیابان جم (فجر)، خیابان غفاری، پلاک ۶۴ برپاست. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

«فوگازی» در نواحی

نمایشگاه انفرادی سورنا زمانی با عنوان «فوگازی» ۱۰ تا ۲۱ آذر جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۱ و دیگر روز‌ها ساعت ۱۲ تا ۲۱ در پروژه‌های نواحی به نشانی دربند، نبش کوچه یغما، پلاک یک، جنب سام کافه دایر است. پروژه‌های نواحی شنبه‌ها تعطیل است.

«در خاطره‌ی کسری گلرنگ» در گالری هما

نمایشگاه انفرادی کسری گلرنگ با عنوان «در خاطره‌ی کسری گلرنگ» ۱۰ تا ۲۱ آذر ساعت ۱۱ تا ۱۹ در گالری هما به نشانی خیابان کریم خان زند، خیابان سنایی، کوچه چهارم غربی، پلاک هشت، واحد یک افتتاح برپاست. گلرنگ هنرمندی است که نگاه دکارتی خودش به جهان را با تردید در تصاویر به چالش می‌کشد؛ مجموعه در خاطره نوعی گرامیداشت برای این شک و تردید مقدس به تصویرست.

«دیو» در گالری ثالث

نمایشگاه گروهی «دیو» با آثار هنرمندانی همچون علی‌اکبر صادقی، آرسام آرمیده، فوژان آرمیده، وحید آرین، هما اشرف منصوری، شیرین بابازاده، ساجد بابایی، سهیلا باجلان، افشین باقری، علی پورآذر، سپیده ترقی‌کن، پریسا تقی‌پور، مامک حجازی، شهرام کریمی، محمدصادق موسوی، سهراب نبی‌پور، سعید نقاشیان، فرزاد نقیب‌زاده، کیومرث هارپا، نوشین ودایی، محبوبه یزدانی، داور یوسفی و نمایشگاه‌گردانی مجموعه عجیبخانه عشقباز و وحید آرین ۱۰ تا ۲۱ آذر هر روز ساعت ۱۰ تا ۲۱ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۲ در گالری ثالث به نشانی کریم خان زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ۱۴۸ برپاست. ساعت بازدید روز اختتامیه ۱۰ تا ۱۸ است.

«آثار کوچک/ هنرمندان بزرگ» در گالری لیام

نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان «آثار کوچک/ هنرمندان بزرگ» با آثار هنرمندانی همچون آیدین آغداشلو، فریدون آو، محمد احصایی، احمد اسفندیاری، فرح اصولی، هانیبال الخاص، داوود امدادیان، فرامرز پیلارام، محمدعلی ترقی‌جاه، پرویز تناولی و حسین زنده‌رودی، ۱۰ تا ۲۱ آذر ساعت ١۶ تا ٢٠ در گالری لیام به نشانی میدان سلماس، خیابان فتحی شقاقی، شماره ۱۱۸، واحد یک برپاست. گالری پنجشنبه‌ها تعطیل است.

«سرمشق» در نگارخانه هنر

نمایشگاه نقاشی «سرمشق» با نمایش آثاری از بهناز مجیدی ۱۰ تا ۲۰ آذر ساعت ۱۶ تا ۱۹ در نگارخانه هنر فرهنگسرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از سیدخندان، خیابان جلفا، کوچه عقاب هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۷ و روز‌های جمعه از ساعت ۱۶ تا ۱۹ دایر است.

«بی‌خطی» در گالری گویه

نمایشگاه آثار نقاشی علیرضا روح‌الامین، با نام «بی‌خطی» ۱۰ تا ۲۰ آذر ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری گویه به نشانی میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک ۳۹ دایر است. این نمایشگاه شامل ۴۵ اثر است که هنرمند با فاصله گرفتن از نقاشی‌خط کلاسیک، تجربه جدیدی را خلق کرده است و جزئی از یک اثر نقاشی‌خط هنرمند است که به اثر آبستره جدیدی منتج شده است.

«بزنگاه» و «جاذبه» در گالری اعتماد

نمایشگاه‌های انفرادی آثار طلوع ناصری با عنوان «بزنگاه» و بریت با عنوان «جاذبه» سوم تا ۲۸ آذر روز‌های هفته ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه‌ها ساعت ۱۵ تا ۲۰ در گالری اعتماد به نشانی ﻣﯿﺪان ﻫﻔﺖ ﺗﯿﺮ، ﺧﯿﺎﺑﺎن ﻣﻔﺘﺢ ﺟﻨﻮﺑﻰ، ﺑﻦ‌ﺑﺴﺖ ﺷﯿﺮودی، ﭘﻼک ۲۵ دایر هستند. گالری دوشنبه‌ها تعطیل است.

«سخت‌تر از سنگ، نرم‌تر از شن» در زیرزمین دستان

نمایشگاه انفرادی سامان خسروی با عنوان «سخت‌تر از سنگ، نرم‌تر از شن» سوم تا ۲۴ آذر جمعه‌ها ساعت ۱۳ تا ۲۰ و سایر روز‌ها ساعت ۱۱ تا ۱۹ در گالری زیرزمین دستان دایر است. بازدید از نمایشگاه، روز‌های شنبه، یکشنبه و تعطیلات رسمی با تعیین وقت قبلی است.

