جزئیات صدور گواهینامه دو زبانه برای رانندگان

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: تا چند هفته دیگر نسخه نهایی گواهینامه‌های دوزبانه آماده چاپ می‌شود.

 

نهم آبان امسال بود که سردار سید کمال هادیانفر رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور از دوزبانه شدن گواهینامه‌‎های رانندگی خبر داد.

وی این نکته را هم بیان کرد که گواهینامه‌ دوزبانه تنها برای متقاضیانی که قصد رفتن به کشورهای خارجی و رانندگی در آن کشورها را دارند صادر می‌شود و اینگونه نیست که گواهینامه تمام افراد دوزبانه باشد.

سردار هادیانفر جزئیات این طرح را بیان و اظهار کرد: براساس کنوانسیون ژنو گواهینامه رانندگی، رانندگی با گواهینامه کشورمان در ۷۲ کشور دیگر معتبر است و می‌شود رانندگی کرد. همچنین در حال رایزنی و پیگیری در مورد پذیرش گواهینامه در ۱۳ کشور دیگر هستیم.

وی افزود: در همین راستا تصمیم گرفتیم برای متقاضیان گواهینامه دوزبانه صادر کنیم تا افراد با کمک این گواهینامه به‌راحتی بتوانند در سایر کشورها نیز رانندگی کنند.

رئیس پلیس راهور با بیان اینکه گرفتن گواهینامه رانندگی دوزبانه اجباری نیست، بیان کرد: تا چند هفته دیگر نسخه نهایی گواهینامه‌های دوزبانه آماده چاپ می‌شود (در حال حاضر طرح‌های مختلفی برای انتخاب نهایی طراحی شده است) و افرادی که متقاضی هستند، می‌توانند از طریق سایت راهور ۱۲۰ برای اخذ این گواهینامه اقدام کنند.

سردار هادیانفر تصریح کرد: این گواهینامه‌ها مانند دیگر گواهینامه‌های رانندگی است اما قرار است مشخصات فرد به زبان انگلیسی هم پشت گواهینامه درج شود.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اگر فردی درخواست گواهینامه دو زبانه داشته باشد اما نخواهد به خارج از ایران سفر کند برایش گواهینامه دو زبانه صادر می‌شود یا خیر، گفت: ما که نمی‌توانیم بررسی کنیم افرادی که متقاضی گواهینامه دو زبانه هستند حتما به خارج از کشور می‌روند یا خیر، بنابراین برای همه افرادی که متقاضی گواهینامه دو زبانه باشند، این گواهینامه صادر می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
قوزک
۰۹:۰۵ ۲۱ آذر ۱۴۰۲
یعنی چی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۹ ۲۱ آذر ۱۴۰۲
دمت گرم سردار شیر مرد
Germany
ناشناس
۰۹:۲۰ ۲۰ آذر ۱۴۰۲
سلام فکری به حال کسانی که گواهینامه پایه یک یاپایه دوم میخواهن بگیرن که خرج زندگی ازاین گواهینامه ودرآمدی دیگه ندارن بکنید حالا اشتباهی کردیم یخط یا یدونه تتوزدیم باید گواهینامه به ماندن لااقل یجریمه درنظر بگیرید که بتونیم منم آدمم میخوام زندگی کنم به کی بگیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۴۱ ۱۸ آذر ۱۴۰۲
سردار صد رنگ گواهینامه هم درست کنی آمار تصادفات را چکار میکنی سالی ۱۷ هزار کشته در کشور آمار بالایی است در این زمینه چکار کردی گزارش بدهید به مردم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۸ ۲۲ آذر ۱۴۰۲
سلام دوست عزیز محض اطلاعتون میگم آمار تصادفات چندین دستگاه باید پای کار باشند پلیس به تنهایی چیکار میتونه بکنه خودرو های ناایمن جاده های داغون رو پلیس چیکار کنه؟؟
آخرین اخبار