وزیر جهاد کشاورزی:

۸۰ درصد واکسن انسانی و ۹۰ درصد واکسن دامی کشور در موسسه رازی ساخته می‌شود/ افتتاح خط تولید واکسن‌های نوترکیب جدید

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۸۰ درصد واکسن انسانی و ۹۰ درصد واکسن دامی و ۳۲ درصد واکسن طیور کشور در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تولید می شود.

محمدعلی نیکبخت صبح روز جمعه در حاشیه آیین بهره برداری از خط تولید واکسن نوترکیب جدید موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در جمع خبرنگاران ، با بیان اینکه این موسسه یکی از واحدهای اصلی و تولیدکننده بزرگ انواع واکسن در کشور است، اظهار کرد: با راه اندازی این خط تولید و همچنین ساختمان آن، رازی آمادگی لازم را دارد تا تولیدات و تحقیقات جدیدی را در دستور کار خود قرار دهد تا نیازهای اصلی کشور به این محصولات را تامین کند.

همزمان با دور دوم سفر رییس جمهور به استان البرز و با حضور وزیر جهاد کشاورزی خط تولید واکسن‌های نوترکیب جدید در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی راه اندازی شد.

خط تولید واکسن‌های جدید نوترکیب یک دستاورد ملی است و ظرفیتی را پدید آورده است تا در صورت حملات ویروسی و میکروبی همچون کرونا در کمترین زمان ممکن امکان تولید واکسن‌های مورد نیاز جهت مقابله با آن و دفاع و صیانت از مردم شریفمان فراهم گردد.

با این دستاورد ملی ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰ میلیون دز واکسن از نسل جدید واکسن‌های نوترکیب فراهم شده که گواه جبران خسران‌های ماضی و حرکت پرشتاب در مسیر پیشرفت علمی در کشور می‌باشد.

در یک نگاه تطبیقی در حوزه بین الملل نیز ضمن خودکفایی در تولید این نسل از واکسن‌ها، کشور را در زمره گروه تولیدکنندگان بزرگ کشور‌های اروپایی و امریکایی قرار داده و ضمن جلوگیری از خروج ارز از کشور زمینه ارز آوری را نیز فراهم آورده است.

بر اساس این گزارش همزمان با راه اندازی خط تولید واکسن‌های نوترکیب جدید، ساختمان تحقیق، توسعه و تولید واکسن‌های نوترکیب و ادجوانت‌های نسل جدید» نیز به بهره‌برداری سید.

این ساختمان به منظور تولید واکسن‌های برپایه پروتئین نوترکیب که به عنوان بهترین و ایمن‌ترین واکسن‌های نسل جدید جهان معرفی می‌شوند، ساخته شده است.

با بهره برداری از این ساختمان، نخبگان صنعت واکسن سازی کشور می‌توانند با استفاده از امکانات موجود در این مجموعه، محصول خود را به مرحله تولید و تجاری سازی برسانند.

ادجوانت سیستمی محصولی وارداتی است، در ایران تولید نمی‌شود و در جهان تنها چند کشور معدود توانایی ساخت آن را دارند؛ با بهره برداری از این ساختمان اما، ادجوانت سیستمی اختصاصی موسسه رازی که نتیجه ۱۳ سال کار مطالعاتی و پژوهشی محقق موسسه رازی است و در ساخت واکسن رازی کووپارس مورد استفاده قرار گرفت، در این ساختمان به تولید خواهد رسید. (ادجوانت سیستمی به عنوان آخرین نسل ادجوانت‌ها در جهان شناخته می‌شود.)

در ساخت این پروژه، از صفر تا صد، تمام اصول و قوانین GMP جهانی و استاندارد‌های اروپایی رعایت و اجرا شده و مقدمه‌ای برای همکاری‌های مشترک جهانی است.

تجهیزات و دستگاه‌های نصب شده در این ساختمان، از معتبرترین شرکت‌های سازنده خریداری و از جدیدترین تکنولوژی‌های صنعت واکسن سازی استفاده شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.