«مشکلات پدری» و «سال صفر» در گالری سو

نمایشگاه‌های آثار صراحی رفعتی با عنوان «مشکلات پدری» و آزاده باربد با عنوان «سال صفر» سوم تا ۲۴ آذر ساعت ١٦ تا ١٩ در مجموعه معاصر سو به نشانی خیابان ویلا، خیابان سمیه، خیابان پورموسی، شماره ۳۰ برپاست. مجموعه روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است.

نقاشی‌های فرح ابوالقاسم در هور

نمایشگاه نقاشی‌های فرح ابوالقاسم هنرمند پیشکسوت سوم تا ۲۴ آذر همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در نگارخانه هور به نشانی خیابان مطهری، خیابان میرزای شیرازی شمالی، کوچه نعیمی، شماره ۱۲ دایر است. شنبه‌ها نگارخانه تعطیل است.

«ایران از لنز هدین» در موزه عکسخانه شهر

نمایشگاه «ایران از لنز هدین» تصاویر مردم کویر‌های ایران در بیش از یک قرن پیش، عکس‌های سوین هدین کویرشناس، جغرافی‌دان و جهانگرد سوئدی یکم تا ۲۱ آذر شنبه تا چهارشنبه ساعت ۸ تا ۱۶ و پنجشنبه ساعت ۸ تا ۱۲ در موزه عکسخانه شهر به نشانی میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، بوستان بهار شیراز میزبان علاقه‌مندان است.

مجموعه این تصاویر برگرفته از سفر سوم سوین هدین در سال ۱۲۸۵ شمسی (۱۹۰۶ میلادی) به ایران است که برای نخستین بار به نمایش گذاشته شده است.

«تکه‌ها ۲» و «فهرست ۵ - با کاغذ» گالری اُ

نمایشگاه انفرادی آثار فرزاد مجیدی با عنوان «تکه‌ها ۲» و نمایشگاه گروهی «فهرست ۵ - با کاغذ» پروژه مشترک اشکان صانعی و ارکیده درودی و جمعی از هنرمندان سوم تا ۲۰ آذر دوشنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۲ تا ۲۰ و جمعه‌ها ساعت ۱۶ تا ۲۱ در گالری اُ به نشانی خیابان سنایی، خیابان شاهین (خدری)، پلاک ۱۸ برپاست.

«آینه‌های شکسته» در باوان

نمایشگاه انفرادی آثار آدنا میرزاخانیان با عنوان «آینه‌های شکسته» سوم تا ۲۰ آذر ساعت ۱۱ تا ۱۹ در گالری باوان به نشانی خیابان مطهری، خیابان لارستان، خیابان عبده، پلاک هفت برپاست.

«هستیم» در گالری دوست

نمایشگاه آثار نقاشی فائزه حمامی با عنوان «هستیم» سوم تا ۲۱ آذر به جز تعطیلات رسمی دوشنبه تا جمعه ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری دوست به نشانی خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، خیابان چهارم، شماره چهار برپاست.

«قاب ماندگار» در حوزه هنری

نمایشگاه عکس «قاب ماندگار» ۲۳ آبان تا ۲۳ آذر روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۹ و در روز‌های پنجشنبه و جمعه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ در گالری خانه، واقع در حوزه هنری انقلاب اسلامی، خیابان سمیه قبل از خیابان حافظ دایر است.

«اصل کارتون ۲» در خانه کاریکاتور

نمایشگاه مرور آثار اصل هنرمندان کارتونیست خارجی با عنوان «اصل کارتون ۲» ۱۵ آبان تا ۳۰ آذر روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۷ و پنجشنبه‌ها ساعت ۹ تا ۱۲ به استثنای روز‌های تعطیل در خانه کاریکاتور ایران به نشانی خیابان دکتر شریعتی، تقاطع اتوبان شهیدهمت، خیابان شهید داود گل نبی غربی، بعد از میدان احمدی روشن (کتابی)، پلاک ۴۴ برپاست.

«کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین» در موزه هنر‌های معاصر تهران

نمایشگاه «کارتون و کاریکاتور آمریکای لاتین» به دبیری سیدمسعود شجاعی طباطبایی با نمایش آثار ۴۰۰ هنرمند مطرح آمریکای لاتین از ۱۵ کشور از جمله آرژانتین، اکوادور، برزیل، هندوراس، مکزیک، کوبا، شیلی، کاستاریکا، کلمبیا، جمهوری دومینیکن، گواتمالا، پرو، اروگوئه، ونزوئلا و نیکاراگوئه با موضوع‌های استکبارستیزی، ضدصهیونیست، طوفان الاقصی و فلسطین، ۱۲ آبان تا سوم دی به جز دوشنبه‌ها ساعت ۹ تا ۱۸ در موزه هنر‌های معاصر تهران میزبان علاقه‌مندان است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار