معرفی کتاب؛

خاطره‌نگاری از صدام حسین در کتاب «قاتل مؤدب»

کتاب «قاتل مودب» خاطراتی صریح از حزب بعث، صدام و سیاست‌های داخلی و خارجی رژیم عراق است، که با روایت صلاح عمر العلی عضو سابق شورای رهبری حزب بعث عراق نگاشته شده است.

کتاب «قاتل مودب» خاطراتی صریح از حزب بعث، صدام و سیاست‌های داخلی و خارجی رژیم عراق به روایت صلاح عمر العلی عضو سابق شورای رهبری حزب بعث عراق است، که به‌تازگی با ترجمه وحید خضاب توسط انتشارات شهید کاظمی راهی بازار نشر شده است.

صلاح عمرالعلی از اعضای فعال حزب بعث عراق بود که توانست در رده‌های مختلف حزبی رشد کند و به مسئولیت‌های بالایی حزبی دست یابد. او در سال ۲۰۰۳ مهمان سلسله برنامه‌های چالشی «شاهد یک دوران» بود و خاطرات خود از دوران فعالیت در حزب بعث و سپس مناصب حکومتی و در نهایت جداشدن از رژیم بعث را بیان کرد. کتاب حاضر ترجمه خاطرات او در آن سلسله برنامه چالشی است.

در بخشی از کتاب درباره توهم صدام درباره پیروزی سریع بر ایران آمده است: صدام تقریبا توقعش این بود که جنگ شاید فقط چند ماه طول بکشد. گمان می‌کرد بیش از چند ماه طول نخواهد کشید. این برداشت و اعتقاد صدام بود. چیز‌هایی که روی آن حساب کرده بود و بر آن اساس خیال می‌کرد جنگ حداکثر چند ماه طول می‌کشد. این بود که ایران دارد فرو می‌پاشد ارتشش در حال فروپاشی و تحلیل رفتن است. بعد هم درگیری‌هایی در داخل رهبری وجود دارد، ترور و قتل و بمبگذاری و ... هفته‌های اول پس از انقلاب در ایران را که یادت هست.

سوال مجری: همه این‌ها که گفتی وجود داشت. ولی این برداشت و تحلیل که صدام داشت فکر نمی‌کنم تحلیل صحیحی بوده باشد که حتی یک آدم معمولی در خیابان هم آن را بپذیرد.

البته، البته. قطعا و یقیناً نمی‌توان در مقابل یک انقلاب ایستاد. آن هم در مقابل انقلاب مردمی عظیم و فراگیری با این قدرت.

سوال مجری: پس آن دستگاه‌های اطلاعاتی عراق که قاعدتاً باید به صدام اطلاعات می‌دادند کجا بودند؟ در این تحلیلش به این دستگاه‌ها تکیه داشت?

صدام حسین به احدی تکیه و اعتماد نداشت. تکیه و اعتمادش فقط به فکر خودش بود. بله مشاوره می‌گرفت گوش می‌کرد به حرف او و نظر دیگران، ولی در نهایت خودش بود که تصمیم می‌گرفت [...].

گفتنی است این کتاب در ۳۲۰ صفحه در قطع رقعی با ترجمه وحید خضاب و انتشارات شهید کاظمی روانه بازار نشر شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار