۶۰ درصد اراضی کشاورزی باید تحت پوشش «کشاورزی حفاظتی» قرار گیرد

مجری طرح کشاورزی حفاظتی گفت: بر اساس سند ابلاغی امنیت غذایی رئیس جمهور، ۶۰ درصد اراضی کشاورزی تا سال ۱۴۱۱ باید تحت پوشش کشاورزی حفاظتی قرار گیرد.

علیرضا یزدانی، مجری طرح کشاورزی حفاظتی گفت: در سند امنیت غذایی که در تیر ماه امسال توسط رئیس‌جمهوری ابلاغ شد، ۶۰ درصد اراضی کشاورزی تا سال ۱۴۱۱ باید تحت پوشش کشاورزی حفاظتی قرار گیرد.

او کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی، پوشش دائمی خاک و اصلاح تناوب زراعی را سه اصل کشاورزی حفاظتی عنوان و تصریح کرد: سامانه‌های کشاورزی حفاظتی در اراضی کشاورزان از سال گذشته در سطح حدود ۱۶ هزار هکتار با رعایت این سه اصل در حال اجراست.

یزدانی ادامه داد: از سال ۱۴۰۱ به منظور آشنایی کشاورزان با این رویکرد در ۱۰ استان کشور سامانه های حفاظتی در اراضی آبی و دیم کشاورزان در سطوح مختلف ۱۰ تا ۵۰۰ هکتاری با محوریت کشاورزان پیشرو در حال انجام است.

این مقام مسئول با بیان اینکه حمایت‌های خوبی از کشاورزی حفاظتی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سایر دستگاه‌ها صورت گرفته است، گفت: ما باید با اجرای کشاورزی حفاظتی با پدیده گرد و غبار مقابله کنیم و در این راستا، ستاد ملی مقابله با گرد و غبار در سال گذشته مبلغ ۱۰ میلیارد تومان به این امر کمک کرده و نیازمند حمایت‌های بیشتری در این زمینه هستیم. به دلیل تغییرات اقلیمی بخشی از اراضی کشاورزی از چرخه تولید خارج و به بیابان و کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده و یکی از راهکارها برای مقابله با این پدیده، رویکرد کشاورزی حفاظتی است.

مجری طرح کشاورزی حفاظتی یکی از تهدیدهای جدی امنیت غذایی را پایین بودن مواد آلی خاک‌های کشاورزی دانست و گفت: مواد آلی ۷۰ درصد خاک‌های کشور، زیر یک درصد است.

او افزایش مواد آلی و  ظرفیت نگهداری آب در خاک را از مزیت های کشاورزی حفاظتی اعلام کرد.

یزدانی ادامه داد: تلاش می‌کنیم در قالب کشاورزی حفاظتی با تکنیک‌ها و شیوه‌هایی همچون ایجاد پوشش در سطح خاک، استفاده از گیاهانی از خانواده لگوم و شیوه‌های کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی و کشت مستقیم به حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش این منبع اصلی تولید کمک کنیم.

او در ادامه افزود: از طریق مشوق‌ها نیز کشاورزان را مورد حمایت قرار می‌دهیم تا حداکثر ۲۵ تا ۳۰ درصد از بقایای گیاهی را در سطح خاک حفظ کنند. در ۲۵ سال گذشته عملیات کم‌خاک‌ورزی و بی‌خاک‌ورزی و کشت مستقیم در سطح سه میلیون هکتار از اراضی کشاورزی کشور انجام شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار